Рястка двозначна

Ря́стка двозна́чна (Ornithogalum amphibolum)[1] багаторічна рослина родини холодкових. Вид занесений до Червоної книги України та Європейського червоного списку. Малопоширена декоративна культура.

Рястка двозначна
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Холодкові (Asparagaceae)
Підродина: Scilloideae
Триба: Ornithogaleae
Рід: Рястка (Ornithogalum)
Вид:
Рястка двозначна (O. amphibolum)
Біноміальна назва
Ornithogalum amphibolum
Zahar., 1962

Опис

Трав'яниста рослина заввишки 10–30 см, геофіт, ранньовесняний ефемероїд. Цибулина яйцеподібна, коричнева. Стебло відсутнє. Листки зібрані в розетку, вузьколінійні, жолобчасті, зверху з білою поздовжньою смужкою. Квітконіс прямостоячий, голий. Суцвіття китиця, що складається з 9–15 квіток. Приквітки ланцетні, сухі, плівчасті, коричневі. Квітконіжки після відцвітання спрямовані косо вгору або майже горизонтально відхилені. Листочки оцвітини білі із зеленою смужкою. Плід коробочка з трьома безкрилими ребрами.

Екологія та поширення

Вид світлолюбний, помірно посухостійкий. Зазвичай зростає на степових, кам'янистих, супіщаних і глинистих схилах. Віддає перевагу помірно вологим, добре гумусованим, пухким ґрунтам, на сухих і задернованих розвивається погано.

Цвітіння відбувається у квітні-травні, плодоносить у червні. Розмножується насінням та вегетативно (цибулинами).

Рястка двозначна ендемік північно-західного Причорномор'я. Росте на плато Добруджа в Румунії, а також в Молдові. В Україні трапляється в Ізмаїльському та Болградському районах Одеської області. Українські популяції нечисленні, їх щільність становить 5–20 особин на 1 м².

Значення і статус виду

На скорочення чисельності виду впливають як природні, так і антропогенні чинники: низька конкурентна здатність, ізольованість невеликих скупчень рослин, витоптування, випасання, заліснення схилів і розорювання степів. Охорону рястки двозначної утруднює те, що всі відомі місця зростання знаходяться за межами природоохоронних територій. Для збільшення чисельності необхідно виявити усі осередки і створити на цих місцях заказники.

Біологічні особливості цього виду не відрізняються від інших рясток, тому його можна вирощувати в культурі.

Джерела

  1. The Plant List.(англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.