Садове (Близнюківський район)

Садо́ве село в Україні, у Близнюківському районі Харківської області. Населення становить 985 осіб. Орган місцевого самоврядування — Близнюківська селищна рада.

село Садове
Країна  Україна
Область Харківська область
Район/міськрада Близнюківський район
Рада Близнюківська селищна рада
Облікова картка Садове 
Основні дані
Засноване 1862
Населення 985
Площа 4,3 км²
Густота населення 229,07 осіб/км²
Поштовий індекс 64809
Телефонний код +380 5754
Географічні дані
Географічні координати 48°49′41″ пн. ш. 36°34′54″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
177 м
Місцева влада
Адреса ради 64800, Харківська обл., Близнюківський р-н, смт. Близнюки, вул. Свободи, 26
Сільський голова Король Геннадій Степанович
Карта
Садове
Садове
Садове
Мапа

Географія

Село Садове розміщене за 3,5 км від смт Близнюки, зупинний пункт 950 км гілки Близнюки-Барвінкове, примикає до села Вільне Друге. В селі є кілька ставків. Поруч проходить автомобільна дорога Т 2113.

Історія

Село Садове засноване у другій половині XVII на початку XVIII ст. і спершу воно належало до Павлоградського повіту Єкатеринославської губернії. Називалося це село Кривоносівка.

У 1764 р. цариця Катерина ІІ остаточно ліквідувала гетьманство, й багаті вольниці були подаровані імператрицею своїм фаворитам. Так з'являється у наших краях граф Сумароков, якому цариця подарувала десятки тисяч десятин багатої, родючої землі. А в свою чергу граф Сумароков дарує хутір своєму вірному слузі пану Короставцеву — тоді вільна козацька слобода Кривоносівка стала називатися Коростівкою. Пан Короставцев став розширювати свої володіння. Поміщики Короставцеви володіли чотирма земельними ділянками-маєтками, кожен з них величиною до трьох тисяч десятин. Їхні володіння займали північну і середню частину земель майбутніх колгоспів колишньої зони Близнюківської і частково Добровільської МТС.

Під час Визвольних змагань село багато разів переходило із рук в руки. У 1929-30х роках було проведено примусову колективізацію.

14 жовтня 1941 р. німецько-нацистська армія зайняла село. Під час окупації в селі було організовано підпільну організацію, в яку входили молоді дівчата-розвідниці: Трохименко Надія, Магаляс Ліда, Іщенко Рая. Вони по кілька разів переходили лінію фронту за завданням штабу, приносили цінні відомості з тилу ворога. Але знайшлися зрадники і видали славних розвідниць. Їх організацію було викрито разом з іншими, а дівчат розстріляно. Їхні тіла було знайдено в лісосмузі біля «Маслозаводу», знівечені, порвані собаками. Загарбники вбили одинадцять мирних жителів села.

Кургани поблизу села дали назву Близнюки

Зі спогадів жителів села є інформація, що під час німецько-радянської війни село на всіх військових мапах було позначене як «Старі Близнюки» і «Нові Близнюки» (селище Близнюки). За розповіддю старожилів, назва походить від двох одиноких могил (курганів), які височать на відстані 2-х кілометрів на південний схід від села. Насипані ще за часів козацтва, як сторожеві пункти від нападу татар, могили розташовані одна проти другої, ніби близнята. Коли побудувались перші хати села, йому і дали назву — «Близнюки». Подібність назв часто дезорієнтували військові частини, тому після закінчення війни жителі села звернулись із проханням до уряду змінити назву села. Указом Президії Верховної Ради УРСР село дістало назву — Садове.

У післявоєнні роки було побудовано багато нових будівель, вулиці села покриті новеньким асфальтом та освітлені. У 1966 році була створена «Близнюківська птахофабрика», яка проіснувала до 1991 р. В цьому ж році перейменована на птахорадгосп «Близнюківський». В 1996 р. птахорадгосп був реорганізований в КСП «Близнюківське», яке 2003-го було ліквідоване.

20 грудня 2007 — зміна статусу з селища на село.

Культура

  • Дитячий садок.
  • Школа.
  • Бібліотека.
  • Стадіон.

Сьогодення

На початок 2013 р. в селі проживає 945 чоловік, функціонують школа, дитячий садок, працює сільська бібліотека, три магазини, медичний пункт. Але спогадом минулих часів є архітектурно-історична пам'ятка — будівля школи, яка була збудована в 1913 р. під патронатом пана Короставцева.

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.