Підсклянник

Підскля́нник, підстака́нник — підставка, що охоплює і підтримує склянку (стакан), і має ручку для того, щоб вживати гарячий чай, не опікаючи долоні[1]. В Україні, Білорусі, Росії та інших країнах колишнього СРСР підсклянник традиційно використовуються в залізничному транспорті як обов'язковий елемент сервірування столу (їхнє використання значно підвищує сталість склянок).

Класичний підсклянник «Пальма» («Новий Крим»)

Вважається, що підсклянники сучасної форми з'явилися в російських пасажирських поїздах під час перебування С. Ю. Вітте директором Департаменту залізничних справ Міністерства фінансів (з 1889 р.) і міністром шляхів сполучення Російської імперії (в 1892 р.). Згодом підсклянники стали часто використовуватися під час традиційного чаювання біля самовара, увійшли в культуру більшості народів колишнього СРСР та почали вироблятися у великій кількості та різноманітного дизайну на багатьох виробництвах металевого посуду.

Найбільш велике виробництво підсклянників розташоване в місті Кольчугіно Владимирської області Росії на заводі столових приборів і посуду з кольорових металів, заснованому купцем О. Г. Кольчугіним в XIX столітті як частина металургійної мануфактури.

Більшість сучасних підсклянників виробляються з мельхіору (нейзильберу), латуні, міді та срібла. Як захисне декоративне покриття при виготовленні використовують срібло, золото, нікель.

Для надання рисунку характерної рельєфності і контрасту може застосовуватися процедура чорніння. Поверхню готового виробу полірують, після чого вона набуває характерного блиску. Як правило, вироби роблять методом карбування, що передбачає виготовлення окремого інструмента (штампа) для кожного підсклянника.

У деяких випадках для персоналізації на найпоширеніші серійні вироби наносять логотип методом лазерного гравірування. Лазерне гравірування може використовуватися і для оригінального нанесення написів на готовому виробі, або при розміщенні художнього тексту на золотому і срібному покритті.

Також виробляються підсклянники з алюмінію та нержавіючої сталі, як правило вони максимально прості та дешеві. У вагонах українських потягів сьогодні, як правило, використовуються саме такі підсклянники, а традиційні мельхіорові та латунні підсклянники все частіше відносять до категорії сувенірів, предметів святкового сервірування тощо.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.