Преахвіхеа

Преахвіхеа[2] (Пра Віхеар,[3] Прасат Преахвіхеа,кхмер. ប្រាសាទព្រះវិហារ [pra: sa: t preəh viʔhiə]) — храмовий комплекс Кхмерської імперії, присвячений богу Шиві, об'єкт територіальної суперечки між Камбоджею і Таїландом. Розташовано на вершині скелі заввишки 525 м в горах Дангрек, за 160 км на північний схід від Ангкору. Пам'ятник Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з 7 липня 2008 року. 6 лютого 2011 храм було частково зруйновано під час артилерійського обстрілу армією Таїланду, який виник при прикордонному зіткненні Камбоджі і Таїланду[4].

Храм Преахвіхеа
Temple of Preah Vihear [1]
Світова спадщина
14°23′35″ пн. ш. 104°40′49″ сх. д.
Країна  Камбоджа
Тип Культурний
Критерії i
Об'єкт  1224
Регіон Азія і Океанія
Зареєстровано: 2008 (32 сесія)

Храм Преахвіхеа на карті Камбоджі

 Преахвіхеа у Вікісховищі
Преахвіхеа
Мапа Камбоджі і Таїланду з місцем розташування храмового комплексу

Історія

Преахвіхеа почав будувати Яшоварман I у 893, він звів храм Шиви Шікхарешвари («Бога Вершини»). Наступні королі Кхмерської Імперії, в тому числі Сур'яварман II і його духовний наставник і радник Дівакарапандіта, відновили старі й побудували нові споруди.

У 1904 Франція попросила короля Таїланду повернути три окуповані століттями провінції Камбоджі, в тому числі одну з тих провінцій, в якій знаходиться символ Камбоджі і величі Кхмерської імперії Ангкор-Ват.

У 1907 році провінції були повернуті Камбоджі, що входила на той момент в колоніальні володіння Франції Французький Індокитай.

Під час Другої світової війни Таїланд зайняв сторону Німеччини і Японії. Уряд Японії пообіцяв королю Таїланду, що надасть всіляке сприяння в територіальних суперечках з Французьким Індокитаєм — це послужило початком Французько-тайської війни 1940-41 рр..

Проте, все закінчилося, практично не розпочавшись, — колоніальний уряд Французького Індокитаю, заради свого ж порятунку, приймає сторону режиму Віші, і фактично стає союзником Японії і Таїланду.

9 листопада 1953 Королівство Камбоджа отримує незалежність від Франції, і багатовіковий територіальний конфлікт отримує новий виток.

У 1954 році тайська армія окупує територію храму, але за постановою Міжнародного Суду в 1959 році змушена відвести свої війська до кордону 1907. У свою чергу, тайський уряд відмовився зробити демаркацію кордону. Таїланд з рішенням суду не погодився.

У той час головним захисником пам'ятників Камбоджі був Анрі Маршаль, вчений зі світовим ім'ям. На його думку в основному і спиралося рішення Міжнародного Суду.

У 1964 р. почалася громадянська війна у В'єтнамі, а в 1970 і в самій Камбоджі. ВПС США нещадно бомбили всю територію Камбоджі, після чого Шлях Сіанука було перекрито.

У 1975 році до влади прийшли «червоні кхмери» на чолі з Пол Потом. Від їх варварських дій храмовий комплекс постраждав, як ніщо інше: перебуваючи на кордоні з Таїландом, комуністи виламували фрагментами інкрустовані різьбленням стіни і продавали їх у Таїланд, а вже з Таїланду вони розходилися по всьому світу.

У 1979 році влада «червоних кхмерів» була повалена в результаті вторгнення в Камбоджу армії В'єтнаму, але в'єтнамці свою владу в регіоні Преахвіхеа встановити не змогли, цей терен до середини 90-х рр.. XX століття контролювали партизани «червоних кхмерів».

У 1993 році в Камбоджу повернувся король, і його знову проголосили законним володарем, а Народна Республіка Кампучія стала Королівством Камбоджа.

7 липня 2008 Храмовий комплекс Преахвіхеа був визнаний пам'ятником Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Дане рішення призвело до зростання напруженості в регіоні, що викликало збройні сутички між Таїландом і Камбоджею, що оскаржують свої права на Преахвіхеа.

Після цього перестрілки між сторонами відбулися і в наступному році[5]. . Лише в 2010 при цьому не було загиблих.

Після зіткнень в лютому 2011 року, коли комплекс зазнав часткового руйнування, прем'єр-міністр Камбоджі попросив ООН ввести в зону конфлікту миротворчі війська[5]. Чергове загострення ситуації почалося в квітні 2011.

Архітектура

Храм має осьове планування, по осі з півночі на південь. Висхідна дорога завдовжки 788 метрів проходить 5 гопур, з'єднаних один з одним східцями і алеями для ходу (прообраз гори Меру). 1-і сходи завдовжки 76,8 метри колись охороняли статуї левів, мають 162 східців вирізаний в камені і ведучих до платформи завширшки в 30 метрів і обрамлених нагами. 5-а гопура, хрестоподібна будова веде до 2-ї дороги, завдовжки 267 м, яка проходить між 2-а рядами з 65 колон, у вигляді стилізованих бутонів лотосів, веде до сходів, до 4-ї гопури. Ще одна дорога, завдовжки 150 м, обрамлена 35 колонами веде до третьої, найбільшою гопури на території комплексу. Її фланкирують дві прямокутні будівлі. Ці будівлі включають галереї і подовжені зали, за що отримали назви палаців. Їх фасади грають роль свого роду крил, створюючи значний фасад протяжністю 99 м.

Примітки

  1. * Назва в офіційному англомовному списку
  2. Карта Кампучии (ГУГК, 1980) М 1:1 000 000
  3. С. С. Ожегов, Т. С. Проскурякова, Хоанг Дао Кинь. Архитектура Индокитая. М, «Стройиздат», 1988
  4. Артилеристи поцілили в храм XI сторіччя на кордоні Камбоджі з Таїландом
  5. Владимир Цыбульский. (7 февраля 2011 г.). Храм преткновения. Lenta.ru. Архів оригіналу за 20 березня 2012. Процитовано 11 лютого 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.