Рататоск

Ратато́ск (ісл. Ratatoskur, норв. Ratatosk, нім. Ratatöskr)  — міфічна тварина, що за давньогерманськими віруваннями живе на Іґґдрасіллі (світовому дереві життя).

Рататоск

ісл. Ratatoskur,
норв. Ratatosk,
нім. Ratatöskr
Зображення Рататоска на середньовічному ісландському манускрипті
Міфологія Германці та ісландці
Значення імені «білка», «щур, що гризе»
Місцевість Германський світ
Заняття передача усних повідомлень
Згадки Старша Едда
Пов'язані персонажі Нідгьоґґ,
Частина від скандинавська міфологія
 Медіафайли у Вікісховищі

Етимологія

Слово Рататоск має два елементи rati («мандрівник; той, що рухається») та tosk (в перекладі «ікло; зуб»); rattus — також назва пацюків (зокрема, пацюка мандрівного, Rattus norvegicus). Можливе трактування всієї назви як «щур, що гризе», оскільки цей персонаж пов'язують з циклом знищення та відбудови на Іґґдрасилі.

Рататоск як персонаж

Функція Рататоска полягала у передачі слів дракона Нідгьоґґа, що живе під світовим деревом, орлові, який сидить на верхівці цього дерева. Оскільки Іґґдрасілль велетенський, то сварячись орел і дракон не чують один одного. Таким чином, Рататоск здійнює місію «поштаря». В дещо пізніших згадках говориться про те, що, бігаючи деревом, білка певною мірою забуває інформацію, тому подає її в перекрученому вигляді, тим самим посилюючи розбрат між орлом та драконом. Детально дана істота описана в давньоісландському збірнику саг «Старша Едда»:

Рататоск білка
жваво снує
по ясеню Іґґдрасілль;
всі промови орла
поспішає віднести вона
до Нідгьоґґа донизу.[1]

Старша Едда, Мова Ґрімніра

Загалом Рататоск вважається персонажем Межі зони Верху в системі еддичної просторової моделі світу, запропонованої Д. О. Королем.[2] Більшість джерел зображує Рататоска червоним, що, на думку російського культуролога В. С. Дарененкової, є символом межі, тому що уособлює земне життя та активність.[3]

Галерея

Рататоск на стовбурі Іґґдрасілля
Рататоск на гілці Іґґдрасілля

Рататоск в популярній культурі

Рататоск є одним з головних гри-героїв казки «Tales of Symphonia: Dawn of the new world». Це дух старого гігантського дерева Харлан, зруйнованого війною Мани.

Білка Рататоск з'являється в романі «Американські боги» (англ. American Gods, 2001) англійського письменника Ніла Ґеймена.

Джерела

  • Старшая Эдда. Пер. А. С. Корсуна. — Л.: Лит. памятники, 1963.
  • Матеріали лекцій Г.Казакевича зі спецкурсу «Етноси давньої Європи».

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.