Парк «Перемога» (Київ)

Парк «Перемога» парк в Дніпровському районі Києва, присвячений перемозі народів світу у німецько-радянській війні. Головний архітектор — Черній Костянтин Семенович. Архітектори Михайло Гречина, Валентин Єжов, І. Я. Жилкін, Олексій Заваров, Самуїл Вайнштейн, Ігор Мезенцев. Розташований поблизу станції метро «Дарниця».

Парк «Перемога»
Курган Безсмертя
50°27′53″ пн. ш. 30°36′21″ сх. д.
Тип парк
Відкрито 1965
Площа 66,09 га
Розташування Північно-Броварський масив, Київ
Парк «Перемога»
Парк «Перемога» (Київ)

 Парк «Перемога» у Вікісховищі

Опис

Озеро

Облаштований у 1965 та перепланований у 2008 році. На 82,61 га є сосновий ліс з парковими алеями, декоративне озеро з арковими містками та островом, атракціони (радянські та нові з колишнього лунапарку біля станції метро «Лісова»), спортивні майданчики, крита ковзанка «Крижинка». З оглядового колеса (близько 30 м) відкриваються панорами частини столичного лівобережжя.

Група дерев бука лісового

На головній алеї парку — Курган Безсмертя. Відкритий 21 червня 1967 року на честь героїв, які віддали життя за свободу і незалежність в роки німецько-радянської війні. Курган Безсмертя насипаний із землі, привезеної зі солдатських і партизанських могил, залишених війною в різних місцевостях СРСР та інших країн Європи, у тому числі з братських могил Яновських лісів (Польща), де проти німецьких вояків боролися пліч-о-пліч польські і радянські партизани. Основа кургану виконана у формі п'ятикутної зірки. Архітектори Олег Стукалов і Анатолій Сницарев. Реконструкцію кургану проведено у 2004 році на честь 60-річчя вигнання нацистських загарбників з України.

В парку знаходиться також пам'ятка природи — група дерев бука лісового. Неподалік центрального входу у парк знаходиться сонячний годинник — найменший серед подібних у Києві[1].

За період з 2003 по 2012 р.р. в парку була проведена масштабна реконструкція, перевлаштовано головний вхід до парку з встановленням скульптурної композиції «Мати проводжає сина на війну», збудовано 2 фонтани — переливний фонтан «Пам'ять» та круглий «Материнські сльози», впорядковано курган «Безсмертя», замощено бетонними та гранітними плитками алеї та доріжки, споруджено багато об'ектів інфраструктури, проведено меліоративні роботи по поглибленню водойм та укріпленню берегів з встановленням 3-х ажурних металевих містків.

В 2012 році в центрі парку було споруджено пам'ятник «Матері-вдові», в 2013 р. — пам'ятник прикордонникам. А 7 травня 2016 р. — перед головним входом, встановлено скульптурну композицію «Люди перемоги». Скульптурна композиція «Люди перемоги» встановлена біля головного входу в парк «Людям війни» в Дніпровському районі (вулиця Генерала Жмаченка, Київ). Образ героїв скульптурної композиції «Люди перемоги» — збірний. А прототипами стали герої книги-фотоальбому з одноіменною назвою: льотчик, Герой Радянського Союзу Іван Іванович Селіфонов і стрілець-радист Ганна Федорівна Коломейцева. Для роботи над проектом був запрошений скульптор Олександр Моргацький.

Головним архітектором проєкту реконструкції парку «Перемога» є заслужений архітектор України Черній Костянтин Семенович.[2][3][4]

Світлини

Див. також

Примітки

  1. Солнечные часы Киева. В Киеве. Процитовано 23 червня 2021.
  2. Газета "Урядовий Кур'єр" №147. 10 серпня 2005.
  3. Газета "Сегодня". 7 травня 2005.
  4. Газета "Сільські вісті" №71. 19 червня 2012.

Посилання

Джерела

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.