Сильвін

Сильвін мінерал з класу хлоридів, хлористий калій координаційної будови. Назва — за ім'ям французького хіміка Сільвії де ля Баш (Sylvia de la Bache), F.S.Beudant, 1832. Синонім — гьовеліт, леопольдит, хлорид калію, шетцеліт.

Сильвін
друза кристалів сильвіну
Загальні відомості
Статус IMA чинний (успадкований, G)[1]
Хімічна формула KCl
Клас мінералу хлориди
Nickel-Strunz 10 3.AA.20[2]
Генезис осадовий/метаморфічний
Ідентифікація
Колір безбарвний, білий, рожевий, жовтуватий
Форма кристалів куби
Сингонія кубічна
Спайність досконала по 001
Злам нерівний
Твердість 2
Блиск скляний
Прозорість прозорий
Колір риси білий
Густина 1,99
Розчинність легко розчиняється у воді
Інші характеристики
Названо на честь Франциск Сільвій[2]
Особливі характеристики солоний на смак
Типова місцевість Везувій[2]
 Сильвін у Вікісховищі
Сильвін, експонат музею історії Трускавця

Опис

Хімічна формула: KCl; містить 52,5 % K. Домішки Na і NH4.

Прозорий, безбарвний. Блиск скляний. Сингонія кубічна. Гексоктаедричний вид. Густина 1,99. Твердість за шкалою Мооса 2. Спайність досконала по (001). Важливий мінерал калію. Форми виділення: щільна зерниста маса, волокнисті аґреґати, сталактити, сталагміти, напливи в печерах, друзи, кристалічні кірки на дні лагун і озер. Водянопрозорий і безбарвний. Блиск скляний. Крихкий. Злом нерівний. Ізотропний. Легкорозчинний у воді. Сильно гігроскопічний. На смак солоний.

Використовують як добриво у хімічній промисловості. В Україні родовища цього мінералу відомі на Передкарпатті: Калуське, Стебницьке та ін.

Розповсюдження

Серед калійних солей найбільше поширений. Основні родовища мінералу хемогенно-осадового генезису. Спільно з галітом, карналітом, кізеритом, ангідритом, каїнітом і ін. присутній в соленосних товщах, що виникли переважно в зв'язку з висиханням морських басейнів. Як метаморфічний мінерал — у сильвінових породах. Утворює соляні родовища осадового походження разом з іншими калійними солями, також знаходиться у вигляді згонів на вулканах, фумарол, вицвітів, іноді вторинний за карналітом. Розповсюдження: поблизу Галле, Ерфурта, Магдебурга, Статфурта (ФРН), район Барселони (Іспанія), Солікамськ (Росія), копальні Майо (Солт-Рейндж, Індія).

На території України є в Калусько-Голинському й Стебницькому родовищах калійних солей. Використовують для одержання калійних добрив і препаратів. Сильвін — один з головних компонентів сильвініту, найважливішої сировини для калійних добрив.

Див. також

Примітки

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.