Реакція Вюрца
Реа́кція Вю́рца, або си́нтез Вю́рца — реакція зв'язування, в ході якої дві молекули алкілгалогеніду реагують з натрієм із утворенням нового алкану з довшим карбоновим ланцюгом:
Реакція була відкрита Ш. А. Вюрцем в 1855 році і названа за на його ім'я[1]. В. P. Фіттіг поширив реакцію Вюрца на область ароматичних вуглеводнів[2].
Механізм
На першій стадії два атоми натрію взаємодіють з галогеналканом, утворюючи натрійорганічну сполуку:
Оскільки натрій є дуже електропозитивним елементом, зв'язок C-Na є дуже полярним, при чому карбон має частковий негативний заряд і є нуклеофільним. А електронегативність галогенів, на відміну від натрію, велика, і тому в галогеноалканах карбон має частково позитивний заряд і є електрофільним. Внаслідок цього на другій стадії натрійорганічна сполука взаємодіє з галогеноалканом, утворюючи новий С-С зв'язок:
Література
- Глосарій термінів з хімії / уклад. Й. Опейда, О. Швайка ; Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Дон. : Вебер, 2008. — 738 с. — ISBN 978-966-335-206-0.
- Ластухін Ю. О., Воронов С. А. Органічна хімія : підручник. — Вид. 3-тє, стереотипне. — Львів : Центр Європи, 2006. — ISBN 966-7022-19-6.