Посуха

Посу́ха[1] чи за́суха[2], а також су́ша[3] (бездо́жджя[4],  бездощі́в'я[5], літо без дощів сухолі́ття[6]) — нестача чи відсутність опадів протягом тривалого періоду часу за підвищених температур і зниженої вологості повітря, внаслідок чого зникають запаси вологи в ґрунті.

Розтріскана внаслідок посухи земля

Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням надає таке визначення: посуха (англ. drought) означає природне явище, що виникає, коли кількість опадів є значно нижчою від звичайних зафіксованих рівнів, що спричиняє серйозне порушення гідрологічної рівноваги, яке несприятливо відображається на продуктивності земельних ресурсів[7].

Загальний опис

Початок посухи зазвичай пов'язаний з встановленням малорухливого високого антициклону. Велика кількість сонячного тепла і поступове зниження вологості повітря створюють підвищену випаровуваність (атмосферна посуха), внаслідок чого запаси ґрунтової вологи без поповнення їх дощами виснажуються (ґрунтова посуха). Поступово, з посиленням ґрунтової посухи, пересихають ставки, річки, озера, джерела — починається гідрологічна посуха.

У випадку посухи надходження води в рослини через кореневі системи утруднюється, витрата вологи на транспірацію починає перевершувати її надходження з ґрунту, водонасичення тканин падає, нормальні умови фотосинтезу і живлення порушуються.

Залежно від пори року розрізняють весняні, літні й осінні посухи:

 • весняні посухи особливо небезпечні для ранніх зернових культур;
 • літні заподіюють сильну шкоду як раннім, так і пізнім зерновим та іншим однорічним культурам, а також плодовим рослинам;
 • осінні небезпечні для сходів озимих.

Найбільш згубні весняно-літні і літньо-осінні посухи.

У середніх широтах посухи найчастіше спостерігаються у степовій зоні, рідше — у лісостеповій: двічі-тричі на століття посухи бувають навіть у лісовій зоні. Поняття посухи не застосовується до регіонів з бездощів'ям влітку чи вкрай малою кількістю опадів, де землеробство можливе лише за штучного зрошення (наприклад, пустелі Сахара, Гобі та інші).

Посухи — звичайне явище в субтропічному та субекваторіальному поясі, де дощі бувають тільки у вологий сезон.

З метою підвищення інформованості світової громадськості ООН встановила Всесвітній день боротьби з опустеленням і посухою, що відзначається щороку 17 червня.

Цікаво

Дослідження НАСА засвідчують, що інтенсивність посух, зафіксованих упродовж 1998—2012 років у східному Середземномор'ї, а саме: в Північній Африці, Лівані, Греції, Йорданії, Туреччині, Сирії, а також в Іспанії, на півдні Франції та Італії — фактично на 50 % перевищує посухи за останні півстоліття. Окрім цього, вона на 10-20 % більша, ніж найкритичніша відсутність дощів минулих 900 років.[8]

Див. також

Джерела

 1. Посуха // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Засуха // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 3. Суша // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. «Суша 2, і, жін., розм. Суха, засушлива пора; суха, жарка, без дощів погода; засуха.»
 4. Бездожджя - Словопедія // lang.slovopedia.org.ua. — Дата звернення: 14.11.2020.
 5. Бездощів'я // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 6. Сухоліття // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 7. Конвенція Організації Об'єднаних Націй про боротьбу з опустелюванням у тих країнах, що потерпають від серйозної посухи та/або опустелювання, особливо в Африці від 17.06.1994 (Україна приєдналась до Конвенції законом від 04.07.2002 № 61-IV).
 8. Дослідження НАСА

Література

  Посилання

  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.