Палац Ілліча

Палац Ілліча — колишній культурно-освітній центр у Дніпрі, будинок культури заводу ім. Петровського. Вважається однією з найкращих у Радянському Союзі споруд у стилі конструктивізму[1][2] і є однією з найбільших будівель в Україні у цьому стилі. Збудований за проєктом Олександра Красносельського.

Палац Ілліча
Сучасний стан

48°28′29″ пн. ш. 34°59′38″ сх. д.
Країна Україна
Розташування Дніпро
Колишні назви Палац праці, Палац культури металістів Півдня[1]
Архітектор Олександр Красносельський
Дата початку спорудження 5 серпня 1926
Відкриття 1932
Стиль конструктивізм
Призначення палац культури
Адреса проспект Сергія Нігояна, 47
Проїзд ст.метро Метробудівників

Палац Ілліча
Палац Ілліча (Україна)

 Палац Ілліча у Вікісховищі

Розташування

Знаходиться у Чечелівському районі, на колишній Брянській площі, за адресою проспект Сергія Нігояна, 47. У 1903, 1905 і 1917 рр. Брянська площа була ареною багатотисячних мітингів робітників, під час Революції 1905 року тут знаходився фактичний центр «Чечелівської республіки».

Історія

Конкурс

У 1925 р. трест Південсталь отримав дозвіл на будівництво Палацу праці в Катеринославі (Дніпрі). Того ж року влада оголосила всесоюзний конкурс на проєкт «Палацу праці». За підсумками конкурсу найкращі проєкти преміювали, але жоден не був визнаним придатним для реалізації через значну вартість, складнощі будівельних робіт і нестачу будівельних матеріалів[3].

Всі проєкти були виконані в конструктивістському стилі, за винятком проєкту Красносельського, який був поданий у класичному стилі. Але коли було обрано як архітектора будівлі Красносельського, він погодився за умови відрядження його до Москви та Ленінграду для вивчення нових досягнень архітектури, зокрема конструктивізму. Після повернення з відрядження, де на Красносельського найбільше справили враження проєкти Палацу праці в Москві роботи братів Весніних та Палацу культури ім. Горького в Ленінграді, він створив новий проєкт, також у стилі конструктивізму.

Громадськість і влада зустріли новий проєкт досить критично, але він не погодився з новими вимогами і залишив проєктування. Тим не менш, будівництво Палацу в Дніпропетровську почали за проєктом Красноселького, Палац Ілліча став єдиною збудованою за проєктом Красносельського конструктивістською спорудою[1].

Будівництво

5 серпня 1926 року відбулося урочисте закладання Палацу[3]

Відкриття відбулося у 1932 р., завершення будівництва приурочили до 15-річчя Жовтневої революції.

У 1935 р. до споруди почали прибудовувати новий великий театр, також за проєктом Красносельського. Театр був відкритий 1936 року, і до побудови театру опери і балету його сцена, яка вміщувала 1600 глядачів, була найбільшою в місті[2].

У роки німецької окупації в Палаці були влаштовані казарми і конюшні. Під час війни він був зруйнований, але згодом швидко відбудований. 18 грудня 1955 р., після реконструкції, був знову відкритий і його театр[2]

Занепад

Стан будівлі в 2015 році

Після побудови оперного театру та палацу спорту «Метеор», значення Палацу Ілліча почало падати, зокрема через далеке від центру міста розташування. Тим не менш, на кінець 80-х років ХХ ст. у палаці працювало не менше ніж півтора десятка дитячих і дорослих творчих колективів, у яких брали участь близько 600 людей[4].

1997 року з палацу було переведено колектив Дніпровської обласної філармонії[4]. Останній раз палац культури функціонував за своїм прямим призначенням у 2000 році[2]. З того ж року припинилася фінансова підтримка, в 2002 році більшість колективів покинули палац[4].

Будівлю здавали в оренду і намагалися продати через аукціон, але покупців не знайшлося, зокрема через архітектурні особливості, що перешкоджають перепрофілюванню споруди[4].

Сучасний стан

Сучасний стан після реконстукції

24 червня 2016 року палац Ілліча намагалися продати з аукціону, але торги не відбулися[5].

В листопаді 2017 року будівлю було продано за 7 875 000 грн. Нові власники — ТОВ «БЦ-Веста» пообіцяли зберегти будівлю[6].

Цікаві факти

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.