Папеда

Папеда (індонез. papeda) — страва індонезійської кухні, традиційна страва низки східних регіонів країни, зокрема, для Молуккських островів і індонезійської частини острова Нова Гвінея, а також окремих районів Сулавесі.

Папеда
Папеда, подана традиційним чином: зі смаженою рибою і особливим рибним супом
Походження Індонезійська кухня
Необхідні компоненти Саго, Тапіока
Схожі страви Клейстер

Являє собою густу кашу з сагового борошна. Використовується як окрема страва та гарнір. Іноді може додаватися до інших страв.

Походження та поширення

Папеда історично являє собою один з основних способів приготування саго, яке є найважливішим вуглеводним продуктом для багатьох народів східної частини Малайського архіпелагу. У раціоні корінних жителів Молукк, окремих районів Сулавесі, а також папуаських народностей західної частини Нової Гвінеї ця страва відіграє особливо важливу роль — порівняно з тією, яку в харчуванні більшості народів Південно-Східної Азії відіграє варений рис[1][2][3].

Назва «папе́да» має амбонське походження[4] і є загальним для більшості місцевостей, де прийнято приготування цієї страви. На Південному Сулавесі страва відома також під назвою «капуру́нг» (індонез. kapurung)[5].

Приготування і подавання

З кулінарної точки зору приготування папеди виключно простий процес: сагове борошно розводиться водою, після чого утворена субстанція вариться на повільному вогні і при цьому інтенсивно перемішується для підтримки однорідної консистенції. Часто виробники обходяться навіть без варіння: борошно розводять невеликою кількістю холодної води, а потім до неї додається окріп, після чого каша доводиться до рівномірної густини за рахунок помішування. До борошняної бовтанки можуть додаватися сіль або цукор. У готовому вигляді страва являє собою густу напівпрозору масу сіруватого кольору та досить клейка (схожа накрохмальний клейстер)[3][6][7].

Папеда, яку виймають із миски за допомогою гата-гата. Острів Серам

У деяких районах Нової Гвінеї при приготуванні папеди в саго іноді домішується тапіока, однак це найчастіше відбувається через нестачу саго, і самі місцеві жителі вважають подібну папеду «не справжньою»[8].

Для перемішування папеди зазвичай використовують спеціальний столовий прибор, традиційний для відповідних регіонів Індонезії — гата-гата (індонез. gata-gata). Він представляє собою дві дерев'яні або бамбукові палички, що скріплені у основи — на подобу нероз'єднаної пари паличок для їжі, але значно більшого розміру. Цей ж прилад використовується для витягування готової папеди з посуду та її роздачі: погрузивши пару гата-гата у папеду, на їх обертальні рухи накручують необхідну порцію каші[7][9][10].

Подається папеда як у гарячому, так і у холодному вигляді, у глибоких мисках або казанках. Примітно, що на Молукках її прийнято не їсти ложками, а всмоктувати безпосередньо із мисок. Серед жителів архіпелагу цінується уміння за один раз засмоктати велику порцію папеди.

У якості приправи до папеди у молуккців особливою популярністю користується соус чо́ло-чо́ло (індонез. colo-colo), який являє собою суміш дрібно нарізаної цибулі, подрібнених квашених овочів та в'яленої риби, яку разводять оцтом. У папуасів її прийнято приправляти червоним перцем, соєвим соусом, м'якоттю або соком лайма та інших цитрусових.

Папеда може виступати у якості самостійної страви, так і гарніром до інших страв — рибним, м'ясним, овочевим. На Молукках найбільш популярним доповненням до неї є смажена риба різних видів, на заході Нової Гвінеї — особливий густий яскраво--жовтий суп з тунця, що приготований з численними спеціями та прянощами. Також серед папуасів прийнято додавати папеди до рибних супів та бульонів, у результаті чого вона стає схожою до кльоцок.

У багатьох районах західної частини Нової Гвінеї папеда є не тільки важливою повсякденною стравою, але й невід'ємним атрибутом громадських свят та релігійний церемоній[3][6].

Примітки

  1. Rose Prince, 2009, с. 23.
  2. Reader, 2009, с. 9.
  3. Papeda, Makanan Sehat Khas Papua (індонез.). Tribun News. Процитовано 4 червня 2014.
  4. Большой индонезийско-русский словарь - том 2, 1990, с. 108.
  5. ‘Papeda’, Makanan Khas yang Unik (індонез.). Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 10 червня 2014.
  6. Sensasi Segar Papeda dan Kuah Kuning Khas Papua (індонез.). Процитовано 4 червня 2014.
  7. Виктор Погадаев. А дуриан совсем недурен (PDF). Восточная коллекция. Процитовано 5 октября 2014 года.
  8. Glazebrook, 2008, с. 103.
  9. Alat-Alat, 1987, с. 97.
  10. 'Lem' Papeda plus Ikan Kuah Kuning: Mantapnya kuliner Ambon (індонез.). Процитовано 5 червня 2014.

Література

  • Коригодский Р. Н., Кондрашкин О. Н., Зиновьев Б. И., Лощагин В. Н. Большой индонезийско-русский словарь. — М., 1990. — Т. 2. M — Z. — С. 108. — ISBN 5-200-00808-5.
  • Diana Glazebrook. Permissive Residents: West Papuan Refugees Living in Papua New Guinea. — ANU E Press, 2008. — 157 p. — ISBN 9781921536236.
  • Rose Prince. Real Tastes of Indonesia. — Prahran : Hardie Grant Books, 2009. — 288 p. — ISBN 978-174-06-6820-0.
  • Tineke Hellwig, Eric Tagliacozzo. The Indonesia Reader: History, Culture, Politics. — Duke University Press, 2009. — 477 p. — ISBN 9780822392279.
  • Dapur dan Alat-Alat Memasak Tradisional Daerah Maluku. — Jakarta : Departemen Pendidikan dan Kebudayaan, 1987.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.