Смоліне

Смо́ліне селище міського типу в Україні, центр Смолінської селищної громади Новоукраїнського району Кіровоградської області. Розташоване на річці Кильтень. Населення — 9745 осіб (2011). Орган місцевого самоврядування Смолінська селищна рада.

смт Смоліне
Герб Смоліного Прапор Смоліного
Країна  Україна
Область Кіровоградська область
Район/міськрада Новоукраїнський район
Громада Смолінська селищна громада
Рада Смолінська селищна рада
Код КАТОТТГ:
Основні дані
Засноване
Статус із 1976 року
Площа  км²
Населення 9 769 (01.01.2016)[1]
Поштовий індекс 26223
Телефонний код +380 5258
Географічні координати 48°36′06″ пн. ш. 31°17′41″ сх. д.
Водойма р. Кильтень
Відстань
Найближча залізнична станція: Капустине
До станції: 21 км
Селищна влада
Адреса 26223, Кіровоградська обл., Маловисківський р-н., смт Смоліне, вул. Козакова, 39
Голова селищної ради Мазура Микола Миколайович
Карта
Смоліне
Смоліне

Смоліне у Вікісховищі

Захід у Смоліно. На передньому фоні - став Кильтень. Позаду - дамба, яка перекриває одноймену річку.

Історія

Рідна мова населення Смоліного за даними перепису 2001 року

Перші згадки про поселення на цьому місці з'явились в 1790 р., після закінчення російсько-турецької війни і ліквідації Запорізької Січі, коли почалося масове заселення Дикого Поля. Спочатку тут були села Уманьське (пізніше перейменоване в Янопіль) і Червоний Кут. В ХІХ ст. тут був збудований храм, який не працював в період радянської влади. Лише в 1990 р. храм було передано громаді.

В 1964 р. в районі села Березівка геолого-розвідувальною партією № 47 були знайдені декілька радіоактивних аномалій, в результаті чого в 1966 р. після проведення попередніх геологічних досліджень і було відкрите промислове уранове родовище. Поступово почала зароджуватися Смолінська шахта і селище для шахтарів, який з вагончиків і бараків ГРП-47 (в майбутньому геолого-розвідувальна експедиція), яке і розрослося до сучасного населеного пункту. В 1971 р. почалося будівництво першого селища, яке надалі було названо селищем «Будівельників». Зараз це вулиці Будівельників та Шкільна.

Офіційною датою створення Смолінської шахти є 28 квітня 1972 р., коли був виданий наказ 1-го Головного управління Міністерства середнього машинобудування СРСР про створення рудоуправління Східний ГЗК. 7 червня 1972 р., був створений новий колектив шахти № 1 в кількості 46 чоловік із числа гірників ГРП-47. В подальшому до них приєднались будівельники, гірники, які прибули з м. Жовті Води, з рудників Кривого Рогу і інших урановидобувних підприємств Міністерства середнього машинобудування, а також молодими робітниками місцевого населення. 4 грудня 1973 р. був закладений перший блок стін жилого будинку населеного пункту, якому 20 липня 1976 р. Указом Президії Верховної Ради Української РСР присвоєно найменування — селище Смоліне в честь головного геолога ГРП-47, лауреата Ленінської премії, Героя соціалістичної праці Смоліна Миколи Васильовича.

10 серпня 1976 р. рішенням виконкому Кіровоградської обласної ради депутатів трудящих № 338 селищу був присвоєно статус селища міського типу.

Інфраструктура

Найбільше підприємство, що розташоване поблизу селища і є основним центром зайнятості населення Смолінська шахта з видобутку уранової руди, котра є складовою державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (СхідГЗК).

На території смт Смоліне діють: Смолінська медико-санітарна частина, громадська бібліотека, дві загальноосвітні школи, музична школа, два дитячих садки, стадіон і спортивний комплекс «Шахтар», автостоянка, СТО. Селище газифіковане.

Банківські послуги надають 3 філії: Ощадбанк; Приватбанк; Південний.

Також у місті є футбольна команда «Шахтар» .

Смолінська команда була заснована в 1972 році і почала виступати на першість Маловисківського району під назвою «Геолог» з квітня 1972! У 1982 році команда стала носити теперішню назву «Шахтар».

Великих успіхів команда на-гора не видавала. Багаторазовий чемпіон Маловисківського району та володар кубка. Триразовий чемпіон області (по другій групі). Вище досягнення в першій групі — 6-е місце. 

У 2002 році команда «Шахтар» офіційно носить назву Футбольний Клуб «Шахтар» (Смоліне).

Уранові перспективи

«Ядерне паливо України» і «ТВЕЛ» у жовтні 2010 року підписали угоду про будівництво на території Україні підприємства з переробки уранової руди.

Комісія з вибору майданчика для розміщення підприємства з виробництва ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000 на підсумковому засіданні 18 серпня 2011 рекомендувала розмістити об'єкт в районі смт Смоліне (Маловисківський р-он Кіровоградської обл.). Про це рішення говориться в прес-релізі на сайті державного концерну «Ядерне паливо України».

Таке рішення прийнято за підсумками вивчення трьох можливих майданчиків: в районі Жовтих Вод (Дніпропетровська обл.), Славутичі (Київська обл.) та Смоліне (Кіровоградська обл.)[2].

Вартість спорудження на території України підприємства з виробництва ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000 оцінюється в $ 370 млн.

В перспективі підприємство може стати значним наповнювачем бюджету району та області.

Персоналії

інженерно-саперної роти групи інженерного забезпечення 57-ї мотопіхотної бригади ЗСУ. Загинув у Луганський області від вибуху гранати під час проведення розмінування, рятуючи життя молодшого товариша по службі.

Примітки

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2016 року (PDF(zip))
  2. http://ugmk.info/news/v-kirovogradskoj-oblasti-postrojat-zavod-po-proizvodstvu-jadernogo-topliva--ugmk-info-.html

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.