Пальяново

Палья́ново (рос. Пальяново) село у складі Октябрського району Ханти-Мансійського автономного округу Тюменської області, Росія. Входить до складу Каменного сільського поселення.

село Пальяново
рос. Пальяново
Країна Росія
Суб'єкт Російської Федерації Ханти-Мансійський автономний округ
Муніципальний район Октябрський район
Поселення Каменне сільське
Код ЗКАТУ: 71121000014
Код ЗКТМО: 71821424106
Основні дані
Час заснування 1944
Населення 399 осіб (2010[1])
Поштовий індекс 628117
Географічні координати: 61°38′31″ пн. ш. 66°53′21″ сх. д.
Мапа

Пальяново


Пальяново

Населення — 399 осіб (2010, 397 у 2002[2]).

Національний склад станом на 2002 рік: росіяни — 72 %.

Iсторiя

Село було засновано 1944 року, як поселення для різних категорій в'язнiв. Їх селили на окремiй території cела, яка набула назви Зона. А 1946 року сюди та в сусiдний лiсопункт Лорба було доправлено заарештованих нiмцiв Закарпаття (144 особи). Також тут було оселено декiлька родин калмикiв, молдован та румунiв. А восени 1951 року вiдбулася остання хвиля репресiй: сюди доправили етнiчних українцiв iз Захiдної України, як звинуваченних у причетностi до руху Організації українських націоналістів (ОУН) у кiлькості 1184 осiб (303 сiм'ї). Їх розселили та працевлаштували на мiсцевих лiсозаготовчих дiлянках Пальяново, Лорба та Шеркали.

Умови проживання були жахливi, люди мешкали або у землянках, або у бараках. Ставлення мicцевого керiвництва до спецпереселенцiв будь-якої національності було зневажливим, як до чужинцiв, ворогiв народу. У доповiднiй записцi «Про трудове влаштування та житлово-побутовi умови виселенцiв iз Захiдної України в Урманом ЛПХ Мікоянівського району» ст. уповноваженного Мікоянівського РВ МГБ лейтенанта Лутошкiна та уповноваженного виконкому Мікоянівського РС Двоєглазова 1952 року повiдомляється: «…працюють виселенцi по 12–16 годин. Платню одержують не повнiстю, у вигляді авансів вiд 5–20 до 100 карбованцiв. Всi мешкають у спiльних бараках: ciмейнi та одинаки, дiвчата й чоловiки, хворi та здоровi. Житлової площи доводиться по 1,5–2 м² на людину… Бараки до зими не пiдготовленi. Більшість вiкон забито дошками та запхано сiном. Скрiзь багнюка, павутиння, клопи, блохи, таргани…»[3].

Наприкiнцi 1950-х рокiв вiдбулася реабiлiтацiя репресованих. Частина людей повернулася на Батькiвщину, решта залишилась у Пальяновому. Багато етнiчних нiмцiв переїхало до Західної Нiмеччини за програмою репатріації. Ще й досi у селi можна зустрiти людей старшого поколiння, що розмовляють суржиком. Також у поселеннi iснує Нiмецька вулиця, на якiй мешкали закарпатськi нiмцi. Та й тепер тут живе багато людей з нiмецькими прiзвищами та iменами.

Клiмат

Клімат континентальний, зима холодна, із сильними вітрами та завiрюхами, протяжністю сім місяців. Літо відносно тепле, але коротке

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.