Сокотра (острів)

Сокотра (араб. سقطرى)[1] — острів на північному заході Індійського океану. Географічно належить однойменному архіпелагу Сокотра, а політично — мухафазі Сокотра (Республіка Ємен). Головне місто острова — Хадейбо (Хадібо) (фр. Hadiboh) на північному узбережжі. За даними перепису 2004 року на острові жило 42 442 людини, в тому числі 8545 осіб — в Хадібо.

Сокотра
араб. سقطرى
Географія
12°30′36″ пн. ш. 53°55′12″ сх. д.
Акваторія Аравійське море
Група островів Сокотра
Площа 3796 км²
Довжина 132 км
Ширина 50 км
Найвища точка 1503 м
Країна
 Ємен
Адм. одиниця Гідайбу
Населення 42 842 осіб (2005)
Сокотра
Сокотра (Ємен)

 Сокотра у Вікісховищі

Географія

Острів розташований біля східного виходу Аденської затоки приблизно за 250 км від півострова Сомалі, а також приблизно за 350 км на південь від Аравійського півострова. Довжина острова — приблизно 133 км, ширина — до 42 км. Площа острова становить 3625 км²[2].

Найвища точка Сокотри — 1505 м.

Історія

У квітні 1507 році флот 8-ї португальської Індійської Армади на чолі з Тріштаном да Кунья та Афонсу де Албукеркі завоював острів Сокотра. Португальці після жорстокого бою захопили тодішню столицю острова Суку і збудували в ній форт Святого Михаїла (Forte de São Miguel de Socotorá), сподіваючись створити на Сокотрі стратегічну базу для нападів на арабську торгівлю між Червоним морем і Індійським узбережжям. Однак невдовзі португальці зрозуміли, що Сокотра була невдалим місцем для виконання поставленого завдання, оскільки через неродючість острова серед залоги фортеці розпочався голод. До того ж виявилось, що на острові немає зручних гаваней для зимової стоянки кораблів, через що декілька португальських кораблів загинули під час зимових ураганів на рейді острова. В 1511 році португальці евакуювали свій гарнізон і християнське цивільне населення, зруйнували укріплення і покинули острів[3].

На початку 1880 року перша дослідницька британська експедиція, очолювана професором Ісааком Бальфуром, прибула на острів Сокотра. Вчені мали намір зібрати колекції гірських порід тварин і рослин. Результати ботанічних досліджень вийшли приголомшуючими: за 48 днів на Сокотрі виявили понад 200 видів невідомих науці рослин, частина яких належала до 20 нових родів. З тієї пори за островом міцно утвердилася слава ботанічного раю, його стали називати «Галапагос Індійського океану».

Природа

Dracaena cinnabari

В глибині острова і на гірських схилах можна зустріти густі зарості здебільшого ендемічної флори і таку ж ендемічну фауну. До місцевих видів відносяться огіркове дерево, одна з небагатьох деревовидних рослин родини гарбузових, і золотокрилий в'юрок. Деякі частини узбережжя облямовані дюнами — найбільшими береговими дюнами Землі. Сокотра — батьківщина драцени кіноварно-червоної (Dracaena cinnabari), релікта крейдяного періоду, деревна смола якого використовується для приготування природних ліків і ладану. До ендеміків острова Сокотра відноситься також Zygocarpum caeruleum.

У 2003 році Сокотра разом з іншими островами архіпелагу була оголошена біосферним заказником.

Примітки

  1. Definition of Socotra | Dictionary.com. www.dictionary.com (англ.). Процитовано 14 січня 2021.
  2. Socotra Governance & Biodiversity Project — «Welcome to Socotra» 10-06-2011.
  3. Diffie, Bailey Wallys; Winius, George Davison (1977), p. 233.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.