Ендометрій

Ендометрій (лат. endometrium) — внутрішня слизова оболонка тіла матки, що вистилає її порожнину і рясно забезпечена кровоносними судинами.

Ендометрій
Матка та маткові труби жінки. Ендометрій вистілає внутрішню поверхню матки
Деталі
Ідентифікатори
Латина tunica mucosa uteri
Анатомія Грея subject #268
MeSH D004717
TA98 A09.1.03.027
TA2 3521
FMA 17742[1]
Анатомічна термінологія

Будова

Ендометрій являє собою складну, багатокомпонентну систему, що складається з покривного і залозистого епітелію, строми, основної речовини, кровоносних судин. Епітеліальний компонент ендометрію утворюють секреторні і миготливі клітини (максимальне число останніх спостерігається в період овуляції) і нечисленні аргірофільні клітини, строму — фібробластоподібні клітини (впродовж менструального циклу вони перетворюються з малодиференційованих, юних в зрілі клітини, що активно синтезують колаген і глікозаміноглікани, в фібробласти і фіброцити), гістіоцити (макрофаги), Т- та поодинокі В-лімфоцити і лаброцити. У власному шарі є маткові залози (крипти): довгі зігнуті прості трубчасті залози, що відкриваються в просвіт матки.

Функції

Функції ендометрію полягають у створенні умов, оптимальних для імплантації бластоцисти в матці. Під час вагітності в ендометрії зростає число залоз і кровоносних судин. Розростання судин цього шару (децидуальна оболонка) входить до складу плаценти, яка здійснює доставку кисню і поживних речовин ембріону.

Циклічні зміни

Ендометрій — гормонально чутлива тканина і значно товщає, стає багатшою залозами і рясніше кровопостачається в останню фазу менструального циклу. Таким чином відбувається підготовка до імплантації ембріону, проте, якщо вона не відбувається, велика частина ендометрію (функціональна) відпадає і видаляється з матки під час менструації. Після закінчення менструації, цикл починається знову, і більш глибокий шар ендометрія бере участь у відновленні слизової матки після відторгнення поверхневого шару. При вагітності гормональні процеси перешкоджають відторгненню ендометрію.

Патології

Посилання

Частина серії
Жіноче здоров'я
Портал Проєкт Стиль
  1. Foundational Model of Anatomy
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.