Пам'ятник київській гавані

Па́м'ятник ки́ївській га́вані — пам'ятний знак, встановлений у Києві в 1900 році на честь закінчення робіт з облаштування київської гавані. Стояв на набережній Дніпра, на самому початку Спаської вулиці.

Пам'ятник київській гавані

Пам'ятник київській гавані

50°28′11″ пн. ш. 30°31′26″ сх. д.
Тип пам'ятник
Країна  Україна
Розташування Київ
Архітектор Брадтман Едуард-Фердинанд Петрович
Матеріал граніт
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятник київській гавані (Україна)

У XVIII — першій половині XIX століття тодішній київський порт являв собою практично необладнану і недоглянуту стоянку суден. На той час Почайна була вже повністю замулена, тому кораблі, що прибували до Києва, змушені були шикуватися у кілька рядів вздовж правого берега Дніпра, що надзвичайно ускладнювало вантажні роботи та створювало небезпечну ситуацію. Першу спробу якось зарадити ситуації здійснили у 1850-ті роки, але через зайву заощадливість міських чиновників грошей в це вклали замало, і вони були витрачені марно.

Нарешті у 1890-х років було затверджено проєкт нового переобладнання гавані, створений інженером Миколою Максимовичем. Будівельні роботи по спорудженню нового київського порту розпочалися 24 травня 1897 року, а 25 липня (6 серпня) 1899 року гавань, що отримала ім'я імператора Миколи ІІ, була урочисто відкрита[1].

У 1900 році на честь закінчення робіт з облаштування гавані на набережній Дніпра було встановлено пам'ятний знак. Створений за проєктом Едуарда Брадтмана, пам'ятник являв собою триметровий гранітний стовп з бронзовим російським гербом нагорі і написом на бронзовій дошці «Гавань императора Николая ІІ». Київська преса глузувала, що деякі члени думської комісії з будівництва гавані намагалися таким чином увічнити свою діяльність.

На початку 1920-х років, на хвилі боротьби з пам'ятниками монархічної доби, пам'ятник було знесено більшовиками.

Примітки

  1. Торжественное открытіе Кіевской гавани // Кіевлянинъ. — 1899. — № 204. — С. 3. (рос. дореф.)

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.