Пологова гарячка

Пологова гарячка (пологова лихоманка, Puerperalfieber, МКБ 10. Клас XV O85 Післяпологовий сепсис) — збірна назва для захворювань, що обумовлюються інфекційним зараженням при пологах. Опис таких захворювань зустрічається вже в Гіппократа. Захворювання стало носити епідемічний характер з часу заснування у XVII столітті першого пологового будинку. Епідемії ще посилилися у XVIII і XIX століттях, коли до пологових будинків стали допускатися учні для вивчення акушерства.

Пологова гарячка
Спеціальність акушерство
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 JB40
МКХ-10 O85
MeSH D011645
 Postpartum infections у Вікісховищі

Причину захворювання було відкрито 1847 року Ігнацем Земмельвейсом, який вказав на необхідність застосування антисептиків, — його відкриття не було визнано сучасниками, його піддали гонінням, і антисептики стали застосовуватися в хірургії та акушерстві лише з 1880-х років.

Збудниками пологової гарячки є ланцюжкові і гроноподібні коки (стрептококи та стафілококи) і зрідка кишкова паличка, пневмокок, дифтерійна паличка Леффлера. Частішою причиною післяпологової лихоманки (особливо пізньої) є гонокок. Зараження відбувається здебільшого через дотик до ран брудними руками чи нестерильними інструментами (контактна інфекція). Зараження через забруднене повітря (повітряна інфекція) зустрічається лише як рідкісний виняток. Можливість самозараження поки що залишається спірною.

Місцем зараження служать найчастіше надриви шийки, які звичайні під час пологів, особливо у першородок. У разі введення руки або інструменту в порожнину матки інфекція часто проникає у місці прикріплення посліду з його судинами. Мікроби поширюються або лімфатичними шляхами, або кровоносними судинами. Першородки частіше хворіють, ніж ті які народжують повторно.

Окремими формами захворювання є:

Перелічені форми захворювання відносяться до доброякісних, якщо зберігають свій місцевий характер і не переходять у загальне зараження організму. В останньому випадку розвивається сепсис або піємія.

До загальних симптомів пологової гарячки відносяться підвищення температури та почастішання пульсу. Найчастіше спочатку буває озноб. Післяпологові очищення — лохії — часто стають брудні та смердючі. У важких випадках вони часто зовсім пропадають. Лактація також зменшується або припиняється. Болі в животі дуже часті, особливо при параметриті, де вони локалізуються з боків матки, і сильніше при периметриті. Найбільшої інтенсивності вони досягають при поширенні запалення на всю очеревину (післяпологовий перитоніт).

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.