Почесна відзнака Президента України

Почесна відзнака Президента України — перша нагорода незалежної України відзнака Президента України, заснована Президентом України Л. М. Кравчуком відповідно до пункту 9-2 статті 114-5 діючої у 1992 р. Конституції України для нагородження громадян за особисті заслуги у розбудові суверенної, демократичної держави, розвитку економіки, науки і культури України, за активну миротворчу, благодійну, милосердну, громадську діяльність.

Почесна відзнака Президента України
Країна  Україна
Тип Відзнака Президента України
Система Орден «За заслуги»
Статус не вручається
Нагородження
Засновано: 18 серпня 1992
Перше: 21 серпня 1992
Останнє: 5 жовтня 1996
Нагороджено: 630
Нагороджені:
Категорія:Кавалери ордена «За заслуги» (Почесна відзнака Президента України) (144)
Черговість
Відповідає Орден «За заслуги»

 Почесна відзнака Президента України у Вікісховищі

Нагородження відзнакою здійснювалися у 1992 — 1996 роках, до заснування наступника нагороди — відзнаки Президента України ордена «За заслуги». Особи, нагороджені Почесною відзнакою Президента України, іменуються кавалерами ордена «За заслуги» і зберігають право носіння вручених їм знаків Почесної відзнаки Президента України.

Автор і розробник дизайну відзнаки Юхим Вікторович Харабет, гравер — Леонід Федорович Толстов.

Історія нагороди

  • 22 вересня 1996 року Указом Президента України Л. Д. Кучми 870/96 заснована відзнака Президента України — орден «За заслуги» I, II, III ступеня. Указом також затверджені Статут відзнаки та опис знаків ордена. До нагороджених орденом «За заслуги» були прирівнені особи, нагороджені Почесною відзнакою Президента України; припинено подальше нагородження Почесною відзнакою Президента України.
  • 5 жовтня 1996 року — останній указ Президента про нагородження Почесною відзнакою Президента України.
  • 16 березня 2000 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про державні нагороди України», у якому була встановлена державна нагорода України орден «За заслуги» I, II, III ступеня. Було установлено, що дія цього Закону поширюється на правовідносини, пов'язані з нагородженням осіб, нагороджених відзнаками Президента України до набрання чинності цим Законом; рекомендовано Президентові України привести свої укази у відповідність із цим Законом.
  • 19 квітня 2006 року Указом Президента України В. А. Ющенка 316/2006 нагородження Почесною відзнакою Президента України було поширене на військовослужбовців Державної кримінально-виконавчої служби України. Разом з тим, нагородження після 1996 року не здійснювалися.

Положення про Почесну відзнаку Президента України

Почесною відзнакою Президента України нагороджуються:

  • громадяни України за особисті заслуги у розбудові суверенної, демократичної, правової держави, в економічній, науково-технічній, гуманітарній, соціально-культурній сферах, вихованні дітей, у захисті державних інтересів і піднесенні міжнародного авторитету України, активну миротворчу, благодійну, милосердну, громадську діяльність на благо України та своїх співвітчизників;
  • військовослужбовці Збройних Сил України, Національної гвардії, Прикордонних військ, Служби безпеки, Управління державної охорони, цивільної оборони України та інших військових формувань, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за особисті заслуги у забезпеченні обороноздатності України, зміцненні її безпеки та суверенітету, захисті конституційних прав і свобод громадян, за мужність і відвагу, виявлені при врятуванні людей і матеріальних цінностей, ліквідації наслідків стихійного лиха;
  • громадяни іноземних держав за заслуги перед Україною.

Рішення про нагородження Почесною відзнакою приймає особисто Президент України.

Почесною відзнакою Президента України може бути нагороджений будь-який громадянин України. Обмеження щодо кількості нагороджених не встановлюються. Нагородження Почесною відзнакою проводиться, як правило, щорічно напередодні 24 серпня Дня незалежності України. Нагородження може бути проведено і в інший час за рішенням Президента України. Нагородження Почесною відзнакою може бути проведено посмертно.

Повторне нагородження Почесною відзнакою Президента України не проводиться.

Почесна відзнака Президента України разом з мініатюрою та грамотою про нагородження нею вручається особисто Президентом України або за його уповноваженням посадовими особами органів державної виконавчої влади. У випадках нагородження посмертно — передаються сім'ям для зберігання як пам'ять.

Почесну відзнаку Президента України носять на правій стороні грудей.

Опис Почесної відзнаки Президента України

  • Лицьова сторона Почесної відзнаки Президента України має вигляд чотирипроменеподібної зірки із заокругленими кутами та позолоченою окантовкою по краях.
  • Промені зірки залиті гарячою емаллю малинового кольору. Зірка розміщена на основі, що являє собою високорельєфний декор у вигляді стилізованого українського національного орнаменту. Посередині зірки із лаврової та дубової гілок утворений рельєфний вінок, у центрі якого — фон блакитного кольору. На фоні розміщено рельєфний золотий тризуб Малий Герб України.
  • Розмір знака — 37,2×37,2 мм.
  • Почесна відзнака за допомогою кільця з вушком з'єднується з фігурною колодкою, обтягнутою муаровою стрічкою малинового кольору з вузькою смужкою кольорів Державного прапора України по вертикалі з правого боку. Довжина стрічки 45 мм, ширина — 28 мм. Колодка з Почесною відзнакою за допомогою шпильки прикріплюється до одягу.
  • Зірка виготовляється з позолоченого томпаку, основа і колодка — з нейзильберу, вінок із тризубом — із срібла з позолотою.
  • На зворотній стороні Почесної відзнаки у чотири рядки написано рельєфними літерами слова: «ПОЧЕСНА ВІДЗНАКА ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ» та вказано порядковий номер, оскільки відзнака є іменна.
  • Мініатюра Почесної відзнаки Президента України (так званий фрачний варіант) виготовляється у розмірі 22 мм діаметром. Висота колодки — 30 мм, ширина — 18 мм.

У концепції ордена «За заслуги» збережена спадкоємність першої нагороди незалежної України — Почесної відзнаки Президента України.

Статистика нагороджень

Почесною відзнакою Президента України було відзначено 630 осіб.

Рік19921993199419951996
Кількість нагороджених1432131186267

Див. також

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.