Парціум

Парціум[1] (лат. Partium) — латинська назва регіону, даної області, розташованої на північ і захід від Трансільванії, або угорською Ре́сек угор. Részek.

Походження назви

Розділ Східно-Угорського королівства в 1570 році. На Парціум, зображений в темніший колір, і Трансильванське князівство.

У 1526 році, після битви при Могачі, Угорське королівство впало під тиском турків. У 1541 році, після взяття турками Буди, Угорщина була розділена на три частини. Габсбурги отримали контроль над землями на півночі і заході (Королівська Угорщина), турки отримали Османську Угорщину, а в східній частині трансільванський воєвода Янош I Заполья за допомогою турків заснував Східно-Угорське королівство. 29 лютого 1528 року султан Сулейман I Пишний погодився піти на союз із Заполья, і дав йому письмові гарантії своєї підтримки.

У 1570 році Янош Жигмонд, син Яноша Заполья, відмовився від претензій на титул «Король Угорщини» на користь Максиміліана II, що претендував на цей титул з 1563 року. При цьому Янош II залишив за собою титул «князь Трансільванії».

У 1571 році в Шпаєрі була підписана угода, згідно з якою Янош II відмовлявся від титулу «Король Угорщини», а для нього створювалося нове герцогство: «Joannes, serenissimi olim Joannis regis Hungariae, Dalmatiae, Croatiae etc. filius, Dei gratia princeps Transsylvaniae ac partium regni Hungariae». Звідси і пішла назва Partium.

З підписанням договору в Шпаєрі Східно-Угорське королівство припинило своє існування, розділившись на Герцогство Partium і Трансильванське князівство.

Географічне розташування

Спочатку Partium складався з комітатів Мармарош, Сіладь і Біхар, а також регіону Ковар. У Парціум були також включені Серені і східний Заранд, які управлялися Заполья, але формально не були частиною Трансільванії.

Трансильванське князівство перебувало під постійною загрозою нападу як Габсбургів, так і Османської імперії. У 1660 році турки захопили Парціум, але до кінця століття він знову став трансильванським, щоб згодом увійти в домен Габсбургів (фактично — з 1686 року, юридично — з 1699, після підписання договору з Османською імперією).

У XVIII столітті назва Partium використовувалося для позначення меншого регіону, що складався з Сіладі, Ковара і Заранда, але офіційної адміністративною одиницею він не був.

З 1867 року, після австро-угорської угоди, землі Partium увійшли до складу транслейтанскої частини Австро-Угорщини.

Сьогоднішнє становище

Після розпаду Австро-Угорщини наприкінці Першої світової війни приблизно 60 % території Парціума стало частиною Румунії, 20 % Угорщини, і 20 % Чехословаччини (нині ця територія належить Україні). Українська частина Парціума відповідає Північній Мармарощині в Закарпатській області України.

У сучасній Угорщині термін «Partium» використовується тільки по відношенню до угорської частини історичного регіону

Примітки

  1. Іноді зустрічається визначення «Затисся»

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.