Ромбоут Верхюльст

Ромбоут Вергюльст (нід. Rombout Verhulst 15 січня, 1624, Мехелен 27 листопада, 1698, Гаага) скульптор з Південних Нідерландів доби бароко.

Ромбоут Вергюльст
нід. Rombout Verhulst
При народженні нід. Rombout Verhulst
Народження 15 січня 1624(1624-01-15)
Мехелен
Смерть 27 листопада 1698(1698-11-27) (74 роки)
  Гаага
Національність фламандець
Країна Бельгія (Фландрія)
Навчання Ромбоут Верстаппен в Мехелені, Франс ван Лоо,
Діяльність скульптор
Напрямок бароко
Покровитель родина багатіїв Рейгерсберг
Вплив Лука Файдерб, Лоренцо Берніні, Франсуа Дюкенуа
Автограф

 Ромбоут Верхюльст у Вікісховищі

Життєпис, рані роки

Народився в місті Мехелен. Первісну художню освіту здобув в майстернях скульпторів Ромбоута Верстаппена та Франса ван Лоо. На ранні твори скульптора мали вплив твори талановитого мехеленського скульптора Луки Файдерба, але точних відомостей про навчання у Файдерба не знайдено. Майстерність Вергюльста була настільки високою, що припускають його відвідини Італії і Риму у період 1646—1654 роках, хоча документів про подорож до Італії не знайдено.

Відомо, що перші надгробки він робив за малюнками інших майстрів (Артус Квеллінус старший, Віллем де Кейзер ) . Не зрозуміло, чи була на те воля впливових багатіїв-замовників, чи молодий майстер первісно довіряв розробку проектів авторитетним майстрам.

Праця в Амстердамі

1646 року він відбув у місто Амстердам, де працював в команді скульптора Артуса Квеллінуса старшого (1609—1668) над декоруванням нової ратуші. Серед творів цього періоду — декоративні рельєфи для нової ратуші Амстердама «Венера», «Алегорія мовчання», «Алегорія відданості» та ін.

Праця в Лейдені

1658 року він відбув у місто Лейден, де мав замови на геральдичні щити, рельєфи для декількох суспільно значущих споруд міста. В Лейдені виконав також декілька нагробків. Вергюльст виказав таку майстерність та різноманітність композицій, що мимоволі посів провідні позиції у меморіальній пластиці в другій половині XVII ст. у Голландії і в Південних Нідерландах.

Художня манера

У рисах його обдарування мало якостей інтернаціонального стилю бароко, що панував у Західній Європі від Італії та Франції до німецьких князівств, незважаючи на дотримання вимог стилю бароко (монументальність, використання алегорій тощо). Вергюльст використовував досить повно національну традицію праці з чорним і білим мармуром, їх контрастним сполученням, відому і у творах інших національних майстрів. Але додав до неї нові знахідки панівного стилю доби.

Незважаючи на впливи творів Берніні і Франсуа Дюкенуа з їх римським динамізмом, твори Ромбоута Вергюльста малорухомі, стриманіші, з додатком пишних декоративних деталей ( картуши, герби, орнаментальні вставки, військові трофеї), котрі теж перебувають в спокійному стані. У надгробках присутня традиційна фігура померлого в розкішних обладунках чи модному одязі у стані вічного сну, тоді як на стіні він створював пишну декорацію в національній традиції могутніх та плодючих сил природи чи людського таланту («Надгробок Яна ван Ґалена», Нова церква, Амстердам).

Гаага, останні роки

Згодом його активна праця в Голландії вщухає і він оселяється 1663 року в місті Гаага, де була зосереджена більша частина фламандської аристократії та багатих замовників. 1668 року він був прийнятий у гільдію міста Гаага.

Учні скульптора Вергюльста

  • Ян Блумендаль (нід. Jan Blommendael)
  • Ян Еббелар (нід. Jan Ebbelaer бл. 1666-1706)

Вибрані твори

Ромбоут Вергюльст. «Надгробок Яна ван Ґалена», Нова церква, Амстердам.
рельєф «Контрольні терези »,Лейден
  • «Алегорія Скромності»
  • «Алегорія Сумлінності»
  • «Флора»
  • «Алегорія чуми», 1660, Лейден
  • «Лев» (декоративна скульптура), 1662, Лейден
  • рельєфи для нової ратуші Амстердама «Венера», «Алегорія мовчання», «Алегорія відданості»
  • «Надгробок Віллема ван Льєра та Марії ван Рейгерсберх »
  • «Надгробок Йогана Поліандера Керкховена», 1663, Пітерскерк, Лейден
  • «Якоб ван Рейгерсберг», погруддя, , 1671, Музей Гетті, Каліфорнія
  • «Надгробок Яна ван Ґалена», 1665, Нова церква, Амстердам
  • рельєф «Контрольні терези», Лейден
  • «Надгробок Адріана Сланта», 1672, церква, Штедум
  • «Ісаак Свірс», епітафія, Удекерк, Амстердам
  • «Віллем Джозеф ван Гент», 1676, надгробок, Катедральний собор, Утрехт
  • «Надгробок адмірала Міхіля де Рейтера», 1681, Нова церква, Амстердам
  • «Надгробок Йогана і Корнеліса Еверстейнів», Мідделбург

Галерея обраних скульптур

« Віллем Джозеф ван Гент », 1676, надгробок, Катедральний собор, Утрехт

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.