Свято-Параскевський храм (Олександрівка)

Свято-Параскевський храм пам'ятка архітектури національного значення в селі Олександрівка (колишня назва Шандрово), Хустського району, Закарпатської області.

Свято-Параскевський храм
48°08′09″ пн. ш. 23°30′36″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Закарпатська область
Тип церква
Тип будівлі церква
Стиль дерев'яна архітектура мармарошська готика
Будівлі:
15 ст.
Прибудови двоярусна дзвіниця
Стан задовільний
 Медіафайли у Вікісховищі

Архітектура

За зовнішнім виглядом храм схожий на храми мармарошської готики з Сокирниці, Крайниково, Данилово, проте має деякі свої характерні особливості. Тут вертикалізм не настільки виражений, знайдено рівновагу між вертикальною лінією вежі зі шпилем та горизонтальними лініями нави й вівтаря.

Церква двозрубна, тридільна, з видимим нахилом стін до середини. Вежа з чотирма фіалами біля оснування шпиля височіє над західним зрубом. На головному фасаді — відкритий ґанок з арковою галереєю. В олександрівському храмі можна побачити багаті, найповніші і найліпше збережені настінні розписи, виконані у 1779 році майстром Стефаном Теребельським, і малювання народних майстрів. Про це повідомляє напис на західній стіні нави. Колись бабинець з плоскою стелею від нави з високим арковим склепінням відділяла зрубна стіна з відкритим порталом. Усередині XIX століття прохід було збільшено. Вівтарний зруб відгороджено чотирирядним іконостасом XVIII сторіччя.

У 2002 році частковою реставрацією храму займався Львівський інститут археології, та через відсутність фінансування проект призупинили. Одна з перлин Закарпаття в катастрофічному стані,іде поступовий занепад і саморуйнація.

Історія

Чи не найдавніша з них церква св. Парасковії в с. Олександрівка, яка носить явні ознаки стилю будівничих XV-XVI століть, хоч вперше згадується про неї в записці мукачівського єпископа Ольшанського за 1751 рік.

В радянські часи церква охоронялась як пам'ятка архітектури Української РСР (№ 220). В 2018 році церква визнана об’єктом культурної спадщини національного значення, який внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (№ 070044)[1].  

Галерея

Див також

Посилання

Джерела

М. Сирохман. П'ятдесят п'ять дерев'яних храмів Закарпаття. Київ: Грані-Т, 2008

  1. Постанова Кабінету Міністрів України від 23 травня 2018 р. № 396 Про внесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. zakon.rada.gov.ua. Процитовано 14 лютого 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.