Пермський державний театр ляльок

Пе́рмський держа́вний теа́тр ляльо́к (рос. Пермский государственный театр кукол) — державний ляльковий театр у краєвому центрі Росії місті Пермі.

Пермський державний театр ляльок
Пермский государственный театр кукол
Пермський державний театр ляльок
Пермський державний театр ляльок

57°59′58″ пн. ш. 56°15′30″ сх. д.
Країна  Росія
Місто
Адреса
вул. Сибірська, 65
Архітектор Н. Рукавішніков
Місткість 278 місць (головна сцена)[1].
Тип ляльковий театр
Статус державний
Статус спадщини об'єкт культурної спадщини Росії регіонального значенняd
Відкрито 1937
Репертуар казки, сучасна література
Керівництво художній керівник І. Н. Тернавський
директор А. Гузєєв[2]
kuklindom.perm.ru
Ідентифікатори і посилання


 Пермський державний театр ляльок у Вікісховищі

Загальні дані

Пермський державний театр ляльок міститься в історичній будівлі за адресою:

вул. Сибірська, буд. 65, м. Перм-614039 (Пермський край, Росія).

Працюють головна і мала сцени закладу. При театрі створено і діє музей ляльок.

Нині художнім керівником театру є Ігор Нісонович Тернавський, директор — Андрій Гузєєв.

Будівля Пермського лялькового театру

Приміщення нинішнього театру ляльок у Пермі було збудовано 1871 року (архітектор Н. Рукавішніков).

Будувалось воно як буцегарня, а точніше — пересильний за́мок, що містився за міською заставою на Сибірському тракті.

Вже за СРСР, у 195859 роки ленінградські архітектори перебудували, перепланували й функціонально змінили споруду.

Нині будинок є одним із найфункціональніших для лялькового театру в Росії сценічним приміщенням[3].

З історії театру

Ляльковий театр у Пермі було засновано 1937 року. Перша вистава «По щучьему велению».

У роки Німецько-радянської війни театр на мав постійного місця розташування, однак роботи не припиняв. 1943 року вперше у СРСР режисер Л. С. Цимлова поставила «лялькову оперу» «Муха-цокотуха» М. Красєва, яку автор присвятив евакуйованим московським дітям. У цей час у театрі працювали художник Ю. Васнєцов, поетеса Є. Трутнєва.

До отримання стаціонару в 1959 році колектив лишався пересувним — з гастролями на вантажівках, пароплавах, конях.

Від кінця 1950-х і до початку 1980-х років мистецтво Пермського лялькового театру визначали режисери Л. М. Кощенников (1957–1960), В. Д. Офрихтер (головний режисер у 196082 рр.), художник В. К. Стенінг (1959—60, 1963–1987). Великий вплив на постановочну культуру колективу мали участь у творчій лабораторії С. В. Образцова, запрошення режисерів Б. А. Аблиніна, А. А. Федотова, художників П. Шенгофа, А. Л. Кнерцер, В. А. Андрієвича, Ф. З. Файнштейна. Найкращі тогочасні вистави «Сэмбо», «Клоп», «Кукольный город», «Капризка», опери «Муха-цокотуха» та «Мойдодыр», пантоміма «Красная птица», опера-буф «Прекрасная Елена». Навчання пройшла стажерська група і студія при театрі. Театр отримав дипломи за успішні творчі пошуки на оглядах польської, чеської, угорської драматургії та на радянських сценах.

Наступний етап розвитку (198387 роки) пов'язаний з іменами режисерів І. В. Ігнатьєва та художника А. Д. Ігнатьєвої, роботи яких демонструвалися на престижних фестивалях і гастролях в СРСР та за рубежем.

Від 1995 року театр очолює І. Н. Тернавський.

У 1997 році театр отримав молоде поповнення з цільового набору до Ярославського театрального інституту, а 1998 року — з випускників Пермського коледжу мистецтв і культури (спецкурс).

З Пермським ляльковим театром пов'язаний неприємний інцидент, що відбувся практично відразу після трагедії у місцевому клубі «Хромая Лошадь» (5 грудня 2009 року) — внаслідок пожежі, що сталася 19 грудня 2009 року під час вистави, було евакуйовано понад 200 осіб з приміщення театру[4].

Репертуар, творчий склад і діяльність

У чинному репертуарі Пермського державного театру ляльок 22 вистави. З-поміж авторів, за творами яких ставляться вистави, М. Зощенко, С. Маршак, К. Чуковський, Г. К. Андерсен, Р. Кіплінг, сучасні автори. Спектаклі є різножанровими: казки, музична драма, мюзикли, лялькова опера та балет.

Серед яскравих спектаклів пермських лялькарів останнього часу:

  • «Ты кто?» за оповіданнями А. Платонова — лауреат фестивалю «Волшебная кулиса» (1999), також здобув спецприз Департаменту культури і мистецтв адміністрації Пермської області «За майстерність» на VIII Всеросійському фестивалі моновистав 2000 року, був показаний у Москві на сцені Театру Націй;
  • «Маугли», музична драма (постановка І. Тернавського, сценографія і ляльки В. Смирнова, музика Т. Виноградової) — удостоєна обласної премії «За найкраще досягнення в сфері культури та мистецтва».

У трупі Пермського лялькового 19 акторів, з яких 2 заслужені артисти Росії — Л. І. Нагогіна та С. В. Хижняков.

Колектив Пермського державного театру ляльок виїздить на гастролі, займається благочинністю, показуючи вистави для знедолених дітей. Творчий майданчик і приміщення театру нерідко є місцем організації та проведення різноманітних культурницьких акцій та творчих подій. Так, у червні 2003 року на базі театру досить гучно і на великому художньому рівні відбувся Міжнародний фестиваль театрів ляльок «Большой Урал — Приволжье», участь в якому взяли 14 колективів із Росії та Казахстану.

Виноски

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.