Пам'ятник жертвам політичних репресій (Донецьк)
Пам'ятник жертвам політичних репресій — пам'ятник у Донецьку. Знаходиться на Рутченковому полі в Кіровському районі Донецька, на місці масового поховання жертв Сталінського терору 1930-1940-х років.
Історія
Докладніше: Рутченкове поле
Навесні 1989 року на території рутченкового поля під час проведення розкопок були виявлені останки більш ніж 500 чоловік із простреленими черепами. Були проведені дослідження в ході яких встановлено, що на місці розкопок поховані жертви репресій 1930-1940-х років. Активну участь брала громадська організація «Донецький меморіал». Кількість жертв репресій, похованих на Рутченковому полі становить біля десяти тисяч чоловік.
16 вересня 1989 року відбулося перепоховання знайдених останків у двох братських могилах. В 1990 року Рутченковському полю був наданий статус цвинтаря жертв політичних репресій. Також 16 вересня 1989 року на місці поховання був закладений камінь із написом: «Тут буде споруджений пам'ятник жертвам репресій у Донбасі в 1930—1940 р.»
25 листопада 2005 року на місці поховання був відкритий пам'ятник жертвам політичних репресій. На відкритті пам'ятника були присутні почесні консули Німеччини і Вірменії, Генеральний консул Болгарії, представники громадської організації «Всеукраїнське товариство політв'язнів і репресованих».
Автори пам'ятника — скульптор Олександр Порожнюк і архітектор Володимир Бучек.
Пам'ятник являє собою чотирьохметрову бронзову фігуру виснаженої людини з піднятими руками на тлі стели у вигляді хреста.
На постаменті напис:
Жертвам політичних репресій, закатованим в 1930-1940-х роках та похованим тут. |
На Рутченковське поле привозили розстрілювати або привозили вже вбитих з будинку, у якому тепер розташовується Донецька консерваторія. Навесні 2004 року на цьому будинку встановили Меморіальну дошку:
Десятки тисяч невинних громадян були репресовані органами НКВС - МДБ - КДБ, які містилися в цьому будинку з 1932 по 1966 рік. |
У травні 2016 року представниками самопроголошеної ДНР меморіальна дошка була демонтована[1].