Медаль Бенджаміна Франкліна

Медаль Бенджаміна Франкліна (англ. Benjamin Franklin Medal) або Нагороди Інституту Франкліна (англ. Franklin Institute Awards) — набір медалей за наукові й технічні досягнення, що вручається з 1998 року Інститутом Франкліна (Філадельфія, штат Пенсільванія, США).

Медаль Бенджаміна Франкліна
англ. Benjamin Franklin Medal
Країна  США
Тип наукова нагородаd і медаль
Вручає: Інститутом Франкліна
На честь: Бенджамін Франклін
Нагородження
Засновано: 1824
Нагороджені:
Категорія:Нагороджені медаллю Бенджаміна Франкліна (35)
Черговість
Сайт Franklin Institute Awards

Починаючи з 1998 року нагороди, які вручалися цим інститутом протягом десятиліть та були названі на честь різних вчених стали називати «Медаль Бенджаміна Франкліна» або «Нагороди Інституту Франкліна».[1]

На даний момент щороку нагородження відбувається в семи номінаціях: 'хімія', 'комп'ютерні і когнітивні науки', 'науки про Землю і екологія', 'електротехніка', 'біологія', 'машинобудування і матеріалознавство', 'фізика. Іноді відзначаються фахівці, що домоглися успіху в суміжних областях, наприклад будівництві висотних будівель (приз «Інженерна справа»).

Раніше, до встановлення єдиної Медалі Бенджаміна Франкліна, з 1915 по 1997 роки Інститутом Франкліна за наукові і технічні досягнення присуджувалася престижна Медаль Франкліна (англ. Franklin Medal).

Лауреати

РікЛауреатНомінаціяОбґрунтування нагороди
1998Емануель Десюрвір, Девід Ніл ПейнІнженерна справаЗа фундаментальний внесок і лідерство в розробці EDFA і успіх проекту.
1998Роберт Лафлін, Денієл Цуї, Горст ШтермерФізикаЦуї і Штермер нагороджуються за пояснення експериментів з дробового квантового ефекту Холла виявлення кореляцій в двовимірних системах електронів, Лафлін нагороджується за теоретичне формулювання дробового квантового ефекту Холла, що виявило зовсім новий квантовий стан висококорельованого двовимірного електронного газу в магнітному полі.
1998Стенлі ПрузінерБіологіяЗа відкриття і пояснення експериментів з пріонами, новому класу патогенів, які викликають руйнування головного мозку, що дозволило зрозуміти епідемію губчастої енцефалопатії великої рогатої худоби (коров'ячого сказу) у Великій Британії та її можливу передачу людині.
1998Ахмед Хассан ЗевейлХіміяЗа застосування надшвидких лазерів для дослідження хімічних реакцій, що посприяло формуванню нової галузі досліджень під назвою «фемтохімія».
1999Ноам ЧомскіКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа внески у лінгвістику та їх вплив на інформатику, пояснення процесів мислення людини.
1999Дуглас ЕнгельбартКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа видатний внесок у апаратне та програмне забезпечення, що призвів до революції у людино-машинній взаємодії.
1999Волтер КамінскіХіміяЗа відкриття, пов'язані з практичним застосуванням металоценового (англ.) каталізу у формуванні поліолефінових (англ.) полімерів.
1999Баррі Джеймс МаршаллБіологіяЗа роботу по ідентифікації ролі бактерії Helicobacter pylori, розуміння появи виразок.
1999Джон МатерФізикаЗа його підхід і керування експериментами, що підтвердили спектр реліктового випромінювання після Великого вибуху.
1999Річард ШортхіллКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа піонерські дослідження в галузі волоконної оптики.
1999Акіра ТономураФізикаЗа розвиток автоелектронних емітерів високої яскравості, електронного голографічного інтерференційного мікроскопа високої роздільної здатності та переконливе підтвердження ефекту Ааронова — Бома про залежність векторного потенціалу від фази електронних хвиль.
1999Віктор ВаліКомп'ютерні та когнітивні наукиЕкспериментальна демонстрація волоконно-оптичного гіроскопа.
2000Джон КокКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа розробку набору команд RISC, який привів до революції в архітектурі комп'ютерів.
2000Карл Віман, Вольфганг Кеттерле, Ерік КорнеллФізикаЗа епохальне експериментальне підтвердження передбачення Бозе і Ейнштейна (1925), які стверджували, на підставі теоретичних міркувань, що розріджений газ може конденсуватися у великі квантово-механічні системи і демонструвати властивості, які зазвичай зустрічаються тільки на атомному чи молекулярному рівні.
2000Денбі Гордон, Джеймс ПауеллМашинобудування та матеріалознавствоЗа винахід нової магнітно-левітуючої системи поїзда з використанням надпровідних магнітів і подальшу роботу в галузі.
2000Евіл ГоремНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа основоположні внески в розуміння способів взаємодії рослин з їх навколишнім середовищем, використання цього знання для вимірювань впливу на склад повітря, ефектів впливу складу повітря на рослини і навколишнє середовище в цілому.
2000Роберт ГраббсХіміяЗа різноманітні основоположні внески в значне просування і розширення області метатезису олефінів, унікальний процес розриву і створення вуглець-вуглецевого зв'язку (англ.), який значно розширив можливості хіміків зі створення широкого кола ліків та інших корисних складних молекул, поліпшених каучуків і пластмас для лабораторних і промислових застосувань.
2000Антуан ЛаберіЕлектротехнікаЗа винахід спекл-інтерферометрії, яка дозволяє великим наземним астрономічним телескопам досягти повної величини теоретичних кутових дозволів, і за новаторську роботу в розширенні методу Майкельсона.
2001Джуда ФолкманБіологіяЗа створення напрямку досліджень під назвою «Ангіогенез».
2001Алан Харві ГутФізикаЗа представлення інфляційної моделі Всесвіту.
2001Марвін МінськийКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа розробку концептуальної моделі мозку, штучного інтелекту.
2001Баррі ШарплессХіміяЗа розвиток хімії каталітичного окислення (англ.) з належною неупередженістю.
2001Роб Ван дер ВуНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа внесок у розвиток в галузі палеомагнетизму та реконструкцію положення континентів.
2001Бернард ВідроуЕлектротехнікаЗа піонерську роботу з адаптивної обробки сигналів; алгоритм побудови фільтрів за методом найменших квадратів (англ.).
2002Норман АллінджерХіміяЗа новаторську роботу в галузі обчислювальної хімії, його основний внесок в розвиток молекулярної механіки серії силових полів (англ.), їх широко поширене застосування до фундаментального розуміння молекулярної структури (англ.) і енергетики, та їх впровадження як важливого інструменту для практикуючих хіміків.
2002Мері-Делл ЧилтонБіологіяЗа ключові відкриття та різнобічні внески у розвиток Ti-плазміду (англ.) Agrobacterium tumefaciens як основної векторної системи для генної інженерії рослин.
2002Суміо ІідзімаФізикаЗа відкриття і освітлення атомної структури і гвинтовий характер багатостінних і одностінних вуглецевих нанотрубок, які зробили величезний вплив на швидко зростаючі галузі нанотехнологій, наноелектроніки, фізики конденсованого стану та матеріалознавства.
2002Сюдзі НакамураІнженерна справаЗа його фундаментальні вклади в оптоелектронну технологію нітриду галію, яка призвела до розвитку синього/фіолетового лазерних діодів (англ.) і у створенні світлодіодів високої яскравості. Ці пристрої поліпшили сьогоднішню технологію і мають потенціал для революції в індустрії освітлення. Успіх д-ра Накамура в епітаксії нітриду галію призвів до початку досліджень у всьому світі в галузі напівпровідникових технологій нітриду галію.
2002Александра НавроцкиНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа широкий спектр досягнень у кристалохімії, вагомий внесок в галузі енергії зв'язків, дослідження кераміки і матеріалів, хімічних рівноваг, геології, петрології мантії та термодинаміці. Наприклад, її висновки переконливо вказали на склад матеріалів на глибині в сотні кілометрів під поверхнею Землі, недоступних для безпосереднього спостереження.
2002Люсі СучменКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа фундаментальний внесок у етнографічний аналіз, розмовний аналіз (англ.) та спільні проектні методи (англ.) для розробки інтерактивних комп'ютерних систем. Її методи розробки систем змінили парадигму проектування інтерактивних систем.
2003Бішну С. АталЕлектротехнікаЗа важливу роботу в галузі кодуванні мови (англ.), включаючи концепцію кодування «аналіз мови через синтез», що привела до створення кодера CELP.
2003Джон Норріс Бакалл, Раймонд Девіс, Масатосі КосібаФізикаЗа роботу, що привела до розуміння процесу випромінювання нейтрино з Сонця (англ.).
2003Джейн ГудоллБіологіяЗа новаторські дослідження шимпанзе.
2003Робін ХохштрассерХіміяЗа новаторські розробки надшвидкої і багатовимірної (англ.) спектроскопії, та їх застосування для отримання фундаментального розуміння на молекулярному рівні динаміки в складних системах (конденсованих фаз і біомолекул), у тому числі передача енергії в твердих тілах, механізмів реакцій в рідких розчинах, прив'язка малих молекул до гемоглобіну і спостереження за структурними змінами в білках.
2003Джон МаккартіКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа внесок в базові дисципліни штучного інтелекту і інформатики, включаючи розробку мови LISP, розробку інтерактивного програмування з поділом часу і ключові розробки з використання формальної логіки для «загальних міркувань» (англ.).
2003Норман А. Філліпс, Джозеф СмагорінскиНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа великий внесок у прогнозування погоди та клімату за допомогою чисельних методів. Їх основоположні і піонерські дослідження привели до появи перших комп'ютерних моделей погоди і клімату, а також до розуміння загальної циркуляції атмосфери, в тому числі переносу тепла і вологи, які визначають клімат Землі.
2003Чарлз ТорнтонІнженерна справаЗа глибоке і творче використання загальних структурних елементів у дизайні висотних будівель, яке включає власне найвищий будинок у світі, за його провідну роль у дослідженнях руйнування будівельних конструкцій, пов'язаних з переведенням цих досліджень руйнувань в уроки для розробки безпечних конструкцій, а також за його невтомні зусилля з мотивації школярів робити кар'єру в галузі проектуванні будинків і споруд, архітектурі та будівельній промисловості.
2004Роджер Бейкон (матеріалознавець)Машинобудування та матеріалознавствоЗа фундаментальні дослідження в області виробництва графітових волокон та визначення їх мікроструктури і властивостей, за його новаторські зусилля з розвитку у виробництві перших у світі високоміцних вуглецевих волокон з використанням віскозних прекурсорів, і за його внесок у розвиток вуглецевих волокон з альтернативних вихідних матеріалів.
2004Гаррі Б. ГрейХіміяЗа новаторський внесок в області електронного переносу в металопротеїнах.
2004Річард КарпКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа внесок у розуміння складності обчислень. Його робота допомагає програмістам знайти робочі процедури вирішення, уникаючи підходів, які б не змогли знайти рішення в розумні терміни.
2004Роберт МейерФізикаЗа творчий синтез теорії та експерименту, який поклав початок фундаментального наукового прогресу в галузі фізики конденсованих середовищ і розвитку рідкокристалічних дисплеїв.
2004Роберт НьюнхемЕлектротехнікаЗа винахід багатофазних п'єзоелектричних перетворювачів та їхньої просторової архітектури, яка зробила революцію в області акустоскопіі.
2005Елізабет БлекбернБіологіяЗа прорив у розумінні захисної ролі теломерів, що допомогло краще зрозуміти процеси старіння і раку.
2005Аравінд ДжошіКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа фундаментальний внесок у наше розуміння того, як мова представлена в мозку, а також за розробку методів, які дозволяють комп'ютерам ефективно обробляти широкий спектр людських мов. Ці досягнення призвели до нових методів машинного перекладу.
2005Йоїтіро НамбуФізикаЗа новаторський внесок у сучасне розуміння субатомних частинок. Його робота зробила революцію в уявленнях про природу власне фундаментальних частинок та простору, через які вони рухаються.
2005Пітер ВейлНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа піонерські та новаторські ідеї для використання сейсмічних досліджень (англ.) для виявлення послідовності підземних шарів породи, що значно посилює розвідку нафтоносних пластів.
2005Ендрю ВітербіЕлектротехнікаЗа розробку та реалізацію сучасних космічних і бездротових комунікаційних систем, у тому числі стільникового телефонного зв'язку та цифрової передачі зображень з далеких куточків Сонячної системи. Крім того, Вітербі відіграв провідну роль у розвитку технології CDMA.
2006Рей В. КлафІнженерна справаЗа революційні нововведення в галузі інженерних та наукових обчислень, за інноваційне лідерство в застосуванні методу до галузі сейсмостійкого будівництва.
2006Семюел ДанішефскиХіміяЗа досягнення в галузі синтетичної органічної хімії, зокрема за розвиток методів отримання складних речовини, що зустрічаються в природі, і їх нове застосування при лікуванні раку.
2006Луна Леополд, Марклі Гордон ВолманНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа пояснення того, як діяльність природи та людини впливає на ландшафт. Їх внесок становить основу сучасного управління водними ресурсами та екологічної оцінки.
2006Доналд НорманКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа розвиток галузі дизайну орієнтованого на користувача, розвиток технологій, зручних для використання.
2006Фернандо НоттебомБіологіяЗа відкриття нейронів заміни в дорослих хребетному мозку дорослих, розробку механізму, а також за абсолютно новий підхід до питання лікування травми мозку та дегенеративних захворювань.
2006Джачинто Сколс, Ян Петер ТеннісФізикаЗа розвиток нових методів дослідження молекул. Їх робота призвела до кращого розуміння надзвичайних властивостей надтекучого гелію, наприклад як його здатність протікати без тертя.
2007Клаус БіманнХіміяЗа піонерські досягнення в розвитку хімічного аналізу засобами мас-спектрометрії і використання її для визначення структури складних молекул для потреб біології та медицини.
2007Роберт ДеннардЕлектротехнікаЗа винахід схеми пам'яті комп'ютера DRAM, яка була недорогою і досить швидкою, щоб створити потужні, доступні персональні комп'ютери.
2007Мертон ФлемінгсМатеріалознавствоЗа видатний внесок у розуміння фундаментальних та технологічних аспектів затвердіння сплавів металів, у тому числі наукових досліджень, що ведуть до розвитку нової галузі, відомої як напівтверда металообробка.
2007Артур Б. Макдональд, Йодзі ТоцукаФізикаЗа вивчення сонячних та атмосферних нейтрино.
2007Стівен СкваєрсНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа відкриття води на Марсі за допомогою «роботів-геологів» з міжпланетної місії Mars Exploration Rover, фундаментальні дослідження геології і кліматології Марса. Це призвело до значного прогресу в розумінні можливості життя на інших планетах і еволюції життя на Землі.
2007Ненсі ВекслерБіологіяЗа життєво важливу роль у відкритті гена, відповідального за хворобу Гантінгтона. За зусилля у галузі молекулярної генетики та нейробіології людини. На даний час модель доктор Векслер використовується для дослідження генетичної основи спадкових захворювань.
2008Віктор Амброс, Дейвід Белком, Гері РавкінБіологіяЗа відкриття малих РНК, які відключають гени. Їх новаторська робота ініціювала зміну парадигми способу регуляції генів і це розуміння робить можливим основні нові генетичні інструменти для фундаментальних досліджень, а також для поліпшення сільського господарства і здоров'я людини.
2008Воллес БрокерНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа піонерські дослідження, що ведуть до розуміння впливу океану на зміни клімату. Робота привела до успішної розробки комплексної картини циркуляції океану.
2008Альберт ЕшенмозерХіміяЗа дослідження походження структури нуклеїнових кислот.
2008Дебора ДжинФізикаЗа піонерські дослідження квантових властивостей ферміонів.
2008Джуда ПерлКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа створення першого загального алгоритму для обчислень, що дозволяє розкрити асоціацію та причинні зв'язки мільйонів спостережень. Робота зробила значний вплив у галузі штучного інтелекту і статистиці, та дозволила вирішити широке коло проблем в науці і техніці.
2008Арун Пхадке, Джеймс ТорпЕлектротехнікаЗа піонерський внесок у розвиток і застосування мікропроцесорних контролерів в електроенергетичних системах. Ці пристрої синхронізовано знімають дані для моніторингу та захисту компонентів всієї енергосистеми, відіграють ключову роль у зниженні частоти і впливу відключень.
2009Ружена БайчиКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа внесок у робототехніку та теорію комп'ютерного зору, зокрема створення методів поліпшення медичних зображень.
2009Стівен БенковічБіологіяЗа новаторський внесок у розуміння механізму дії ферментів, що беруть участь у реплікації ДНК.
2009Дж. Фредерік ГрасслеНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа піонерські дослідження, що привели до розуміння унікальних вперше знайдених екосистем поблизу жерл вулканів на морському дні, які живляться не сонячним світлом, а за рахунок енергії з надр Землі.
2009Річард Дж. РоббінсІнженерна справаЗа фантазію та майстерність в розробці потужної прохідницької машини і пов'язані з нею системи, в результаті чого отримано безпечні, економічні та ефективні методи побудови тунелів.
2009Джордж М. ВайтсайдсХіміяЗа новаторські дослідження в галузі молекулярної самоорганізації (англ.) та винахід швидких, інноваційних методів для недорогого виготовлення надмалих пристроїв для практичного використання.
2009Лотфі ЗадеЕлектротехнікаЗа винахід і розвиток галузі нечіткої логіки, математичної системи, яка розглядає аспекти неоднозначності людської мови і мислення та вирішує проблеми в таких областях, як штучний інтелект та автоматизоване керування машинами.
2010Девід Вайнленд, Хуан Ігнасіо Сірак, Петер ЦоллерФізикаЗа теоретичне обґрунтування та експериментальну реалізацію першого пристрою, який виконує елементарні комп'ютер-логічні операції з використанням квантових властивостей окремих атомів.
2010Шафі ГольдвассерКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа фундаментальний внесок у теоретичні основи сучасної криптографії, що став основою методів, які можуть гарантувати безпечний доступ до Інтернету.
2010Петер НовеллБіологіяЗа відкриття, що зміни в хромосомах можуть викликати рак, і подальші дослідження, що привели до розробки терапії, яка зараз лікує 95 % людей з хронічною мієлоїдною лейкемією.
2010Герхард Сесслер, Джеймс Едвард ВестЕлектротехнікаЗа винахід та розробку першого практичного електретного мікрофона, недорогого та досить малого, щоб поміститися в стільникових телефонах, цифрових камерах та інших портативних пристроях.
2010Брайан СполдінгМашинобудування та матеріалознавствоЗа внесок у комп'ютерне моделювання течії рідини, впровадження обчислювальної гідродинаміки (CFD) у промисловості, що проклало шлях для широкого застосування CFD при проектуванні об'єктів від літаків до серцевих клапанів.
2010Джоан ШтуббеХіміяЗа розкриття складних процесів захисту клітин від вільних радикалів, за розробки нових методів лікування раку, а також за поліпшення виробництва екологічно чистих біорозкладаних полімерів.
2011Джон Роберт АндерсонКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа розробку першої маштабної кількісної теорії процесу того, як люди сприймають інформацію, вчаться й розмірковують та застосування цієї теорії в системах комп'ютерного навчання.
2011Джилліан БанфілдНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа відкриття базових принципів формування й зміни мінералів мікробами, що мають критичне значення для розуміння форми, складу й розподілу мінералів за наявності живих організмів.
2011Нікола КабіббоФізикаЗа фундаментальне пояснення процесу, за допомогою якого елементарні частинки розпадаються через слабкі взаємодії.
2011Інгрід ДобешіЕлектротехнікаЗа фундаментальні відкриття в області компактного представлення даних, що призвели до ефективного стиснення файлів зображень, що використовуються у цифровій фотографії
2011Дін КейменМашинобудування та матеріалознавствоЗа винахідливість і фантазію у створенні механічних пристроїв, які приносять користь суспільству в цілому і, зокрема, дозволяють людям з обмеженими можливостями покращити якість життя та здоров'я.
2011Кіріакос Коста НіколауХіміяЗа досягнення в галузі синтетичної органічної хімії, зокрема за розвиток методів отримання складних речовин, що зустрічаються в природі та мають потенціал застосування у медицині.
2012Володимир Наумович ВапнікКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа фундаментальний внесок у наше розуміння машинного навчання, який дозволяє комп'ютерам класифікувати нові дані, ґрунтуючись на статистичних моделях, отриманих з попередніх прикладів, і за винахід популярних методів машинного навчання.
2012Лонні Томсон та Еллен Стоун Мослі-ТомсонНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа колективне дослідження крижаних кернів з різних країн світу, які поліпшили розуміння історії клімату Землі, в тому числі ролі тропіків в глобальній зміні клімату.
2012Шон Б. КерроллБіологіяЗа розробку та підтвердження гіпотези, що різноманіття тваринного життя є значною мірою результатом різних способів взаємовпливу незмінного набору генів, а не мутації самих генів.
2012Джеррі Нельсон (астроном)ЕлектротехнікаЗа піонерський внесок у розробку сегментних дзеркальних телескопів (англ.).
2012Сюняєв Рашид АлійовичФізикаЗа монументальний внесок у розуміння раннього Всесвіту та властивостей чорних дір.
2012Цві ХашинМашинобудування та матеріалознавствоЗа новаторський внесок у точний аналіз композитних матеріалів, що дозволило створювати легкі практичні інженерні конструкції, які сьогодні звично використовуються в аерокосмічній, морській, автомобільній та цивільній інфраструктурі.
2013Вільям ЛабовКомп'ютерні та когнітивні наукиЗа встановлення когнітивної основи мовного різноманіття, ретельний аналіз лінгвістичних даних, і за вивчення нестандартних діалектів, що мало значні соціальні та культурні наслідки.
2013Роберт БернерНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа поглиблення нашого розуміння будови Землі шляхом проведення досліджень в області хімії геологічних процесів та їх вплив на атмосферу та океани.
2013Рудольф ДженішБіологіяЗа виявлення спадкового контролю експресії генів, яка не залежить від інформації про послідовність ДНК. Ці механізми впливають на звичний розвиток захворювань таких як рак, і передбачають нові перспективні методи лікування.
2013Джеральд МейнвалдХіміяЗа новаторську роботу, яка стала основою галузі хімічної екології (англ.). За фундаментальні дослідження дії хімічних речовин як репелентів та атрактантів на організми, та використання цих хімічних речовин у біомедицині, сільському та лісовому господарстві, побуті.
2013Александер ДалгарноФізикаЗа фундаментальний внесок у розвиток галузі молекулярної астрофізики (англ.), що призвело до кращого розуміння поняття міжзоряного простору, в тому числі гігантських молекулярних хмар, які є місцем народження зірок і планет.
2013Субра СурешМашинобудування та матеріалознавствоЗа видатний внесок у наше розуміння механічних властивостей матеріалів починаючи від великих конструкцій аж до атомного рівня. Це дослідження також показало, як деформація біологічних клітин може бути пов'язана із захворюванням людини.
2014Ліза ТоксНауки про Землю та навколишнє середовищеЗа розвиток експериментальних методів і теоретичних моделей, що забезпечують більш чітке розуміння поведінки і зміни в інтенсивності магнітного поля Землі протягом геологічного часу.
2014Йоахім ФранкБіологіяЗа розвиток кріоелектронної мікроскопії, за використання цієї технології для дослідження з високою роздільною здатністю структури великих органічних молекул, а також за відкриття, що стосуються механізму синтезу білків в клітинах.
2014Крістофер ВолшХіміяЗа низку досліджень на стику хімії, біології та медицини, які спричинили революцію у розвитку антибіотиків для лікування різних захворювань і стали основою для нової галузі хімічної біології.
2014Даніель КлеппнерФізикаЗа новаторський внесок у відкриттях нових квантових явищ, пов'язаних із взаємодією атомів з електромагнітними полями і поведінкою атомів у наднизьких температурах.
2014Алі НейфеМашинобудування та матеріалознавствоЗа розвиток нових методів моделювання складних технічних систем в таких галузях як структурна динаміка (англ.), акустика, гідроаеромеханіка та електромеханічні системи.
2014Шунічі Івасакі і Марк КрайдерЕлектротехнікаЗа розробку та реалізацію системи перпендикулярного магнітного запису (англ.), що дозволило значно збільшити ємності пам'яті носіїв інформації.
2015 Елісса Л. Ньюпорт Комп'ютерні та когнітивні науки
Оригінальний текст (англ.)
For her contributions to understanding the nature of human language, including the acquisition of spoken and visual language in both typically developing children and those developing in atypical environments; to characterizing critical periods for language learning; and to improving methods for language recovery after damage to the brain.
2015 Roger F. Harrington Електротехніка
Оригінальний текст (англ.)
For pioneering an electromagnetic modeling method for accurate simulation, design, and optimization of radio wave antennas and devices, enabling advances in communications, radar imaging, and target recognition.
2015 Стівен Ліппард Хімія
Оригінальний текст (англ.)
For his pioneering research on the role of metal atoms in biology and medicine, including the study of platinum anticancer drugs and of the structure and function of an enzyme that allows microbes to live on natural gas.
2015 Чарльз Кейн
Юджин Дж Меле
Чжан Шоучен
Фізика
Оригінальний текст (англ.)
For their groundbreaking theoretical contributions leading to the discovery of a new class of materials called topological insulators, and for their prediction of specific compounds exhibiting the novel properties expected of these new materials.
2015 Корнелія Баргманн Біологія
Оригінальний текст (англ.)
For her contributions to neurobiology that have led to major discoveries elucidating the relationship between genes, neurons, neural circuits, and behavior.
2015 Сюкуро Манабе Науки про Землю та довкілля
Оригінальний текст (англ.)
For his pioneering research on the sensitivity of Earth’s climate to increasing carbon dioxide in the atmosphere and his development of global climate models, which have led to fundamental advances in the understanding of climate variability and to methods for predicting future climate change.
2016 Єль Патт Комп'ютерні та когнітивні науки
Оригінальний текст (англ.)
For his pioneering contributions to the design of modern microprocessors that achieve higher performance by automatically identifying computer instructions that can be performed simultaneously.
2016 Соломон Ґоломб Електротехніка
Оригінальний текст (англ.)
For pioneering work in space communications and the design of digital spread spectrum signals, transmissions that provide security, interference suppression, and precise location for cryptography; missile guidance; defense, space, and cellular communications; radar; sonar; and GPS.
2016 Надріан Сімен Хімія
Оригінальний текст (англ.)
For his conceptualization and demonstration that DNA can be used as a construction material that can spontaneously form sub-microscopic structures of diverse shapes and functions, with potential applications in disease treatment, mechanics, and computation.
2016 Шу Цянь Машинобудування та матеріалознавство
Оригінальний текст (англ.)
For contributions to the understanding of the physics of blood flow and for applying this knowledge to better diagnose cardiovascular disease.
2016 Роберт Ленджер Біологія
Оригінальний текст (англ.)
For his design and implementation of multiple innovative drug delivery systems, and for his founding work in the field of tissue engineering. As a serial entrepreneur, Dr. Langer established a new paradigm for translating academic ideas into practical products.
2016 Брайан Атуотер Науки про Землю та довкілля
Оригінальний текст (англ.)
For his pioneering studies of coastal sedimentary records, which revealed a history of great earthquakes and tsunamis in the Pacific Northwest over millennia and led to a vastly improved understanding of these hazards globally.
2017 Кшиштоф Матяшевський
Міцуо Савамото
Хімія
Оригінальний текст (англ.)
For their seminal contributions to the development of a new polymerization process involving metal catalysts. This powerful process affords unprecedented control of polymer composition and architecture, making possible new materials including improved composites, coatings, dispersants, and biomedical polymers.
2017 Майкл Познер Комп'ютерні та когнітивні науки
Оригінальний текст (англ.)
For his central role in establishing the fields of cognitive science and cognitive neuroscience, thus increasing understanding of the human mind and brain through the pioneering use of reaction times and brain imaging in rigorous analyses to characterize attention, individual differences in attention, and both typical and atypical attentional development.
2017 Нік Голоняк Електротехніка
Оригінальний текст (англ.)
For the development of the first visible (red) laser and LED used in displays and lighting, and the use of various alloys in colored light sources, which led to reduced energy consumption worldwide and contributed to the realization of optical data communications as the backbone of the Internet.
2017 Дуглас Воллес Біологія
Оригінальний текст (англ.)
For demonstrating the maternal inheritance of mitochondrial DNA (mtDNA) in humans, using mtDNA variation to reconstruct ancient human migrations, identifying the first mtDNA mutation associated with an inherited disease, and showing that mutant mtDNA can profoundly affect the nuclear genome, causing complex diseases, thereby leading the way to therapies for those diseases and the aging process.
2017 Мілдред Дресселгауз Машинобудування та матеріалознавство
Оригінальний текст (англ.)
For her fundamental contributions to the understanding and exploitation of carbon nanomaterials, such as the spheres known as buckminsterfullerenes, the cylindrical pipes called nanotubes, and the single-atom-thick sheets of carbon known as graphene, and for launching the field of low-dimensional thermoelectricity, the direct conversion of heat to electricity.
2017 Марвін Коен Фізика
Оригінальний текст (англ.)
For making possible atomic-scale calculations of the properties of materials so detailed that new materials and their mechanical, thermal, electrical, and optical properties can be predicted in agreement with experiments.
2018 Джон Гуденаф Хімія
Оригінальний текст (англ.)
For his development of the first practical, rechargeable lithium-ion battery cathode material, lithium cobalt oxide, which has revolutionized lightweight, portable electric power.
2018 Вінтон Серф
Роберт Елліот Кан
Комп'ютерні та когнітивні науки
Оригінальний текст (англ.)
for enabling the Internet by developing TCP/IP, the set of methods that allows effective communication between millions of computer networks.
2018 Сьюзен Трамбор Науки про Землю та довкілля
Оригінальний текст (англ.)
For her pioneering use of radiocarbon measurements in forests and soils to assess the flow of carbon between the biosphere and atmosphere, with implications for the understanding of future climate change.
2018 Маніже Разегі Електротехника
Оригінальний текст (англ.)
For the realization of high-power terahertz frequency sources operating at room temperature using specially designed and manufactured semiconductor lasers, which enables a new generation of imagers, chemical/biological sensors, and ultra-broadband wireless communication systems.
2018 Адріан Бежан Машинобудування та матеріалознавство
Оригінальний текст (англ.)
For his pioneering interdisciplinary contributions in thermodynamics and convection heat transfer that have improved the performance of engineering systems, and for constructal theory, which predicts natural design and its evolution in engineering, scientific, and social systems.
2018 Гелен Квінн Фізика
Оригінальний текст (англ.)
For her pioneering contributions to the long-term quest for a unified theory of the strong, weak, and electromagnetic interactions of fundamental particles.

Див. також

Медаль Франкліна

Примітки

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.