Пржецлавський Костянтин Леонардович

Пржецла́вський Костянти́н Леона́рдович (* 1828 — † 1876?) художник.

В історії вітчизняного образотворчого мистецтва К.Л. Пржецлавський перебуває у шерензі таких митців 1850-х років, які підхопивши традицію П.А. Федотова, виявились попередниками тих чудових майстрів живопису, для яких зображення правди життя стало провідним змістом їхньої творчості.

— Сайт «Русская живопись»[1]

Пржецлавський Костянтин Леонардович
Народився 1828
Вінниця, Подільська губернія, Російська імперія
Помер 1876
Діяльність жанровий живопис
Відомий завдяки художник

Біографія

Народився 1827 р. у Вінниці в багатодітній родині Леонарда (Леоніда) та Клотильди Пржецлавських (Пшеславських, Преславських, Прецлавських) римсько-католицького сповідання. Батько — з дворян з села Хорощу (тепер м. Хорощ у Польщі) Слонімського повіту Гродненської губернії Російської імперії. У 1806 р. почав військову службу, брав участь у походах, у 1821 р. в чині «капітана» був звільнений зі служби за станом здоров'я. Мати — Клотильда Радзієвська — донька дворянського депутата Махновського межевого суду.
У 1938—1841 рр. вчився у Махновському дворянському училищі, з 1841 до 1847 р. — у Вінницькій гімназії, поки ту не перевели до Білої Церкви. Навчаючись у гімназії, захопився живописом. У 1844 р. його пейзажний малюнок надсилався на оцінку до Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі, де був визнаний експертами «дуже слабким».

Втім, він згодом стає «вільно приходящим» учнем по класу батального живопису професора Б. П. Віллевальде.

Перша академічна виставка — у 1855 р. з картиною «Росіяни у 1812 році» та «Портретом графа Зубова».
У 1857 р. в академічній виставці брала участь картина «Дівчинка з самоваром», а інша його робота «Сімейство бідного художника і покупець картин» одержала другу срібну медаль. У 1859 р. для виставки написана робота «Несподіване благодіяння», а перша срібна медаль — у його картини «Консультація».

У 1860 р. — роботи «Малоросійське сімейство», «Бандурист», «Кобзар. Малоросійська сцена». Мистецтвознавець І. С. Зільберштейн стверджує, що художнику для картини позував безпосередньо Тарас Шевченко. Про картину-портрет співчутливо тоді писала петербурзька газета «Северная пчела».

Картина «Остання ставка картяра» була написана для виставки 1862 р., але не взяла у ній участь через віковий ценз для авторів. Того ж року К. Пржецлавському було присвоєне звання «художника» з правом на чин 4-го класу.

Серед робіт у суспільному надбанні — «Сімейство бідного художника і покупець картин» (Державний Руський музей, м. Санкт-Петербург) та «Росіяни у 1812 році».

Подальша доля художника та атрибутація його картин потребує додаткових розшуків та уточнень.

Примітки

Джерела та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.