Ряст таркинський

Ряст та́ркинський (Corydalis tarkiensis; російський варіант хохлатка таркинська) багаторічна рідкісна рослина з родини руткових (Fumariaceae), вузький ендемік Дагестану, Росія.

?
Ряст таркинський
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Дводольні (Magnoliopsida)
Порядок: Жовтецевоцвіті (Ranunculales)
Родина: Руткові (Fumariaceae)
Рід: Ряст (Corydalis)
Вид: Ряст таркинський
Corydalis tarkiensis
Prokh, 1961
Посилання
Вікісховище: Corydalis tarkiensis
Віківиди: Corydalis tarkiensis
EOL: 5474012
IPNI: 672531-1
МСОП: 200082

Опис

Квітки вишнево-рожевого кольору.

Екологія

Рослина ранньовесняна бульбиста. Зростає в нижньому поясі у передгір'ях у тінистих лісах та чагарниках, на схилах.

Опис рослини здійснив Проханов Ярослав Іванович, професор, завідувач кафедри ботаніки Дагестанського сільськогосподарського інституту. З 1952 року він досліджував околиці Махачкали та відкрив декілька нових видів, в тому числі і ряст таркинський[1].

Поширення

Ряст таркинський поширений лише в околицях Махачкали, на схилах гори Таркі-Тау біля селищ Капчугай та Ленінкент, а також селища Талгі[2]. Назву отримав від місця зростання.

Значення та охорона

Вид занесений до червоної книги Дагестану[3] та Червоної книги Росії[4]. Чисельність рясту залежить від антропогенного впливу (зривання гарних квіток для букетів та випас худоби). Тому для охорони потрібно створити належні умови, а також створити ботанічний заказник на схилах гори Таркі-Тау. Однією з мір може бути введення рясту в культуру.

Примітки

Джерела

  • Гусейнова З. А., Муртазалиев Р. А. Возрастная структура ценопопуляции хохлатки таркинской (Corydalis tarkiensis Prokh.) // Бюлл. Моск. общ. исп. прир., отд. биол. 2009. Т.114. Вып.3. Прил.1. Ч.3. С.36-39.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.