П'єр Бомарше

П'єр-Оґюсте́н Каро́н де Бомарше́ (фр. Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais; 24 січня 1732, Париж 18 травня 1799, Париж) — французький драматург і публіцист епохи Просвітництва.

П'єр Бомарше
Pierre Beaumarchais
П'єр Бомарше
Ім'я при народженні П'єр-Огюстен Карон
Народився 24 січня 1732(1732-01-24)
Париж
Помер 18 травня 1799(1799-05-18) (67 років)
Париж
Поховання
Країна  Франція[3]
Національність француз
Діяльність драматург, публіцист
Сфера роботи сценічне мистецтво
Мова творів французька
Magnum opus «Севільський цирульник»
«Божевільний день, або Одруження Фігаро»
У шлюбі з Madeleine-Catherine Franquetd, Geneviève-Madeleine Lévêqued і Marie-Thérèse de Willer-Mawlazd
Діти Amélie-Eugénie Caron de Beaumarchaisd
Автограф

 П'єр Бомарше у Вікісховищі
 Висловлювання у Вікіцитатах
 Роботи у  Вікіджерелах

Життєпис

Народився в Парижі в сім'ї годинникаря.

Вперше привернув до себе увагу вдосконаленням годинникового механізму. Виготовлені ним годинники користувалися попитом аристократичних кіл столиці Франції, завдяки чому для нього відчинилися двері королівського палацу. Зокрема виготовив мініатюрний годинник розміром близько 9 мм. Годинник розміщувався в кільці, а заводився за допомогою обертання невеликого ободу розташованого навколо циферблата. Годинник призначався маркізі де Помпадур. Бомарше давав уроки гри на арфі дочкам Людовіка XV.

Бомарше мав широкі зв'язки при дворі, які використав для особистого збагачення та кар'єри. Завдяки доступу до цінної інформації та вмілому її використанню він став компаньйоном найбільшого фінансиста Франції того часу Жозефа Парі Дювернея (фр. Joseph Pâris Duverney). Успішно займаючись фінансовими спекуляціями до початку революції Бомарше став одним із найбагатших людей Франції.

У часи війни за незалежність у Північній Америці (1775) Бомарше знаходився на дипломатичній службі. Він закли́кав французький уряд надати допомогу повстанцям колоній. Сам він займався організацією постачання повсталим зброї і значну її частину — на 3 мільйони ліврів — придбав за власні гроші.

У 1773 — 1774 роках опублікував «Мемуари» — гнівну сатиру на бюрократичний паризький парламент (судовий орган), за що його було притягнуто до відповідальності.

Як драматург Бомарше почав свою діяльність, створивши «міщанські драми» «Євгенія» (1767) та «Двоє друзів» (1770). У передмові до «Євгенії» він критикує класицизм і пропонує зробити театр виразником інтересів народу. Написані в обстановці революційного піднесення у Франції, сповнені гостро соціального змісту, драматичні твори Бомарше «Севільський цирульник» (1775) й особливо «Весілля Фігаро» (1784) поклали початок у французькій літературі новому жанру — політичній комедії. Щоб поставити на сцені «Весілля Фігаро», Бомарше довелося кілька років боротися з королівською владою. За цими п'єсами Моцарт і Россіні створили славнозвісні опери. Остання п'єса трилогії Бомарше «Злочинна мати» (1792), написана після революції, своїм ідейно-художнім значенням набагато слабша від двох попередніх.

«Севільський цирульник» й особливо «Весілля Фігаро» йшли на сцені багатьох українських театрів (перша постановка — в театрі ім. І. Франка, 1920).

Твори

  • 1767 — Євгенія (Eugénie), драма
  • 1767 — (L'Essai sur le genre dramatique sérieux)
  • 1770 — Двоє друзів (Les Deux amis ou le Négociant de Lyon), драма
  • 1773 Севільський цирульник (Le Barbier de Séville ou la Précaution inutile), комедія, прем'єра відбулася 3 січня 1775
  • 1774 — (Mémoires contre Goezman)
  • 1775 — (La Lettre modérée sur la chute et la critique du «Barbier de Sérville»)
  • 1778 Божевільний день, або Одруження Фігаро, комедія
  • 1784 — Весілля Фігаро (Préface du mariage de Figaro)
  • 1787 — (Tarare), опера
  • 1792 — Злочинна мати (La Mère coupable ou L'Autre Tartuffe), драма
  • 1799 — (Voltaire et Jésus-Christ)

Українські переклади

  • Севільський цирюльник, або марна обережність. X.—К., 1931
  • Шалений день, або весілля Фігаро. К., 1951

Примітки

Джерела

Посилання

  • Бомарше П’єр-Оґюстен Карон де // Зарубіжні письменники. Енциклопедичний довідник : у 2 т. / за ред. Н. Михальської та Б. Щавурського. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2005. А  К. — С. 160. — ISBN 966-692-578-8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.