Сахалін-2
Проект «Сахалін-2» з освоєння нафтогазоносного шельфу острова Сахалін є одним з найбільших проектів на території РФ, що фінансуються за рахунок іноземного капіталу, і найбільшим у світі проектом з видобутку нафти і природного газу.
Угода про розділ продукції (УРП), згідно з якою відбувається реалізації проекту, була підписана 22 червня 1994 року і набула чинності 15 червня 1996 року. З російського боку учасниками угоди стали уряд РФ і адміністрація Сахалінської області.
За умовами УРП, російською стороною надаються інвесторові на певний термін і на відшкодувальній основі виняткові права на пошуки, розвідку, видобування мінеральної сировини на певній ділянці надр і на ведення пов'язаних з цим робіт. Інвестор, у свою чергу, за власний рахунок і на власний ризик зобов'язується забезпечити проведення вказаних робіт.
Крім цього, УРП визначає умови і порядок розділу виробленої продукції між сторонами. Суть договору полягає у фіксації незмінного обсягу платежів, які іноземна компанія повинна вносити до бюджету держави за право розробки родовища незалежно від змін місцевого податкового режиму (роялті). В результаті інвесторові забезпечується стабільна робота, а державі — незмінний дохід і притока нових технологій і кваліфікованих кадрів.
Розділ продукції між державою і інвестором почнеться лише після компенсації інвесторові всіх витрат.
Компанією-оператором проекту є «Sakhalin Energy». Спочатку серед її акціонерів числилися «Marathon Sakhalin», «Mitsui Sakhalin Holdings», «Royal Dutch/Shell» і «Mitsubishi», що володіли долями в 37,5 %, 25 %, 25 % і 12,5 % цінних паперів компанії відповідно.
2006 року російська влада провела атаку на власників проекту, висуваючи претензії щодо порушення екологічних норм. Результатом став перерозподіл прав власності, і «Газпром» заволодів більшістю акції проекту.
Станом на 2009 рік акціонерами «Sakhalin Energy» є: ВАТ "Газпром" (50 % плюс одна акція); Shell Sakhalin Holdings B.V. (дочірнє підприємство Royal Dutch Shell plc., 27,5 % мінус одна акція); Mitsui Sakhalin Holdings B.V. (дочірнє підприємство компанії Mitsui & Co. Ltd., 12,5 % акцій); Diamond Gas Sakhalin B.V. (дочірнє підприємство компанії Mitsubishi Corporation, 10 % акцій).
В рамках проекту «Сахалин‑2» передбачено поетапне освоєння Пільтун-Астохського нафтового і Лунського газового родовищ. Обидва родовища розташовано за 13-16 кілометрів від північно-східного узбережжя острова Сахалін. Сумарні витягувані запаси цих двох родовищ складають близько 150 млн тонн (понад 1 млрд барелів) нафти і 500 млрд кубічних метрів (18 трлн кубічних футів) газу.
Перший етап проекту
У 1996 році почалася реалізація першого етапу проекту. У його рамках ведеться видобування нафти на Астохськой площі Пільтун-Астохського родовища. Видобувають нафту на родовищі за допомогою виробничо-добувного комплексу «Витязь». Комплекс «Витязь» складається з таких елементів:
- морської нафтовидобувної платформи «Молікпак»;
- підводного трубопроводу завдовжки 2 км;
- одноякірного причалу;
- нафтоналивного сховища «Оха».
Перша нафта була видобута на родовищі в липні 1999 року.
Другий етап проекту
У 2003 році стартував другий етап проекту. Мається на увазі комплексне освоєння Пільтун-Астохського і Лунського родовищ. В рамках другого етапу передбачається:
- подальша розробка Астохського ділянки і вихід на цілорічний цикл видобування на платформі «Пільтун-Астохська–А» (ПА-А);
- початок експлуатації платформи «Пільтун-Астохськая–Б» (ПА-Б) на Пільтунській ділянці Пільтун-Астохського родовища;
- початок експлуатації першої в Росії морської газодобувної платформи «Лунська-А» (ЛУН-А) на Лунському родовищі;
- підготовка вуглеводнів на об'єднаному береговому технологічному комплексі, до якого підійдуть морські нафтогазопроводи зі всіх трьох морських платформ;
- транспортування нафти і газу по наземних нафтогазопроводах протяжністю 800 кілометрів, з півночі на південь острова;
- виробництво скрапленого природного газу (СПГ) на першому в Росії заводі з виробництва СПГ, розташованому на півдні острова Сахалін в селищі Пригородне;
- відвантаження СПГ і нафти покупцям з причалу відвантаження СПГ і терміналу відвантаження нафти на півдні острова в селищі Пригородне.
18 лютого 2009 року в селищі Пригородне (Сахалін) відбулася церемонія відкриття заводу з виробництва скрапленого природного газу. Річна потужність заводу — 9,6 млн тонн палива. Компанії Японії, США і Республіки Корея вже розкупили велику частину цього газу на 25 років вперед. Для транспортування скрапленого газу із заводу використовуватимуться танкери, що вміщають від 18 до 145 тисяч кубічних метрів газу.