Поставський район

Поставський район (біл. Пастаўскі раен) - адміністративна одиниця на південному заході Вітебської області.

Поставський район
Пастаўскі раён
Район на мапі області
Основні дані
Країна: Білорусь
Область: Вітебська область
Утворений: 15 грудня 1940
Населення: 43,1 тис. осіб (2006)
Площа: 2,2 км²
Густота населення: 19,59 осіб/км²
Населені пункти та ради
Районний центр: Постави
Районна влада
Мапа

Столиця - місто Постави, на р. Мяделка, за 240 км від м. Вітебська й за 165 км від м. Мінська.

Географія

Поставський район розташований на південному заході Вітебської області. У сучасних границях з 1965 року. Площа району - 2,1 тис. км?.

По території району протікає невелика річка Линтупка. Свій початок вона бере в селі Каптаруни, протікає через міське селище Линтупи і впадає в річку Страча у районі голубих озер.

Демографія

Населення району - 52 тис. чоловік.

Відповідно до перепису населення 1939 року населення Постав і району становило 34 981 чоловік (адміністративні границі району були трохи іншими). Етнічний склад населення був наступним: поляки становили 52 %, білоруси - 44 %, євреї і росіяни - 4 %. Слід зазначити, що євреї проживали головним чином у Поставах і смт Линтупи. У Поставах вони володіли більшістю магазинів. Займалися скупкою сільгосппродукції й т.д. Польське населення проживало в основному в сільській місцевості й було зайнято землеробством. Але землі на всіх не вистачало. Був високий рівень безробіття. Це змушувало людей емігрувати в пошуках кращої частки. Тільки в 1936 році з Поставщини в Латвію офіційно емігрувала 1107 людина. Дуже багато людей виїхало на заробітки в Аргентину й США. Частина з них осіла там назовсім, що привело до зміни етнічного складу. Дуже сильно змінилася кількість населення в результаті другої світової війни. Декілька тисяч євреїв було розстріляно. Різко зменшилася й кількість поляків, яких перед війною заарештовували й репресували НКВС, а потім і німці. Чимало загинуло й білорусів. Закінчення другої світової війни Постави зустріли з дуже маленькою чисельністю населення. Восени 1944 року між СРСР і Польською владою була підписана угода про взаємну евакуацію - польського населення в Польщу, а білорусів - з Польщі в БРСР. Відразу ж у Поставському районі на виїзд записалася 2487 людина. І це була тільки перша хвиля еміграції. Аж до середини 1950-х польське населення переїжджало в Польщу, залишаючи землю, на якій їхні предки жили багато сторіч. У цей час (по відомостях за 2005 рік) поляків у Поставах і районі проживає 5 % від усього населення, але ці відомості не точні. Справа в тому, що в післявоєнний час при видачі документів всім полякам у графі «національність» примусово записували «білорус». Робилося це як з метою асиміляції, так і для того, щоб показати, що "звільнено" і приєднана до СРСР територія з етнічно білоруським населенням.

Економіка

Транспорт

Транспортні послуги робить ВАТ «АТП № 17», що обслуговує 22 маршруту, з них 6 у гір. Постави, міжнародних - 1, міжміських - 3. Автобусним сполученням охоплені всі центри сільгосппідприємств і сільрад. Працюють маршрутні таксі індивідуальних підприємців. Залізничне сполучення забезпечують станції Постави, Воропаєво, Линтупи. До Постав на поїзді можна добратися із Глибокого, з Вітебська. (Джерело: рекламна брошура «Поставський район»).

Культура й утворення

Мережа установ культури містить у собі РБК, 2 міськселищних, 6 сільських будинків культури, 15 сільських клубів, 12 клубів-бібліотек, 34 бібліотеки, школу мистецтв, художню школу, Краєзнавчий музей, будинок ремесел. 10 самодіяльним колективам привласнене звання народних а ансамбль народної музики "Поозер'я" має звання заслуженого аматорського колективу.

Визначні пам'ятки

У центрі Постав, у дворі житлового будинку перебуває пам'ятник - стела польським солдатам, які загинули під час польсько-радянської війни 1919-1920 р.р. У післявоєнний час влади намагалися його зруйнувати. Із цією метою пам'ятник обв'язали тросом і за допомогою танка намагалися його перекинути, але польський моноліт устояв. Удалося зірвати з верхівки орла й за допомогою відбійного молотка збили напис. У такому непривабливому виді пам'ятник перебуває й тепер. Поруч перебувають поховання польських солдатів.

На півострові, утвореному вигином річки Мяделка, мальовничо розташована католицька церкова (костьол) Св. Антонія Падуанського, що будувався в 1898-1904 р., по проекті відомого архітектора Артура Гойбеля.

Палац баронів Тізенгаузів у м. Постави. Пам'ятник палацово-паркового мистецтва (1760).

Церкви:

  • Свято-Предтеченська в буд. Груздово, Св. Покровська в буд. Ласіца,
  • Св. Успенська в с. Маньковичі,
  • Св. Покровська в с. Осингородок,
  • Св. Воскресенская в с. Воропаєво,
  • церква в с. Римки,
  • старообрядч. церкви в с. Апідами й Кукляни.

Католицькі костьоли:

  • Іоанна Хрестителя (1603) у с. Камаі,
  • Троїцький у с. Дуниловичі (1769),
  • Тадеуша в с. Лучай,
  • Св. А.Боболи в смт. Линтупи,
  • костьоли в с. Воропаево й Груздово (XX століття),
  • Свята-Миколаївська церква м. Постави (1894г),
  • Кам'яний хрест у с. Камаі (16 століття).

Бібліографія

  • Tadeusz Glubinski-"Trudny wiek XX", 1995 r. Книга "ПАМ'ЯТЬ" - Поставський район 2001р. Рекл. проспект "Поставський район - 2005 р."

Посилання

 Литва Браславський район Шарковщинський район
 Литва Глибоцький район
Гродненська область
(Островецький район)
Мінська область
(Мядельський район)
Докшицький район
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.