Раїм

Раї́м (каз. Раиым) село у складі Аральського району Кизилординської області Казахстану. Адміністративний центр Жетесбійського сільського округу.

Село Раїм
каз. Раиым
Основні дані
Країна  Казахстан
Область Кизилординська
Район Аральський
Округ Жетесбійський
Час заснування 1847 року
Населення 306 осіб (2009[1])
Координати 46°04′19″ пн. ш. 61°44′26″ сх. д.
Карта

Раїм


Раїм

Населення — 306 осіб (2009; 292 в 1999).

Історія

Укріплення Раїм. Внутрішній вигляд (1848)

Раїм засновано як укріплення на річці Сирдар'ї 1847 року, ліквідовано 1854 року.

Шевченко побував у Раїмі тричі. Перший раз, коли прибув сюди у складі Аральської описової експедиції 19 червня 1848 року і залишався в укріпленні до 25 липня, поки закінчилась підготовка шхун до плавання по Аральському морю. Другий раз Шевченко жив у Раїмі з кінця січня до квітня 1849 року. Останній раз Шевченко перебував в укріпленні після закінчення робіт по вивченню Аральського моря з кінця вересня по 10 жовтня 1849 року, коли разом з Олексієм Бутаковим та іншими учасниками експедиції вирушив до Оренбурга. За час перебування в Раїмі Шевченко виконав низку малюнків, на яких зобразив це укріплення з різних точок, а також кілька жанрових замальовок, портретів і карикатур. Про укріплення Раїм Шевченко розповідає в повісті «Близнецы»[2]:

«Подъезжая к самому укреплению, открывается зеленая широкая полоса камыша, и кой-где из темной зелени выглядывает серебристая Сыр-Дарья… Между двумя широкими озерами высовывается высокий мыс, на котором построено укрепление, называется Раим, от абы, воздвигнутой здесь сто лет над прахом батыря Раима…»

Згадки про Раїм є в Шевченкових листах до Андрія Лизогуба (1 лютого і 9 травня 1848 року) та в «Щоденнику». У Раїмському укріпленні Шевченко написав вірш «У Бога за дверима лежала сокира» та інші.

Художні роботи, зроблені Шевченком у Раїмі:

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.