Захоплення Сокотри (1507)

Захоплення Сокотри португальцями окупація острова Сокотра португальцями впродовж 1507–1511 років з метою заблокувати один з каналів арабської торгівлі прянощами, що пролягав між узбережжям Індії та єгипетською Александрією через Аденську затоку і Червоне море.

Портулан Індійського океану, 1502 рік
Аравійський півострів на карті Жакомо Гастальді, 1548 рік

Підготовка

У 1505 році португальський король Мануел I (1496—1521) заснував титул віце-короля Індії та поклав управління східними колоніями на Франсішку де Алмейду. Першочерговим завданням Алмейди було перехопити в арабських мореплавців монополію на постачання до Європи дорогоцінних прянощів. Наступними діями мали бути військові операції з підтримки нових союзників в Індійському океані. Велику роль у розробці та здійсненні цих цілей зіграв головний архітектор Португальської колоніальної імперії Афонсу де Альбукерке.

У березні 1507 року Афонсу де Албукерке супроводжував Тріштана да Кунью в його експедиції вздовж східноафриканського узбережжя Суахілі. Торгові міста на узбережжі були піддані артилерійському обстрілу, але Албукерке визнав ці заходи недостатніми.

Окупація Сокотри

  • Квітень 1507 року — флот 8-ї португальської Індійської Армади на чолі з Тріштаном да Кунья та Афонсу Албукерке захоплює острів, що належить Махрійському султанату (сучасний Ємен). Португальці штурмують махрійскій форт поблизу селища Шек (Сук) — столиці Сокотри. Махрійскій правитель Сокотри ат-Таваарі аз-Зувейді вбитий. Португальці будують у Шеку церкву Богоматері Перемоги, залишають на острові гарнізон з 100 чоловік під командуванням Афонсу ді Норонья.
  • Травень 1507 року — Афонсу де Альбукерке здійснює каральну акцію проти бунтівників, які симпатизували махрійцям і турбували португальський гарнізон. Місцеві жителі обкладені контрибуцією.
  • Липень 1507 року — основний склад флотилії на чолі з Тріштаном да Кунья вирушає до Індії. Невелика ескадра на чолі з Афонсу де Албукерке, до якої долучено корабель Флор-ду-Мар капітана Жуан да Нова залишені на острові для патрулювання Червоного моря.
  • 1510—1511 роки — махрійці, під командуванням Хаміса і Амри, синів Саада бен аз-Зувейді, постійно атакують португальців на Сокотрі.
  • 1511 рік — португальці залишають Сокотру. Влада над Сокотрою знову переходить до сулатанату Махра.

Наступні події

  • 1513 рік — зиску від військової бази на Сокотрі було мало, а для захоплення Адена, найближчого міста на аравійському узбережжі, португальцям не вистачало людей. Набравши до лав власної армії індійських найманців, Албукерке відплив у напрямку Адена, але спроба захопити місто в 1513 році зазнала невдачі.
  • 1515 рік турки-османи розбивають єгипетських мамелюків і приєднують Єгипет до Османської імперії.
  • 1516 рік — місто Таїз потрапляє під владу Османської імперії.
  • 1517 рік — після втручання єгипетського паші місто Сана набула статусу автономного султанату, влада імамів була обмежена.
  • 1538 рік — паша Аль-Кхадім, командувач флотом султана Сулеймана I Пишного, захоплює Аден.
  • 1541 рік — португальський адмірал Жуан ді Кастро відвідав Сокотру, залишивши цікавий опис острова.
  • 15411542 роки — на Сокотрі, на шляху до Індії, побував Франциск Ксаверій.
  • Ігнатій Лойола, засновник ордена єзуїтів, повідомляв, що на Сокотрі проводяться християнські богослужіння, але немає ні священиків, ні ченців.
  • 1547 рік — османські війська беруть Сану. Загинуло 1200 осіб.
  • 1548 рік — мешканці Адена повстають проти османського панування. Османська ескадра під командуванням адмірала Пірі-реїса вдруге захоплює місто[1].

Див. також

Примітки

  1. Shaw, Stanford J. History of the Ottoman Empire and Modern Turkey. Cambridge University Press. p. 107. ISBN 0-521-21280-4
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.