Софала

Софала (Sofala, офіц. Nova Sofala) — історичний порт в Мозамбіку, при впадінні в Індійський океан річки Софали, колишня столиця однойменної провінції.

Софала, 1683

Софала — найдавніша відома за документами гавань Південної півкулі. Ще один із супутників Васко да Гами висловив припущення, що в давнину цей берег іменувався Офір і саме звідси походила цариця Шеви. Через це згадує Софалу в «Втраченому раю» Джон Мілтон.

Історія

Надійні відомості про існування Софальскої гавані з'являються в арабських джерелах VIII століття. Починаючи з 915 тут панували араби та перси, які принесли в Південну півкулю іслам. По річці та її притоках з глибин Африканського континенту доставлялося для продажу арабам золото.

У XIV столітті контроль за торгівлею перейшов до султана Кілви, столиця якого була розташована набагато північніше, на території нинішньої Танзанії.

У XV столітті Софала стає головним портом держави Мономотапа зі столицею в Великому Зімбабве.

У 1489 Софалу відвідав перший європеєць — португалець Перу да Ковільян.<Bailey Wallys Diffie, George Davison Winius. Foundations of the Portuguese Empire: 1415-1580. 2nd ed. University of Minnesota Press, 1977. Page 164.-->

У 1505 гаванню оволоділи португальці. Тут виникла перша португальська колонія на південь від екватора. З привізного каменю європейці спорудили форт і будівлю торгової факторії. У зв'язку з інтенсивною вирубкою прибережних лісів гавань Софали, раніше здатна вмістити до сотні суден, замулилася та перетворилася на піщану мілину.

З цієї причини в 1890 в 20 милях на північ заснований сучасний порт Бейра, в який перемістилася не лише торгівля, а й управління Софальскою провінцією. При будівництві Бейри використовувався камінь, що вивільнився після знесення старовинних будівель Софали.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.