Соломон Ґоломб

Соломон Вольф Голомб (англ. Solomon Wolf Golomb; 30 травня 1932, Балтімор, штат Меріленд, США 1 травня 2016, Лос-Анджелес, США) — американський математик, інженер, професор електротехніки в Університеті Південної Каліфорнії. Найбільш відомий широкій публіці і шанувальникам математичних ігор як винахідник гри поліміно (узагальненого доміно)[5], яка надихнула російського програміста Олексія Пажитнова на створення комп'ютерної гри «Тетріс». Голомб спеціалізувався на задачах комбінаторного аналізу, теорії чисел і теорії кодування.

Соломон Ґоломб
англ. Solomon Wolf Golomb
Народився 30 травня 1932(1932-05-30)
Балтимор, Меріленд, США
Помер 1 травня 2016(2016-05-01)[1][2][3] (83 роки)
Лос-Анджелес, Каліфорнія, США
·серцева недостатність
Поховання Mount Sinai Memorial Park Cemeteryd
Країна  США
Діяльність математик, інформатик, викладач університету
Alma mater Гарвардський університет і Університет Джонса Гопкінса
Галузь комбінаторика і теорія чисел
Заклад Університет Південної Каліфорнії
Звання професор
Науковий керівник David Widderd
Аспіранти, докторанти Andrew Viterbid[4], Moe Z. Wind[4], Harold (Hal) Marvin Fredricksend[4], Ning Zhangd[4], Betty M. Tangd[4], Hans Stephen Erik Schlossd[4], Peter Gaald[4], Jack Stifflerd[4], Robert C. Tausworthed[4], Abraham Waksmand[4], William James Hurdd[4], David Nathan Shermand[4], Clarence Sigmund Fuzak, Jr.d[4], Herbert Mitchell Trachtenbergd[4], Ralph Thoened[4], Gary Stuart Bloomd[4], Martin Jerome Cohend[4], Herbert Taylord[4], Unjeng Chengd[4], David Rutand[4], Gregory S. Yovanofd[4], Hong-Yeop Songd[4], C. Wayne Walkerd[4], Gregory Mayhewd[4] і Robert Martin Storwickd[4]
Членство Американське математичне товариство, Національна академія наук США, Національна інженерна академія США, Society for Industrial and Applied Mathematics і Американська академія мистецтв і наук
Нагороди

Премія Вільяма Проктера за наукові досягненняd (2012)

Claude E. Shannon Awardd

Медаль Річарда Геммінга (2000)

програма Фулбрайта

Медаль Бенджаміна Франкліна (2016)

Fellow of the Society for Industrial and Applied Mathematicsd (2014)

член Американського математичного товаристваd

Походження та навчання

Соломон Голомб народився в єврейській родині. Він випускник середньої школи Балтиморського міського коледжу, отримав ступінь бакалавра гуманітарних наук в Університеті Джонса Гопкінса та докторський ступінь (Ph. D.) Гарвардського університету в 1957 році за дисертацію про «Задачі розподілу простих чисел».

Трудова діяльність

Працюючи в компанії «Glenn L. Martin Co.», він зацікавився теорією зв'язку і почав свою роботу над послідовностями регістрового зсуву. Свій рік Фулбрайта він провів в Університеті Осло, а потім приєднався до Лабораторії реактивного руху Калтеха, де він досліджував військові та космічні засоби зв'язку. Він став викладачем Університету Південної Каліфорнії в 1963 році.

Голомб ідентифікував характеристики і виявив особливості та переваги послідовностей регістрового зсуву максимальної довжини (М-послідовностей), також відомих як псевдовипадкові або псевдошумові послідовності, які мають великі військові, промислові і споживчі застосування.

Наукові пошуки

Голомб — винахідник «кодування Голомба» — одного з видів ентропійного кодування. Голомб регулярно вів рубрику «Загадки Голомба» в інформаційному бюлетені Інституту інженерів по електротехніці і електроніці. Він — частий автор колонки «Математичні ігри» в журналі «Scientific American» (Саєнтифік американ). Його внесок є і у рубриці «Цікава математика» журналу «Рептилії» («Rep-tiles»). Він також писав по одному ребусу для кожного випуску «Журналу Джона Гопкінса», в якому його колишній університет щомісяця публікував його, в колонці «Гамбіти Голомба».

Нагороди та звання

У 1992 році за свої дослідження він отримав медаль Агентства національної безпеки США, а російська академія природничих наук нагородила його медаллю Капіци.

У 2000 році Інститут інженерів по електротехніці і електроніці нагородив його медаллю Річарда Геммінга за його винятковий внесок в інформатику та інформаційні системи. Він був названий головною фігурою в теорії кодування, теорії інформації протягом більш чотирьох десятиліть, в тому числі і за його здатність застосовувати вищу математику до завдань цифрового зв'язку.

Соломон Голомб був одним з перших професорів вищої ланки, хто зробив спробу пройти мега IQ-тест Рональда Хофліна, вперше опублікований в журналі Omni. Він показав рівень IQ, рівний приблизно 176. Порівняння цього показника з результатами інших людей, випадково відібраних, що пройшли цей тест, показує, що коефіцієнт унікальності Голомба склав 1/1 000 000[6].

Досягнення

Ім'ям Соломона Голомба названий запропонований ним метод ентропійного кодування (код Голомба), що використовується, зокрема, при стисненні зображень в стандарті JPEG-LS, стиснення звуку без втрат у стандарті MPEG-4 тощо. На честь Соломона Голомба названа лінійка Голомба, що застосовується в радіозв'язку, радіолокації, астрономії та шифрування даних.

Див. також

Примітки

  1. http://www.itsoc.org/news-events/recent-news/sol-golomb-passes-away
  2. Encyclopædia Britannica
  3. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  4. Математична генеалогія — 1997.
  5. Голомб С. В. Полимино. — Пер. с англ. В.Фирсова. — М.: Мир, 1975. — 207 с., ил.(рос.)
  6. Стаття в журналі «Mega Society» № 70. Червень 1992 года. Архів оригіналу за 13 липня 2005.(англ.)

Література

  • Голомб С. В. Поліміно. — М.: Мир, 1975.(рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.