Самоткань (річка)

Опис

Довжина — 42 км (за іншими даними — 35 км), площа басейну — 339 км². Долина коритоподібна, завширшки до 1—1,5 км, завглибшки до 50 м. Річище слабозвивисте, завширшки до 5 м. Заплава в середній течії місцями заболочена. Похил річки 1,1 м/км. Споруджено кілька ставків.

Розташування

Витоки розташовані на захід від села Вільні Хутори (на північ від міста Вільногірська). Тече спершу на схід, далі — переважно на північний схід. Впадає до Дніпра у північно-західній частині міста Верхньодніпровська.

У басейні річки є 48 балок і вибалків завдовжки до 186 км.

Притоки

Цікаві факти

  • У 1953 р. відкрите Самотканське родовище з покладами титано-цирконієвих розсипів. У верхів'ї Самоткані (в місті Вільногірську) існує гірничозбагачувальний комбінат.
  • Гирло Самоткані розташоване нижче за рівень Кам'янського водосховища, тому для подачі води у Дніпро побудоване Першотравенське водосховище, що має відвідний канал до Дніпра.
  • При гирлі річки розташований давній «Римський ліс».

Походження назви

* Скіфська версія: іранське «Асма хан» — «кам'яний колодязь»[джерело?]. * Слов'янське слово за Бопланом «самокань» означало «зволожена місцевість»[джерело?]. * На річці здавна сіяли коноплю і ткали, тому назва може походити від словосполучення «сами-ткали»[джерело?].

Населені пункти над річкою

При гирлі розташоване давнє козацьке селище Пушкарівка, а також місто Верхньодніпровськ.

Біля верхів'їв Самоткані — місто Вільногірськ.

Посилання

Документальний фільм про Самоткань:

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.