Перша книга Самуїла

Пе́рша кни́га Самуї́ла — книга Старого Завіту та книга єврейської канонічної Біблії (Танаху) і третя в її розділі так званих ранніх пророків. Спочатку єдина книга з Другою книгою Самуїла, в Септуагінті і в Вульгаті, вона була розділена з практичних причин на дві книги, що отримали назву I і II (з чотирьох) книг Царств — Перша книга Самуїла (або Перша книга царів — у східних церквах) та Друга книга Самуїла (або Друга книга царів — у східних церквах). У єврейських рукописах Біблії текст розглядався як єдина книга, і лише з появою друкованої Біблії у XV ст. стався поділ на I і II книгу Самуїла, який пізніше і увійшов у єврейську традицію. Назва книги в єврейському каноні не передбачає авторство Самуїла, а очевидно дана тому, що Самуїл — перша значна особистість, що з'являється в оповіданні. Книга Самуїла — історичний документ першорядної важливості для розуміння подій, що призвели до становлення монархії. Також з середніх віків поділена на 31 главу.

Перша книга Самуїла
Жанр Historical booksd[1]
Мова давньоєврейська мова
Наступний твір Друга книга Самуїла

 Цей твір у Вікісховищі
Джеймс Тіссо. «Самуїл зустрічає Саула»

Зміст

Перша книга Самуїла розповідає історію Ізраїля від прохання бездітної Анни про потомство, народження Самуїла, його покликання пророкувати. Пізніше описані події боротьби з філістимлянами, втрата ковчегу та його здобуття, історія Давида і Голіафа, самогубство Саула, та смерть його синів у війні. Поряд з розповідями у книзі також наведено псалми (1 Сам. 2:1). Перша книга Самуїла змістовно розповідає про зародження ізраїльського царства та деякий спротив його виникненню всередині народу (1 Сам. 8:1 1 Сам. 12:1). У 1 Сам. 8:11-18 особливо дискутуються недоліки монархії, та у 1 Сам. 10:19 царство розглядається як відхід від Бога. У першому розділі також описано помазання Саула першим царем Ізраїля, та у розділах 13-31 описано його правління. Після цього описана певна конкуренція Саула із Давидом. Дочка Саула — Міхаль закохана у Давида (1 Сам. 18:28), а його син Йонатан навіть попереджає його про дії свого батька (1 Сам. 19:23).

Розділи

  • Паломництво до Шіло; народження й посвята Самуїла Богові, ганьба та падіння дому Ілії (Розділи 1-3)
  • Втрата та здобуття Ковчега Заповіту (Розділи 4-7)
  • Самуїл посідає провідне становище в Ізраїлі. Цар Саул, його помазання. (Розділ 7 — 10)
  • Давид при царському дворі (Розділ 16–19,17)
  • Давид утікає від Саула (Розділ 19,18–28,2)
  • Відчай Саула і його смерть (Розділ 28,3–31)

Див. також

Джерела

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.
  • А. Пацьорек. Біблія для кожного і на кожен день. Старий завіт. Львів. Свічадо. 2005. ISBN 966-561-379-0

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.