Пам'ятник героям-прикордонникам і службовим собакам

Пам'ятник героям-прикордонникам і службовим собакам

48°47′58″ пн. ш. 30°30′54″ сх. д.
Тип пам'ятник
Країна  Україна
Розташування Легедзине, Тальнівський район, Черкаська область
Засновано 9 травня 2003 року
Перша згадка 9 травня 2003
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятник героям-прикордонникам і службовим собакам (Україна)
Загальний вид меморіала

Пам'ятник героям-прикордонникам і службовим собакам — меморіальний комплекс, що знаходиться в селі Легедзине Тальнівського району Черкаської області, Україна. Пам'ятник присвячений загиблим прикордонникам батальйону Окремої Коломийської прикордонної комендатури прикордонного загону охорони тилу Південно-Західного фронту і їх службовим собакам. В кінці липня 1941 року бійці цього прикордонного загону в складі чисельністю близько 500 військовослужбовців і 150 службових собак вступили в нерівний бій з противником.

Історія

Наприкінці липня 1941 року Окрема Коломийська прикордонна комендатура, відступаючи з боями на схід, прикривала відхід штабних частин командування Уманської армійського з'єднання. У селі Легедзине перебували штаби 8-го стрілецького корпусу генерал-майора Михайла Снєгова і 16-ї танкової дивізії. Штаб 8-го стрілецького корпусу прикривали три роти особливої ​​Коломийської прикордонної застави, якими командував майор Філіппов. Прикордонна комендатура була посилена школою службового собаківництва в складі 25 кінологів і 150 службових собак, які належали прикордонному загону Коломийської комендатури і Львівській пограншколи службового собаківництва.

30 липня 1941 року бригада «Лейбштандарт Адольф Гітлер» атакувала село Легедзине. Атаку відбивали 500 прикордонників. Під час цього бою прикордонний загін знищив багато живої сили противника і 17 танків. Але сили виявилися нерівними, закінчилися боєприпаси. Останнім резервом був кінологічний загін зі 150 службовими собаками. Коли на поле бою залишилося кілька живих прикордонників, на ворога випустили 150 службових вівчарок, після чого німецький наступ було зупинено на цій ділянці фронту майже на два дня.

У цьому бою загинули всі прикордонники. Уцілілі собаки були розстріляні після бою німецькими солдатами. Місцеві жителі поховали загиблих прикордонників і їх собак в братській могилі на місці бою. У 1955 році останки прикордонників і собак були перепоховані біля сільської школи, де сьогодні знаходиться братська могила. На околиці села біля траси Золотоноша Умань, де стався цей бій, 9 травня 2003 року був відкритий пам'ятник героям-прикордонникам і їх службовим собакам. Пам'ятник був зведений на кошти учасників Великої Вітчизняної війни зі Звенигородки і декількох сіл Тальнівського району.

Опис

Пам'ятник являє собою меморіальний комплекс, розташований на невеликій височині. До пам'ятника веде асфальтована доріжка, по краях якої встановлені прикордонні стовпи. У центрі пам'ятника розташовується хрест, встановлений на колоні. На перекладині хреста розташовується епитрахиль, що є в християнстві символом жертовного служіння. Біля колони встановлені меморіальні знаки у вигляді полум'я вогню. З лівого боку колони знаходиться знак із зображенням радянського воїна з гвинтівкою в руках і медаллю Героя Радянського Союзу. На правій стороні знаходиться знак із зображенням службової собаки.

Біля підніжжя колони і пам'ятних знаків знаходяться три написи українською мовою.

У центрі біля підніжжя балюстради знаходиться напис, що інформує про подвиг прикордонників і їх службових собак:

«Зупинись i поклонись
тут в липнi 1941 року пiднялися в останню атаку на ворога
бiйцi Окремоï Коломийскоï
прикордонноï комендатури
500 прикордонникiв i 150 їx службових собак
лягли смертю хоробрих у тому бою,
вони залишились навiчно
вiрними присязi рiднiй землi»

Біля підніжжя пам'ятного знака прикордоннику знаходиться напис:

«Родять хлiба на полi бою
весну приносять журавлi
та все ж душа кричить вiд болю
за тих, хто вiчно тут лежить»

Біля підніжжя пам'ятного знака службовому собаці знаходиться напис:

«Вихованi прикордонниками
вони були вiдданими їм до кiнця»

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.