Рікардо Вольф

Ріка́рдо Во́льф (ісп. Ricardo Wolf, івр. ריקרדו וולף, уроджений нім. Richard Riegel Wolf; 1887, Ганновер, Німеччина 1981, Герцлія, Ізраїль) хімік, винахідник, підприємець, філантроп, дипломат. Заснував престижну премію Вольфа за досягнення в науці та мистецтві.

Рікардо Вольф
ісп. Ricardo Wolf
Міністр закордонних справ Ізраїлю Голда Меїр, президент Іцхак Бен-Цві та посол Куби в Ізраїлі Рікардо Вольф після вручення вірчих грамот. Єрусалим, 1960
Народився 1887[1]
Ганновер, Королівство Пруссія, Німецька імперія
Помер 1981[1]
Герцлія, Тель-Авівський округ, Ізраїль
Країна  Куба
 Німеччина
 Німецька імперія
 Ізраїль
Діяльність дипломат, винахідник, філантроп, хімік, підприємець
Знання мов німецька
Посада посол
У шлюбі з Франциска Субіранаd

Народився у сім'ї заможного ганноверського єврея-підприємця Моріца Вольфа (загалом у сім'ї було 14 дітей), був названий Ріхардом.

За політичним поглядами у молоді роки він був соціалістом і під час правління уряду кайзера був членом тодішньої нелегальної соціал-демократичної партії та прихильником німецьких сіоністських лівих рухів[2].

Перед Першою світовою війною емігрував (1913) на Кубу. У 1924 році оженився на фіналістці чемпіонату світу з тенісу (1920) Францисці Субірана, після чого став підписуватись «Рікардо Вольф» або «Рікардо Субірана Лобо Вольф»[3].

Будучи хіміком за освітою він винайшов спосіб відновлення залишкового заліза з відходів ливарного виробництва, впровадив свої винаходи у декількох країнах й успішно займався металургійним бізнесом, завдяки чому став мільйонером.

Підтримав режим Фіделя Кастро і у 1960 році був призначений послом Куби в Ізраїлі. Після розриву кубинсько-ізраїльських дипломатичних відносин (1973) Вольф вирішив залишитись в Ізраїлі як репатріант.

Помер у Герцлії у 1981 році, дружина Франциска пережила його на декілька тижнів.

Премія Вольфа

Фонд імені Р. Вольфа було створено у 1975 році для заохочення діячів наук та мистецтв до діяльності на благо людства («Для заохочення наук і мистецтв на благо людства»). Премія Вольфа, що присуджується Фондом, — одна з найвідоміших і престижних у світі, вручається щорічно в Ізраїлі (з 1978 року) за найвидатніші досягнення науковцям або діячам мистецтва незалежно від раси, національності, віросповідання, громадянства і політичних переконань. Грошова частина премії становить 100 тисяч американських доларів і вручається лауреатам за успіхи у таких галузях знань: сільськогосподарські науки, хімія, математика, медицина, фізика і мистецтво[4].

Примітки

  1. Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #123900263 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. Wolf, Richard Riegel // Encyclopedia.com (англ.)
  3. Michael Zeuske: Conversos, Polacos, Daitsche: Juden auf Kuba. In: Das Kulturerbe deutscher Juden: Eine Spurensuche in den Ursprungs-, Transit- und Emigrationsländern. Herausgegeben von Elke-Vera Kotowski, Walter de Gruyter 2014, S. 374—395, hier S. 393.
  4. Премия Вольфа // Электронная еврейская энциклопедия. (рос.)

Посилання

  • Смолицкий В. Вознаграждённое упрямство // Знание—сила, № 1, 2013. — С. 55—58.
  • Website of Wolf Foundation (англ.) — веб-сторінка Фонду Вольфа.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.