Романов Борис Олександрович

Бори́с Олекса́ндрович Рома́нов (29 січня (10 лютого) 1889, Санкт-Петербург 18 липня 1957, Ленінград) — радянський історик, професор ЛГУ.

Романов Борис Олександрович
Народився 29 січня (10 лютого) 1889(1889-02-10)
Санкт-Петербург, Російська імперія[1]
Помер 18 липня 1957(1957-07-18) (68 років)
Ленінград, РРФСР, СРСР[1]
Країна  Російська імперія
 СРСР
Діяльність історик
Alma mater Санкт-Петербурзький університет
Галузь історія
Заклад Інститут історії матеріальної культури АН СРСР
Ступінь доктор історичних наук
Вчителі Пресняков Олександр Євгенович і Лаппо-Данилевський Олександр Сергійович
Відомі учні Boris Vasilyevich Ananyichd, Rafail Ganelind, Victor Paneyakhd, Скринников Руслан Григорович і Aleksandr Aleksandrovich Fursenkod

Роботи у Вікіджерелах

Родина

Батько — Олександр Дементійович Романов, інженер, професор Інституту інженерів шляхів сполучення. Знав західноєвропейські і східні (у тому числі китайську) мови.

Мати — Марія Василівна, уроджена Шатова, шкільний лікар.

Освіта

Закінчив історико-філогогіческій факультет Санкт-Петербурзького університету в 1912 році. Доктор історичних наук (1941, тема дисертації: «Нариси дипломатичної історії російсько-японської війни»), професор (1947). Належав до «петербурзької школи» істориків, своїм вчителем вважав О. Є. Преснякова.

Наукова та педагогічна діяльність

Початок наукової діяльності

В університеті спеціалізувався на історії Стародавньої Русі. Залишився при університеті для підготовки до професорського звання, одночасно, викладав в середніх навчальних закладах, займався написанням статей для словника Ф. А. Брокгауза та І. А. Єфрона і «Російської енциклопедії».

У 19181929 роках був співробітником Центрархіву: старший архівіст, завідувач економічної секцією. Під його керівництвом були зібрані фонди міністерств фінансів, торгівлі і промисловості, банків і акціонерних товариств. Це визначило його інтерес до історії економічної політики Росії на Далекому Сході, що призвело до написання низки статей, а потім виданню капітальної праці «Росія в Маньчжурії». Прийшов до висновку, що рушійною силою російської експансії на Далекому Сході було міністерство фінансів на чолі з С. Ю. Вітте. Поєднував вибір актуальної теми з ретельним джерелознавським аналізом, що було незвично для часу, коли в моді були ідеологізовані схеми, часто погано підкріплені фактами. Такий підхід зустрів нерозуміння з боку як «офіціозної» школи Покровського, так і традиційних представників «петербурзької школи» (останні вважали, що історик не повинен займатися актуальними для того часу темами).  

Одночасно, в 19191927 рр. викладав у Петроградському (Ленінградському) університеті.

Арешт, в'язниця, табір

13 січня 1930 р. був заарештований за «Академічною справою», засуджений до п'яти років позбавлення волі. Більше року провів у попередньому ув'язненні, потім на будівництві Біломорсько-Балтійського каналу (19311933). За «заліком робочих днів» ув'язнення було скорочено на півтора року. При арешті у нього були вилучені всі зібрані за роки роботи наукові матеріали, які потім не були повернуті.

Відновлення праці

Після звільнення з табору співпрацював з академічними науковими установами на договірній основі, займався технічною роботою: складав бібліографічні покажчики, писав картки для давньоруського словника. Готував внутрішні рецензії на історичні монографії, склав хрестоматію «Революція 1905 р. і західноєвропейська преса», підготував навчальний посібник для вивчення «Руської Правди».

У 19411944 рр. працював в Інституті історії матеріальної культури АН СРСР. У 1944—1950 — професор історичного факультету Ленінградського державного університету. З 1944 — науковий співробітник Ленінградського відділення Інституту історії АН СРСР (ЛВІІ). Під час Другої Світової війни перебував в евакуації в Ташкенті. Після війни випустив три великі праці — дві капітальні монографії («Люди і звичаї стародавньої Русі» та «Нариси дипломатичної історії російсько-японської війни», а також коментарі до «Руської Правди»).

«Люди і звичаї стародавньої Русі»

Книга «Люди і звичаї стародавньої Русі» — свого роду колективний портрет людей і нариси моралі домонгольської Русі. В її основі скрупульозний аналіз того невеликого числа письмових джерел, які дійшли до нашого часу від XI — початку XIII ст.

У 1949 книга Б. А. Романова була піддана різкій критиці за «мізантропічний», хмурний характер, надмірну увагу до сексуальних, інтимних моментів. Автор був звинувачений в тому, що «об'єктивно опинився на помилкових позиціях», що знаходяться «в прямому протиріччі» із завданням виховувати «почуття національної гордості нашої великої Батьківщини, почуття радянського патріотизму». У результаті була скасована рекомендація експертної комісії про присудження його книзі «Нариси дипломатичної історії російсько-японської війни» Сталінської премії (і в цій праці були виявлені «об'єктивістські помилки»). Романов був звільнений з Ленінградського університету. Його відмовилися допускати до матеріалів Архіву зовнішньої політики Росії. В даний час книга «Люди і звичаї стародавньої Русі» вважається класичною.

Останні роки

На початку 1950-х займався виданням Судебника 1550 року — пам'ятника російській юридичної думки. У 1953 ЛВІІ АН СРСР, в якому працював Романов, було ліквідоване, але історик залишився працювати у Відділі древніх рукописів і актів. Через два роки інститут був відновлений. В останні роки життя працював над новим, істотно розширеним виданням «Нарисів дипломатичної історії російсько-японської війни».

Б. О. Романов про киян та новгородців у «Руській Правді»

Все це записано було в Києві про «русина», жителя півдня з полян, що втягувався в побут князівсько-дружинної верхівки. Розчерком пера за Ярослава в 1016 р. до цього права були долучені й новгородські «словенин» та «ізгой», людина неясного, може бути і племінного, походження, що укорінився в «словенській» столиці (тобто Новгородi).
Оригінальний текст (рос.)
Все это записано было в Киеве про «русина», южанина из полян, втягивавшего в быт княжеско-дружинной верхушки. Росчерком пера при Ярославе в 1016 г. к этому праву приобщены были и новгородские «словенин» и «изгой», человек неясного, может быть и племенного, происхождения, укоренившийся в «словенской» столице[2].

Головні праці

Статті

  • Смердий конь и смерд: (В летописи и Русской Правде) // Известия ОРЯС. СПб, 1908. Т. XII, кн. 3.
  • Витте и концессия на р. Ялу: Документальный комментарий к «Воспоминаниям» гр. С. Ю. Витте // Сборник статей по русской истории, посвящённых С. Ф. Платонову. Пг., 1922.
  • Концессия на Ялу. К характеристике личной политики Николая II // Русское прошлое. Т. 1. Пг, 1923.
  • «Лихунчангский фонд»: Из истории русской империалистической политики на Дальнем Востоке // Борьба классов. 1924. № 1-2.

Монографії

  • Россия в Маньчжурии (1892—1906). Очерки по истории внешней политики самодержавия в эпоху империализма / Под ред. В. Ю. Визе и Р. Л. Самойловича. — Л.: Изд.-во Ленинградского Восточного Института имени А. С. Енукидзе, 1928.
  • Очерки дипломатической истории русско-японской войны, 1895—1907. 2-е изд. М.-Л., 1955 (первое издание — 1947).
  • Люди и нравы древней Руси. Л.: Издательство Ленинградского Государственного Ордена Ленина университета, 1947 (второе издание: М.-Л., 1966, с подзаголовком «Историко-бытовые очерки XI—XIII вв.»; 3-е издание: М., 2002).

Комментарі

  • Комментарии к «Русской Правде» // Правда Русская, т. 2. М.-Л., 1947.

Література

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.