Пам'ятники Дніпра

Пам'ятники Дніпра:

Назва Дата встановлення Розташування Фото Короткі відомості
На честь Акту Злуки УНР та ЗУНР 22 січня 1919 року 2017 рік Соборна площа [1][2]
Брандису Анатолію1946 рікна Слобожанському проспекті (західна сторона) між вулицями Калинова й КовалевськоїАнатолій Якович Брандис — талановитий і відважний військовий льотчик, пам'ятник встановлено ще за його життя, 1946 року. Бюст розташований в районі старого Нижньодніпровська, де двічі Герой СРСР народився і виріс.[3]
Будівникам набережної у Дніпрі1996 рікна Дніпровській набережній
Вічної Слави, монумент1967 рікна початку проспекту Дмитра ЯворницькогоАвтори пам'ятника — архітектори Е. Ю. Черкасов і А. А. Максименко, скульптори М. Ф. Овсянкин і В. І. Агібалов.
Гоголю Миколі1950 рікна перехресті вулиці Гоголя з проспектом Дмитра ЯворницькогоГранітний бюст письменника Миколи Гоголя встановлено у 1950 році на вулиці, яка була перейменована на його честь іще у 1909 році (до того — Волоська)
Горькому Максиму1977 рікна перехресті бульвару вулиці Княгині Ольги та проспекту Дмитра Яворницького (північна сторона)
Глобі Лазарю1972 рік у Парку Глоби
Гончару Олесю, бюст2003 рікна проспекті Дмитра Яворницького (північна сторона) в стіні корпусу № 2 Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (пр. Дмитра Яворницького, буд. 36)Бронзовий бюст Олеся Гончара встановлено у колишньому віконному пройомі корпусу № 2 ДНУ імені Олеся Гончара. Цікавий факт: всупереч напису на підніжжі бюсту, Олесь Гончар ніколи не навчався і не працював у цьому корпусі. Він навчався та працював у колишньому корпусі № 1 за адресою вул. Шевченка, 58.
Дніпровцям, що загинули в Афганістані, меморіал1989 рік на Дніпровській набережній
Жертвам Голодоморів 1920-23, 1932-33, 1946-47 рр.2008 рікна 9-му кілометрі Запорізького шосе
Жертвам Голодоморів 1920-23, 1932-33, 1946-47 рр., політв'язням і репресованим України, знищеним у концтаборах СРСР комуністичною владою 1917-91 рр, пам'ятний хрест2005 рікбіля залізничного вокзалу на Привокзальній площіПам'ятний хрест відкрито 26 листопада 2005 року.
Святому Іоанну Хрестителю2010 рікна куполі храму Святого Іоанна Предтечі Хрестителя Господнього, що на Дніпровській набережній поблизу Центрального (Нового) мосту
Святій Великомучениці Катерині2007 рікна фронтоні єпархіального управління УПЦ навпроти Свято-Троїцького кафедрального собору на перехресті вулиці Михайла Грушевського та Троїцької площі
Монумент Михайлові Ломоносову 25 червня 1971 року біля центрального корпусу Національного гірничого університету України (просп. Дмитра Яворницького, 17) на бульварі проспекту на перехресті вулиці Олеся Гончара й Соборної площі з проспектом ЯворницькогоСкульптуру було встановлено на постаменті колишнього пам'ятника Катерині ІІ. Скульптор О. В. Ситник, архітектори Г. І. Панафутін, В. С. Положій[4][5][6].
Макарову Олександру, бюстна вулиці Робочій у сквері ім. О. М. МакароваБюст двічі Героя Радянської Праці, генерального директора Південмашу у 1961—1986 роках Олександра Максимовича Макарова (1906—1999) було встановлено у сквері його імені на вулиці Робочій, за радянською традицією, за життя.
Макарову Олександру12 вересня 2003 рокуна території ВО «Південний машинобудівний завод» ім. О. М. Макарова
Маленькому Принцуу Парку Глоби
Маргелову Василю2 серпня 2000 рокуна Дніпровській набережній
Міліціонерам, що загинули під час виконання службових обов'язківу сквері на Соборній площі поблизу Спасо-Преображенського кафедрального собору
Міліціонеру-ангелубіля обласного управління МВС на вулиці Троїцькій
Перхуну Сергію2005 рікбіля центрального входу до Інституту фізичної культури і спорту (вул. Набережна Перемоги, 10) на МандриківціПам'ятник померлому через отриману на полі травму футбольному воротареві збірної України з футболу Сергію Перхуну. Встановлений у жовтні 2005 року на кошти, зібрані уболівальниками ФК «Дніпро».
Полю Олександру14 вересня 2002 рокуна проспекті Дмитра Яворницького (південна сторона) у сквері біля міськвиконкомуПам'ятник встановлено Олександру Миколайовичу Полю — промисловцю, громадському діячу, археологу, першому почесному громадянину міста Катеринослава (Дніпра), засновнику видобування криворізьких залізних руд, якому завдячує своїм промисловим розвитком весь Придніпровський край. На пам'ятнику викарбувано: «Він оживив край і воскресив Катеринослав». Відкрито 14 вересня 2002 року на честь Дня міста Дніпра. Щороку на День міста до пам'ятника О. М. Полю покладаються квіти.
Пушкіну Олександру1901 рікна бульварі проспекту ПушкінаБюст великого російського поета О. С. Пушкіна було відкрито на пожертви громадян Катеринослава у 1901 році. На даний момент це один із двох автентичних меморіалів у Дніпрі доби Російської імперії.
Пушкіну Юхимуна бульварі проспекту Дмитра Яворницького на перехресті з проспектом ГагарінаПам'ятник генералу Пушкіну Юхиму Григоровичу являє собою танк Т-34 часів Другої Світової війни.
«Скорботна» — пам'ятник загиблим студентам Дніпропетровська у роки ІІ світової війни1967 ріку східній частині парку ім. Т. Г. Шевченка поблизу Палацу студентів ДНУ ім. Олеся ГончараСкульптори: К. І. Чеканєв, В. І. Щєдрова, О. В. Ситник, архітектор І. І. Нескоромний.
Федорова Олексія, бюстна проспекті Дмитра Яворницького (південна сторона) у парку Глобискульптор Кирило Діденко.
Хмельницькому Богданові1953 рікна проспекті Богдана Хмельницького у парку Богдана ХмельницькогоПам'ятник Гетьману України Богданові Хмельницькому встановлено 1953 року.
Чкалову Валерію1981 рік На проспекті Дмитра Яворницького (південна сторона) у парку Лазаря Глоби
«Чорнобильський дзвін» / Ліквідаторам аварії на ЧАЕС26 квітня 2001 року на проспекті Пушкіна у парку біля облдержадміністрації
Шевченку Тарасу1959 рікв парку ім. Т. Г. Шевченка на Монастирському острові у західній частиніПам'ятник геніальному українському митцеві Т. Г. Шевченкові, що знаходиться на острові Монастирський (раніше Комсомольський), є історично першим у місті — був встановлений у 1959 році. Автори — скульптори І. С. Зноба та В. І. Зноба й архітектор Л. Р. Ветвицький. Певний час перебував на реставрації.
Шевченку Тарасу24 серпня 1992 рокубіля Дніпропетровського академічного музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка на західній стороні вулиці ВоскресенськоїДругий пам'ятник Т. Г. Шевченку був відкритий 24 серпня 1992 року (на 2-й День Незалежності України) навпроти Українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка. Нині — традиційне місце зборів представників національно-демократичних сил. Автори — скульптор Володимир Небоженко та архітектор Володимир Положій.
на честь звільнення Дніпропетровська від німецько-фашистських окупантів, пам'ятний знак1968 рік на проспекті Дмитра Яворницького (південна сторона) у парку ГлобиПам'ятний знак являє собою викарбуваний на плиті наказ Верховного Головнокомандуючого генералу армії Маліновському про операцію зі звільнення Дніпропетровська.
у пам'ять 20 000 жертв розстріляних євреїв, меморіална вулиці Енергетичній
Чорноволу Вячеславу, пам'ятний знак25 березня 2012 рокуна перехресті бульвару В'ячеслава Чорновола та вулиці Юрія СавченкаКамінь із гранітною плитою на бульварі Вячеслава Чорновола встановлено 25 березня 2012 року, у день 13-ї річниці загибелі В. М. Чорновола. У перспективі планується встановлення на цьому місці пам'ятника-погруддя.
«Юність Дніпра»9 вересня 2006 рокуна Дніпровській набережній поблизу Центрального (Нового) мостуПам'ятник являє собою скульптури трьох молодих дівчат в українському національному вбранні, що з човна спускають вінки на воду Дніпра. Вважається однією із найромантичніших скульптур у Дніпрі.
Яворницькому Дмитру8 листопада 1995 рокубіля західної сторони Дніпропетровського національного історичного музею імені Д. І. Яворницького (просп. Д. Яворницького, 16)Пам'ятник видатному українському історику, археологу, етнографу, письменнику Дмитру Івановичу Яворницькому встановлено на його могилі, що під стіною Дніпропетровського історичного музею 8 листопада 1995 року — у день 140-річчя, від дня народження вченого.
Янгелю Михайлу, бюстна вулиці Академіка ЯнгеляБюст академіка М. К. Янгеля — одного з творців космічної програми СРСР встановлено на вулиці його імені у спальному районі Дніпра поблизу Південмашу та КБ «Південне», яке очолював вчений.

Колишні пам'ятники

Назва Дата встановлення Дата знесення Розташування Фото Короткі відомості
Леніну Володимирові1959У ніч з 21 на 22 лютого 2014[7]На центральній площі Леніна міста на проспекті Карла Маркса (південна сторона)
Петровському Григорію1976 рік29 січня 2016 року[8].На Привокзальній площі в кінці проспекту Карла Маркса
Калініну Михайлові1966 рік9 березня 2016 року[9]На вході до однойменного скверу
Калініну Михайлу2009 рік на території Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту
Кірову Сергію1949 рік16 березня 2016 року[10]На проспекті Кірова
Артему5 березня 2016 рокуНа території підприємства Дніпроважпапірмаш
Войцеховича А. Н., бюст1970 рік2016 рікУ Парку Глоби. Був виготовлений з граніту за проектом скульптора А. В. Ситника

5 серпня 2014 року було демонтовано пам'ятну дошку Станіславу Косіору[11].

Примітки

Джерела і посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.