Світець
Світе́ць — старовинний пристрій для освітлення, що має вигляд підставки, в яку вставлялася скіпка[1]. Використовувався до поширення гасового і електричного освітлення.
Конструкція світця могла бути різною. Одна з них описується таким чином: масивна кругла чи кубічна основа із закріпленим на ній стовпчиком. На вершину стовпчика встановлюється короткий залізний чотиригранний прут, розсічений з одного кінця на чотири пальці, між якими і вкладалась скіпа. Були й більш примхливі форми ріжків-затискачів: ковалі перетворювали їх у справжні витвори мистецтва. Стопчики також могли прикрашати різьбою. На одному стопчику могли кріпитися два і більше затискачів, що уможливлювало використовувати кілька скіпок водночас, освітлюючи обширні приміщення[2].
Більшість світців встановлювалися на підлогу, стовпчик у них був досить довгим. Для запобігання пожежі стопчик із затискачем кріпили на вузькому кінці спеціального дерев'яного коритця на дерев'яних ніжках. Скіпку вставляли в затискач таким чином, щоб вона розташовувалася по іншу сторону коритця, куди засипали пісок, золу чи наливали воду[3].
Окрім підлогових, існували також настільні, пристінні і підвісні світці. Настільний світець складався і із затискача для скіпки, закріпленого на підставці. Використовували його як звичайний свічник. Пристінний світець (своєрідний аналог сучасних бра) мав вигляд закріпленого на стіні бруска чи загостреного залізного прута з Т-подібним затискачем на кінці. Підвісний світець являв собою затискач для скіпи з гачком у верхній частині, яким він підвішувався на кільце в стелі чи в полиці над столом.
Деякі світці мали пристрій регулювання висоти скіпи. Для цього в його основі замість однієї стійки встановлювали 2, з'єднані вгорі і посередині вертикальними перекладинами з щілиноподібними отворами, крізь які пропускалась пересувна дерев'яна стійка з наскрізними отворами і із затискачем на верхньому кінці. За допомогою цвяха, вставляного в отвори, затискач фіксувався на потрібній висоті[3]. Конструкція аналогічна за принципом регульованій кужбі.
Див. також
Примітки
- Світець // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Подставка под лучину или светец. iamruss.ru. Процитовано 25 листопада 2018.
- Бежкович А. С. [и др.]. Хозяйство и быт русских крестьян. — М. : Советская Россия, 1959. — С. 178-179.
Джерела
- Бежкович А. С. [и др.]. Хозяйство и быт русских крестьян. — М. : Советская Россия, 1959. — С. 178-179.
- Русские. Историко-этнографический атлас. Из истории русского народного жилища и костюма (Украшение крестьянских домов и одежды). Середина XIX - начало XX в / Под ред. В.А. Александрова [и др.] — М. : Наука, 1970. — С. 73-75.
- Шилов Н.И. Светец — Определитель музейных предметов. Музей-заповедник «Кижи». kizhi.karelia.ru. Процитовано 25 листопада 2018.
- Подставка под лучину или светец. iamruss.ru. Процитовано 25 листопада 2018.
- Світець // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1964. — Т. 7, кн. XIII : Літери Риз — Се. — С. 1693-1694. — 1000 екз.