Площа Кропивницького

Площа Кропивни́цького — площа у Львові, недалеко від головного залізничного вокзалу, важливий транспортний вузол міста. Розташована між вулицями Городоцькою та Шептицьких.

площа Кропивницького
Львів
Східна частина площі
Східна частина площі
Місцевість Привокзальна
Район Галицький
Загальні відомості
Поштові індекси 79018
Транспорт
Покриття бруківка
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Забудова класицизм, сецесія, конструктивізм
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Площа Кропивницького у Вікісховищі

Назва

Від 1871 року називалася площа Солярні, бо тут розташовувалися соляні склади; від 1916 року мала назву Більчевського на честь львівського римсько-католицького архієпископа Юзефа Більчевського (1860—1923); 1941 року називалася Котляревського, в часи німецької окупації Ганзепляц. З 1944 року — площа Кропивницького на честь українського письменника, драматурга, актора Марка Кропивницького (1840—1910).

Забудова

Забудова вулиці: класицизм, сецесія, конструктивізм.

Під № 1 від початку 1990-х років має греко-католицька церква святих Ольги та Єлизавети, за часів Польщі це був римсько-католицький костел святої Ельжбєти, який комуністична влада закрила 1946 року. Відтоді храм використовували як склад, а 1962 року за наказом радянської влади спиляли хрест із найвищої вежі та знищили кам'яний хрест перед спорудою. Від початку 1990-х років у храмі розпочали реставраційні роботи.

У житловому будинку № 1-2 за польських часів містилося бюро міжнародних морських ліній Королівсько-Голландський Ллойд, нині тут магазини «Парфуми», «ЕкоЛан» та «Щирецькі ковбаси».

Адресу № 3 за часів Польщі мала фабрика шоколаду «Дерби», від радянських часів — це кондитерський цех № 7, у 1950-х роках тут також містилася кравецька майстерня Львівської залізниці.

У будинку № 6 до 1939 року містився магазин канцелярського приладдя, у 1950-х роках — закусочна, від 1960-х роках і донині тут працює «Пиріжкова», а також є крамниці жіночої білизни та «Подарунки-сувеніри».

У будинку № 7 до війни була цукерня Овоца, нині тут також міститься магазин «Щирецькі ковбаси».

В будівлі № 9 у 1950—1960 роках була зарядка та ремонт акумуляторів і годинників, тепер тут міститься магазин трикотажу «Катря».

Адресу № 10 за часів Польщі мав магазин тканин Кароля Саламандера, у 1950—1960 роках — перукарня та фотосалон артілі «Фотохудожник», який проіснував донині, також тут від часів СРСР працює магазин «Книги».

У будинку № 12 за радянських часів була сосисочна, тепер тут магазин «Взуття».

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.