Пізнай самого себе

Давньогрецький афоризм «пізнай самого себе» (грец.: γνῶθι σεαυτόν, у транслітерації: gnōthi seauton, лат. nosce te ipsum або temet nosce), є однією з 147[1] дельфійських максим, яка була викарбувана на стіні пронаоса в храмі Аполлона в Дельфах у Стародавній Греції, згідно із записами грецького письменника Павсанія[2].

Давньоримська мозаїка з грецьким написом Γνῶθι σεαυτόν

Латинською мовою афоризм відомий як nosce te ipsum[3] або temet nosce[4].

Походження

Автор цього висловлювання невідомий; античні джерела приписували його різним авторитетам давнини. Найчастіше автором називався один з семи мудреців, наприклад, Фалес з Мілета або Хілон зі Спарти, або всі сім мудреців відразу. Діоген Лаертський приписує його Фалесу. Також вислів приписувався у різні часи ГераклітуПеріандруПіфагору та Сократу. У діалозі Платона «Протагор» стверджувалося[5], що ФалесПіттакБіантСолонКлеобул, Місон і Хілон, зібравшись разом, піднесли цю фразу, як початок мудрості, у дар богу Аполлону. Спартанцю Хілону приписувався і розширений варіант висловлювання: «Пізнай самого себе, і ти пізнаєш богів і всесвіт».

Афоризм міг походити з Луксора, що у Стародавньому ЄгиптіДосократики, такі як Фалес та Піфагор, як вважають, були під впливом єгипетської культури[6], на думку грецьких авторів, включаючи Арістотеля. У будь-якому випадку висловлювання набуває особливого змісту і значення в давньогрецькій релігії і філософії. Греки приписували велику частину своєї мудрості єгипетським джерелам.

У достовірності всіх таких приписувань можна засумніватися, але фактичне авторство афоризму залишається невизначеним. Швидше за все, це було популярне прислів'я, яке пізніше було віднесено до конкретних філософів.

Значення

Максима або афоризм, «пізнай самого себе» має безліч приписаних до неї значень у літературі.

Див. також

Примітки

  1. Temenos Theon - The Delphic Maxims. www.temenostheon.com. Архів оригіналу за 20 квітня 2017. Процитовано 14 лютого 2017.
  2. Pausanias, Description of Greece, Phocis and Ozolian Locri, chapter 24. www.perseus.tufts.edu. Процитовано 14 лютого 2017.
  3. Definition of NOSCE TE IPSUM. www.merriam-webster.com (англ.). Процитовано 14 лютого 2017.
  4. Ancient Languages: Know thyself, ralph waldo emerson, oracle of delphi. en.allexperts.com. Архів оригіналу за 31 грудня 2011. Процитовано 14 лютого 2017.
  5. Познай самого себя. www.bibliotekar.ru. Процитовано 14 лютого 2017.
  6. Гуцуляк, Олег. http://www.narratif.narod.ru/shahnovich01.htm. www.narratif.narod.ru. Процитовано 14 лютого 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.