Стара Гута (Хмільницький район)

Стара Гу́та — cело в Україні, у Хмільницькій міській громаді Хмільницького району Вінницької області. Знаходиться за 6 км від районного центру, міста Хмільник, на правому березі річки Південний Буг.

село Стара Гута
Країна  Україна
Область Вінницька область
Район/міськрада Хмільницький район
Рада Хмільницька міська громада
Код КАТОТТГ UA05120170340082394
Основні дані
Населення 330
Площа 0,86 км²
Густота населення 389,53 осіб/км²
Поштовий індекс 22003
Телефонний код +380 4338
Географічні дані
Географічні координати 49°30′07″ пн. ш. 27°57′31″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
283 м
Місцева влада
Адреса ради 22064, Вінницька обл., Хмільницький р-н, с. Голодьки, вул. Подільська, 5-а
Карта
Стара Гута
Стара Гута
Мапа

 Стара Гута у Вікісховищі

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області.» увійшло до складу Хмільницької міської громади [1]

Побіля села починаються витоки річечки Згарок, яка впадає у повноводнішу Згар. Стару Гуту засновано в ХYII ст. Слово «Гута» прийшло до нас з польської мови, а в польську — з давньонімецької, де спочатку означало «хата», «Халупа», а пізніше — підприємство по виробництву скла, скляних виробів, скляний завод. Отож на цім місці було вирубано лісовий масив для такого підприємства, адже потрібно було мати поташ (вуглекислий калій). Саме останній широко використовувався при варінні скла. Виробництко поташу було дуже складним. Потребувало чимало зусиль та кмітливості і, головне, наявності приміщень, що були необхідні для виробничих процесів. Тож ці приміщення й будувалися на розчищених ділянках, що звалися «майданами», а самі приміщення — «поташнями», «попільнями». Отож саме тому й виникли назви поселень, пов'язані зі спаленням лісу — Будків, Майдан Бобринецький (Бобрик), Гута та ін. Доречно згадати, що у свій час тут жили вправні гончарі, що славилися своїм гарним посудом далеко за межами Літинського повіту.

У Старій Гуті з побратимами бував народний месник Устим Кармалюк.

Нині село Стара Гута нараховує близько 330 жителів. Із виникненням неподалік нового осідку невдовзі утворилася назва «Нова Гута». Наразі село «Нова Гута» перейменовано у «Лісове».

Село підпорядковане Голодьківській сільській Раді.

село в Україні, у Хмільницькому районі Вінницької області. Населення становить 330 осіб.

Гу́та — підприємство мануфактурного типу, де вироблялося скло та скляні вироби. В українській мові гутами здавна називали місця, де виробляли скло й різні вироби з нього, а згодом — склоробні заводи.

На території України гути будували ще за часів Київської Русі.

Виробництво скла потребувало поташу. Місця перепалення деревини для добування поташу називались будами. Часто гути і буди в інтересах виробництва розташовували поряд. Пізніше на їх місці виникали населені пункти з тими ж назвами.

На території України є близько 90 населених пунктів, що називаються Гута або мають назви, похідні від слова «гута». Збереглось і багато відповідних назв урочищ: Гутище, Гутисько — давні місця виробництва скла.

Видатні уродженці

Література

  • Голо́дьки // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974 — том Вінницька область / А.Ф. Олійник (голова редколегії тому), 1972 : 788с. — С.673 (Стара Гута)

Посилання

  1. Кабінет Міністрів України - Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 10 листопада 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.