Примара (фільм, 2010)

«Прима́ра» (англ. The Ghost Writer) британський політичний трилер режисера Романа Полянського 2010 року, екранізація однойменного роману Роберта Гарріса. Фільм отримав приз на Берлінському кінофестивалі за найкращу режисуру. Головні ролі в фільмі виконують Еван Макгрегор та Пірс Броснан.

Примара
The Ghost Writer
Жанр Трилер
Режисер Роман Полянський
Продюсер Роман Полански
Роберт Бенмусса
Ален Сард
Патрик Ваксбергер
Сценарист Роберт Гарріс
Роман Полански
На основі The Ghostd
У головних
ролях
Еван Макгрегор
Пірс Броснан
Олівія Вільямс
Кім Кетролл
Том Вілкінсон
Тімоті Хаттон
Оператор Павел Едельман
Композитор Александр Деспла
Художник Albrecht Konradd[1]
Кінокомпанія R.P. Productions, France 2 Cinéma, Elfte Babelsberg Film, Runteam
Дистриб'ютор Pathé Distribution, Fórum Hungaryd[2] і FandangoNow
Тривалість 128 хв.
Мова англійська
Країна Велика Британія
Німеччина
Франція
Рік 2010
Кошторис 45 млн. $
IMDb ID 1139328
 Примара у Вікісховищі

Головні ролі

Сюжет

Сценарій фільму написав автор однойменного роману Роберт Гарріс у співпраці зі своїм давнім товаришем Романом Поланскі. Сюжет фільму дуже близько нагадує зміст роману, однак кінець фільму, де головний герой гине, був вигаданий Поланскі в останній момент перед зйомками.

У центрі сюжету фільму — інтрига навколо колишнього прем'єр-міністра Великої Британії Адама Ленга, роль якого у фільмі зіграв Пірс Броснан. За загадкових обставин гине його штатний письменник-мемуарист і на його місце наймають іншого «літературного негра», роль якого у фільмі зіграв Еван Макгрегор. За місяць письменник має закінчити мемуари, однак з початком його роботи у США, разом з колишнім прем'єр-міністром вибухає політичний скандал: Адама Ленга звинувачують у скоєнні військових злочинів і Міжнародний суд збирається розглянути його справу.

Занурюючись у мемуари Ленга письменник знаходить нові матеріали, які занепокоюють його і він починає власне розслідування загадкової загибелі попереднього мемуариста. Дуже швидко головний герой опиняється у вирі шпигунських пристрастей та переслідувань, однак йому вдається познайомитися з політичним супротивником і колишнім міністром уряду Ленга Річардом Райкартом, який підтверджує підозри письменника у зв'язках Ленга з ЦРУ. Несподівано, Адам Ленг гине у результаті замаху, однак в кінці фільму головному герою вдається розшифрувати застереження попереднього мемуариста приховані у рукописі, у тому що причиною всьому є не Ленг, а його дружина.

Головний герой

В інтерв'ю, даному з приводу прем'єри фільму, виконавець головної ролі Еван Макгрегор, заявив, що його герой — «примара», ще в тому сенсі, що він крутиться біля людей, які мало що про нього знають.[3] Він один із тих, про кого відомо настільки мало, що кожен з глядачів може поставити себе на його місце[4]. Як і будь-який письменник без імені, він, по суті, невдаха. Протягом всього фільму його б'ють, залякують і принижують, але це, здається, не надто діє на нього.[5] Його відмінна риса — незворушність. В кінці фільму, він, ніби, кидає виклик Рут, дати зрозуміти силам, що стоять за нею, що він все знає про них. В той же час, відсутність у нього близьких друзів та родичів роблять його ідеальною мішенню для спецслужб.

Тоні Блер

Сюжет фільму, так як і роман зосереджується на постаті прем'єр-міністра Великої Британії, який у багатьох рисах нагадує Тоні Блера. Автор роману, Роберт Гарріс зізнався, що був персонально знайомий з Блером і вважав себе одним з його прихильників. Ставлення автора до Блера змінилося з початком війни в Іраку, де також за ініціативи Блера, Велика Британія брала участь. Детективний сюжет роману і фільму був вигадкою автора, віддзеркаленням негативного ставлення більшості британців до співпраці Тоні Блера з американським президентом Джорджем Бушем. Справжні мемуари Тоні Блера під назвою «Подорож» вийшли друком 1 вересня 2010 року.[6]

Розбіжності між романом і екранізацією

  • У сценарії кінофільму відсутні згадки спроби письменника скопіювати рукопис мемуарів до інтернету. Завантажені до електронної пошти мемуари Ленга загадковим чином зникли із сервера і головний герой так і не зміг перенести електронну копію на свій комп'ютер.
  • Переслідування головного героя агентами ЦРУ почалися у комп'ютерному кафе зразу після відвідин Пола Емметта, а не на поромі, як зображено у кінофільмі.
  • На відміну від кіноверсії, зустріч письменника із колишнім міністром Річардом Райкером відбулася у готелі у Нью-Йорку, а не біля поромної переправи.
  • За сюжетом роману Адам Ленг гине внаслідок вибуху та самогубства терориста, який також завдає рани і головному герою. Після вибуху письменник отримує ще місяць для видужання та закінчення мемуарів, у той час як у фільмі мемуари закінчені майже зразу після замаху на прем'єр-міністра.
  • У романі головний герой розшифровує послання попереднього мемуариста згодом, вже вдома, а не під час прийому з участю дружини Ленга. Письменник і Рут Ленг зустрічаються під час прийому і розходяться друзями у добрих стосунках.
  • Хоча в кінці кінофільму головний герой гине, у романі інше закінчення: письменник збирає факти співпраці Рут Ленг з ЦРУ і залишає їх у надійному місці як гарантію своєї недоторканості і захисту від можливих замахів агентів ЦРУ.

Прокат

Світова прем'єра фільму відбулася на Берлінському кінофестивалі в лютому 2010-го. Комерційний успіх фільму був помірним, як і слід було очікувати від фільму з антиамериканським настроєм, явно не розрахованим на смаки консервативної частини американських глядачів. Пік касових зборів прийшовся на квітень, а до українських кінотеатрів фільм дійшов тільки в серпні, коли за зборами він уже зрівнявся з «Пороком на експорт» артгаузним трилером Девіда Кроненберга, який неодноразово порівнювали з «Примарою».

Нагороди

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.