Поворот О Руж

Поворот О Ру́ж (фр. Raidillon de l'Eau Rouge) — зв'язка швидкісних поворотів (лівій-правий-лівий) на трасі Спа-Франкоршам в Бельгії, де традиційно проходить Гран-прі Бельгії Формули-1. О Руж вважається одним із найскладніших та найвидовищніших із поворотів гоночних трас усього світу.

О Руж у 1997 році

Розташування

Ріка О Руж у місці її впадіння в Амблев

Поворот розташований в тому місці, де траса перетинає невелику 15-кілометрову річку О Руж (фр. Eau Rouge, «червона вода»), котра й дала назву повороту. Починається він після прямої, що йде вниз від першого повороту траси, на якій машини Формули-1 розганяються до майже 300 км/год. Сама зв'язка складається з лівого повороту, який завершує спуск, потім правого, по ходу якого траса дуже круто піднімається в гору, і завершального лівого на вершині пагорба. Після нього також слід дуже довга пряма, що поступово спускається до зв'язки Лекомб.

Строго кажучи, назва О Руж носить тільки перший лівий поворот; подальша зв'язка правого і лівого називається Радійон (фр. Raidillon, ‘поворот, крута ділянка’). Однак у спортивній пресі останній згадується рідко, і під ім'ям О Руж відома вся зв'язка з трьох поворотів.

Хоча автодром Спа-Франкоршам існує з 1924 року, зв'язка О Руж-Радійон в теперішньому вигляді з'явилася на ньому не відразу. До 1978 року траса після повороту О Руж пролягала вздовж долини річки О Руж, огинаючи пагорб і поступово згортаючи до зв'язки Лекомб. Згодом при реконструкції траси було вирішено скоротити цей її відрізок, і довга дорога навколо пагорба була замінена коротшим відрізком, що піднімається прямо на пагорб. Відповідно була перебудована і подальша пряма, яка веде до Лекомб, що також скоротило довжину траси.

Проходження повороту під час гонок

Поворот О Руж з дальньої відстані
Поворот О Руж взимку, видно міст через річку О Руж

Проходження повороту О Руж ускладнюється головним чином тим, що через крутий підйом при проходженні правого повороту гонщик бачить перед собою лише суцільну стіну асфальту, і останній лівий поворот проходиться практично наосліп. Дворазовий чемпіон світу Формули-1 Фернандо Алонсо так описував проходження цього повороту:

Ви входите у перший поворот на спуску, потім напрям повороту раптово змінюється, і одночасно йде дуже крутий підйом у гору. З кокпіту машини вихід з повороту не видно, і коли ви піднімаєтеся на гребінь пагорба, то ще не знаєте, де опиниться ваша машина. Це дуже важливий поворот і в кваліфікації, і в гонці, бо після нього йде дуже довга пряма, і якщо на її початку ви не набрали достатню швидкість, то можете втратити багато часу. Крім того, цей поворот дає гонщику безліч емоційних відчуттів, його переживаєш заново на кожному колі. У нижній точці після першого повороту гонщик відчуває досить сильні перевантаження, це дуже незвично і теж додає вражень.[1]

Правильне проходження повороту О Руж вимагає від гонщика дуже хорошої кваліфікації, і до кінця наступної прямої, якщо пілот пройшов О Руж по найкращій траєкторії і не знижував швидкість, нерідко з'являється можливість для обгону пілота попереду, якщо той проходив О Руж на меншій швидкості. Машини звичайного дорожнього класу, при відповідній навичці водія, можуть проходити зв'язку О Руж на швидкості 160—180 км/год; сучасні машини Формули-1 — на швидкості майже 300 км/год.

До недавнього часу проходження повороту О Руж на машині Формули-1 зовсім без зниження швидкості вважалося вкрай складним завданням, з яким мало хто справлявся. Одним з тих, хто постійно намагався це робити, був Жак Вільнев. Він відгукувався про поворот О Руж так:

Не кожен пілот в змозі пройти цей поворот «в підлогу», не зменшуючи швидкість. Але якщо ти це зробив — ти по-справжньому можеш пишатися собою. Це єдина шикана, проходячи яку пілот розуміє, що може пройти її «в підлогу», але нога сама піднімається з педалі газу. Дуже важко змусити себе не піднімати ногу з педалі і сказати собі «ні, все нормально». Дуже незвичайне відчуття. Виграш може досягти двох десятих на колі. Це варто того. Але ризик все-таки вище.[2]

Деймон Гілл у своїй книзі «Свій погляд на Ф-1. Світ Формули-1 зсередини» також писав:

Іноді подекуди, наприклад, в «О Руж» — швидкісному повороті в кінці головної прямої траси в Спа — доводиться переконувати себе, що ти зможеш його пройти, втиснувши педаль в підлогу, і саме такий виклик тебе мотивує, адже всі ми прагнемо досягти межі та довести скептикам, що вони не праві.[3]

Однак в останні роки притискна сила у машин Формули-1 сильно зросла, до того ж у 2002 році поворот Радійон був трохи перебудований, і зараз за сухої погоди і вдалого збігу обставин гоночну зв'язку О Руж-Радійон здатні проходити без зниження швидкості багато пілотів. Тим не менше, всі гонщики визнають, що поворот залишився дуже складним, і необхідна максимальна концентрація для його успішного проходження.[1]

Втрата контролю над машиною при проходженні цього повороту зазвичай призводить до негайного сходу. На підйомі притискна сила дуже велика, і аварії відбуваються зазвичай в кінці зв'язки, де профіль траси різко змінюється і велика небезпека втрати зчеплення машини з асфальтом. При цьому машина зривається з траси в останньому повороті зв'язки, розташованому у верхній точці пагорба, і на високій швидкості вдаряється об стіну. Через набрану в ході підйому інерцію машина як би злітає над трасою, і хоча на вершині пагорба з зовнішнього боку повороту розташовані досить широкі гравійні зони безпеки, зазвичай вони не рятують положення, і уникнути удару об стіну не вдається.

Аварії

Поворот у 1999 році

У повороті О Руж не раз відбувалися серйозні аварії — як в ході Гран-прі Формули-1, так і в інших гонках.

У 1985 році перспективний гонщик Формули-1 Штефан Беллоф, виступаючи на трасі Спа-Франкоршам в 1000 кілометровій гонці на витривалість за кермом Porsche 956B спробував у повороті О Руж обігнати зліва Porsche 962С лідируючого Жакі Ікса, на вході в поворот прототипи зіткнулися і полетіли вгору до відбійника, болід Беллофа врізався влоб у залізний відбійник на швидкості близько 200 км/год, гонщик загинув миттєво.

У 1993 році на вільних заїздах перед Гран-прі Бельгії пілот команди Лотус Алессандро Дзанарді вилетів з траси в кінці зв'язки О Руж, на вершині пагорба, при цьому його машину розвернуло так, що наступний удар в стіну вийшов практично лобовим, на швидкості близько 250 км/год. Айртон Сенна, який їхав слідом, зупинив свою машину і побіг допомагати потерпілому Занарді. В результаті цієї аварії італієць отримав забій спинного мозку і зміщення одного з хребців, через що ліва сторона тулуба довго залишалася паралізованою. Лише через кілька місяців він знову зміг ходити.[4]

У кваліфікації перед Гран-прі Бельгії 1999 року аварію на зв'язці О Руж з проміжком у кілька хвилин зазнали обидва пілоти команди БАР — Жак Вільнев та Рікардо Зонта, причому аварійні ситуації були практично однакові. Обидва пілоти, намагаючись пройти О Руж і Радійон без зниження швидкості, не зуміли втримати свої машини на трасі; обидва боліди зірвалися на зовнішню сторону останнього лівого повороту і вдарилися бортом в гумові покришки, що прикривали бетонну стіну-обмежувач. Машини обох пілотів після контакту зі стіною перекинулися, але машина Вільнева залишилася лежати неподалік від місця зіткнення, а машина Зонти, вже перегорнута, перелетіла на іншу сторону траси і лише там загрузла в гравії. Обидва пілоти майже не постраждали, змогли досить швидко вибратися з-під своїх машин і вже на наступний день знову брали участь у гонці.[5] Вільнев пізніше говорив: «Це була моя найкраща аварія! але Зонта відлетів ще видовищніше».[2] Ця ситуація дала привід для насмішок над пілотами: наприклад, англійський комік Джим Бамбер зображував спортивного директора команди БАР Крейга Поллока нібито кажучого Зонті: «Вільнев краще за всіх проходить поворот О Руж, так що дивися на нього і роби все в точності так само!»

У 2011 році під час кваліфікації перед Гран-прі Бельгії на виході з повороту О Руж Адріан Сутіл допустився помилки — широко виїхав, зачепив поребрик, втратив контроль і врізався в захисний бар'єр, в результаті сесія була зупинена червоними прапорами. Передня і задня частини VJM04 виявилися пошкодженими[6].

Факти

Після загибелі у 1994 році Роланда Ратценбергера і Айртона Сенни конфігурація багатьох швидких поворотів у наступних гонках сезону була штучно змінена (за допомогою тимчасових споруд) для зниження швидкості. У числі інших був обмежений і поворот О Руж; в тій його частині, де не повинні були проїжджати машини, нанесли напис «Айртон, нам тебе не вистачає». Але вже в наступному році поворот О Руж повернувся до своєї звичайної конфігурації.

Популярність повороту О Руж і захоплення ним з боку багатьох пілотів та уболівальників привели до того, що при будівництві автодрому під Стамбулом, на якому з 2005 року проходить Гран-прі Туреччини, був передбачений поворот приблизно такої ж конфігурації на задній прямій.[7] Сам поворот О Руж прокладений по природному рельєфу (траса Спа-Франкоршам розташована у відрогах Арденнський гір), а пагорб для повороту на турецькому автодромі був насипаний штучно.

Посилання

Див. також

Примітки

  1. BBC SPORT | Motorsport | Formula One | Alonso happy with Spa test
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 січня 2006. Процитовано 31 серпня 2011.
  3. f1-alliance.ru. Архів оригіналу за 27 вересня 2007. Процитовано 31 серпня 2011.
  4. Алекс Занарди: наперегонки со смертью — Газета — Советский спорт. Архів оригіналу за 27 вересня 2007. Процитовано 31 серпня 2011.
  5. www.villeneuve.f-1.ru. Архів оригіналу за 22 липня 2004. Процитовано 31 серпня 2011.
  6. Неудачный день для Force India. Прес-служба Force India. 27 серпня 2011. Процитовано 27 серпня 2011.
  7. Gulf Oil. Архів оригіналу за 28 березня 2007. Процитовано 31 серпня 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.