Проспект Лесі Українки (Калуш)

Проспект Лесі Українки — проспект, розташований у центральній частині міста Калуша.

Проспект Лесі Українки
Калуш
Проспект Лесі Українки
Проспект Лесі Українки
Місцевість Новий Калуш
Район Серіпки
Розміщення між вул.Винниченка і дорожнім кільцем біля Ринку
Назва на честь поетеси Лесі Українки (Лариси Петрівної Косач)
Колишні назви
Святої Анни[1], проспект В.І.Леніна
Загальні відомості
Протяжність 1,2 км
Координати початку 49°02′05″ пн. ш. 24°21′27″ сх. д.
Координати кінця 49°01′28″ пн. ш. 24°21′43″ сх. д.
Поштові індекси 77301[2]
Транспорт
Автобуси маршрути 1, 1А, 1Б, 2, 4, 5, 6А, 7, 8А, 11Б, 12, 10
Зупинки громадського транспорту Айсберг і Журавлик, Пошта і Жіноча консультація, Гімназія і Пенсійнй фонд
Рух двосторонній
Покриття асфальт, тротуари
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Пам'ятники меморіальна дошка Михайлові Коломійцю[3]
Навчальні заклади ЗОШ №2, д/с Ластівка, д/с Золотий ключик
Медичні заклади жіноча консультація
Поштові відділення Центральна пошта
Забудова багатоповерхова
Комерція кафе, ресторан, магазини, офіси
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Проспект Лесі Українки у Вікісховищі

Розташування

Простягається від вузлового кільця біля Ринку (в яке також вливаються вулиці Ринкова, Хіміків, Богдана Хмельницького і Пушкіна) до вул. Винниченка. Проспект Лесі Українки ближче до центру перетинає старе русло р. Сівки автомобільним мостом. Продовжується вулицею Винниченка після перехрестя з вулицями Дзвонарська Сівецька.
До проспекту прилягають:

Історія

Дана територія була частиною колонії Новий Калуш, а з 1925 р. — власне Калуша і носила назву вулиця Святої Анни.[4] За реєстром калуських вулиць 1940 року мала перший номер і на ній знаходилися будинки від № 1 до № 91 (в тогочасному Калуші було 87 вулиць і 1 725 будинків). В 1947 р. отримала назву вулиця Лесі Українки.[5]

За генеральним планом 1977 року на місці дещо звивистої вулиці був запланований новий центр міста, для чого прокладався прямий і широкий проспект (названий, звісно, іменем комуністичного ідола). У 1980-х роках лівий бік проспекту був забудований багатоповерхівками (новобудови належали до проспекту на противагу одноповерховим хатам на правому боці, які залишились належати до вулиці Лесі Українки), також було демонтовано колію й усунено два залізничні переїзди. 25.12.1990 проспект назвали іменем Лесі Українки, через що прилеглу однойменну вулицю з садибною забудовою перейменували на вулицю Олени Пчілки.[6]

Сьогодення

Загалом проспект Лесі Українки є головною центральною і найбільш завантаженою магістраллю міста, яка з'єднує історичну центральну частину міста з промисловою частиною (через вулицю Богдана Хмельницького).

Інфраструктура

На проспекті Лесі Українки розташована головна будівля зв'язку міста — Центральна пошта. Тут є також є дитячі садочки Ластівка і Золотий ключик та ЗОШ № 2.

Культура

На проспекті в кінці 90-их ХХ століття поблизу Пошти побудований Храм УПЦ КП, що зараз є одним з найбільших і найбільш відвідуваних храмів міста. Навпроти вищезгаданого храму знаходиться каплиця УГКЦ Св. Анни, де часто відбуваються різні відправи. Поблизу ТЦ Сахара на початку 2000-их був залитий котлован під найбільший міський храм УГКЦ Св. Володимира і Ольги. Проте через нестачу коштів храм так і не добудований. Перед котлованом у 2010-у зведена невелика церквця УГКЦ, де щоденно відбуваються літургії.

Транспортне сполучення

На проспекті розташовано шість автобусних зупинок (у трьох місцях з обох боків). Проходять маршрути автобусів 1, 1А, 1Б, 2, 4, 5, 7, 6А, 8А, 10, 11Б, 12. Також здійснюють свої рейси приміські автобуси в Голинському і Угринівському напрямках та міжміські перевізники в Долинському та Івано-Франківському напрямках.

Радянська забудова

Новобудови

Храм УПЦ Київського Патріархату Усіх Святих Землі Української

Інші світлини

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.