Паропамісади

Паропамісади (грец. Παροπαμισάδαι) сатрапія Александрійської імперії на території сучасних Афганістану та Пакистану, що значною мірою збігалася з ахеменідською провінцією Парупресанна. Складалася з районів Саттагідія (басейн Банну), Гандхара (Кабул, Пешавар і Таксила) та Уддіяна (долина Сват) [1] Парупараесанна згадується в аккадській та еламській мовних версіях Бегістунського напису Дарія Великого, тоді як у староперській версії вона має назву Гандара [2][3] Згодом вся сатрапія була передана Селевком I Нікатором Чандрагупті Маур'ї за договором. [4]

Терени Паропамісади обмежені зі сходу Бактріією і з півночі Арахозією.

Назва

Paropamisadae латинізована форма грецької назви Paropamisádai (Παροπαμισάδαι), [5] що, у свою чергу, походить від давньоперського Para-uparisaina, що означає «За межами Гіндукушу», де Гіндукуш згадується як Uparisaina «вище орлиного польоту» (натяк на надзвичайну висоту гір). [6]

У грецькій та латинській мові «Паропаміс» [7][8] (Παροπαμισός, Paropamisós) стало означати Гіндукуш. [9]

Давньобуддійські тексти поміщають на цих землях державу Камбоджі. Олександр Македонський завоював Паропамісади і заснував тут місто Александрію Кавказьку. У наступні сторіччя Паропамісади входили до складу володінь греко-бактрійських і індо-грецьких правителів, а також Кушанського царства.

Примітки

  1. Eggermont, Alexander's Campaigns in Sind and Baluchistan, 1975, с. 175.
  2. Eggermont, Alexander's Campaigns in Sind and Baluchistan, (1975, с. 176, 177): «One should, therefore, be careful to distinguish the limited geographical unit of Gandhāra from the political one bearing the same name.»
  3. Perfrancesco Callieri, INDIA ii. Historical Geography, Encyclopaedia Iranica, 15 December 2004.
  4. Eggermont, Alexander's Campaigns in Sind and Baluchistan, 1975, с. 175–176.
  5. Eggermont, Alexander's Campaigns in Sind and Baluchistan, 1975, с. 176.
  6. Mela, De Situ Orbis, Bk. I, Ch. 15, § 2.
  7. Plin., Nat. Hist., Bk. VI, Ch. 17, § 20.
  8. Strabo, Geog., Bk. XV, p. 689.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.