Православна цивілізація
Православна цивілізація — згідно з теорією Самуеля Хантінгтона про зіткнення цивілізацій — одна зі світових цивілізацій, що борються за панування на світовій арені, разом із західною, ісламською, латиноамериканською, африканською, індуїстською, буддистською, синською (китайською) і японською цивілізаціями. Православну цивілізацію не слід плутати з російською цивілізацією, оскільки це загальніший термін: далеко не усі православні — росіяни, і далеко не усі росіяни — православні.
У православну цивілізацію, згідно з Арнольдом Тойнбі і Д. М. Володихіним, також входять деякі східноєвропейські і балканські країни, Греція, Грузія, і входила Візантія до її знищення. Термін «російська цивілізація» використав Тойнбі у своїй книзі «Досягнення історії». Згідно концепції виклику і відповіді, викладеної у цій книзі, різним цивілізаціям упродовж своєї історії доводиться стикатися з тими або іншими викликами. Якщо вони зможуть дати на них гідну відповідь, то вони вистоять і продовжать розвиватися; якщо ж не зможуть — загинуть. Російсько-православна цивілізація отримала виклик у вигляді постійного зовнішнього тиску (спочатку кочові орди, потім татаро-монгольське нашестя, вторгнення поляків у Смутний час, напад Наполеона, вторгнення нацистської Німеччини), і зуміла вистояти, давши гідну відповідь на усі ці виклики. Візантійська ж православна цивілізація не змогла протистояти натиску «хрестоносців» і турок, і лягла під їхніми ударами.
Освальд Шпенглер писав у своїй книзі «Занепад Європи», що існує декілька світових культур, серед них — російсько-сибірська.
Див. також
Ресурси Інтернету
- «Столкновение цивилизаций» Хантингтона. Хантингтон С. Столкновение цивилизаций. — М.: АСТ, 2003. — ISBN 5-17-007923-0
- Православная цивилизация на сайте Цивилизациум
- Н. А. Васецкий о восточно-христианской православной цивилизации