Сведберг

Све́дберг або одини́ця Све́дберга (символ S, іноді Sv, від Svedberg) несистемна фізична одиниця, що використовується в ультрацентрифугуванні. Вона названа за ім'ям шведського фізика і хіміка Теодора Сведберга (1884—1971), який отримав Нобелівську премію з хімії в 1926 році за свою роботи в галузі колоїдної хімії та створення ультрацентрифуги.

Лабораторна ультрацентрифуга

Норма або коефіцієнт седиментації частинок та макромолекул розраховується через ділення швидкості осадження (у метрах за секунду) на прискорення (у метрах за секунду в квадраті). Ця швидкість постійна, тому що відцентрова сила центрифуги (звичайно порядку кількох мільйонів g), компенсується силою в'язкого тертя рідини (звичайно води), через яку рухається частинка. Результат має розмірність одиниці часу і виражається в сведбергах. Один сведберг визначається як точно 10−13 с.

Сведберг — не аддитивна величина: частинка, що утворюється з двох частинок у 5 S не матиме коефіцієнт седиментації 10 S.

Традиційно використовується в седиментаційному аналізі при вимірюванні коефіцієнта седиментації нанорозмірних частинок (1—100 нм) вірусів, органел клітин, макромолекул білків, полімерів, нуклеїнових кислот.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.