Степанки (Черкаський район)

Степа́нки село в Україні, в Черкаському районі Черкаської області, центр Степанківської сільської громади. Розташоване на лівому березі річки Тясмину, за 10 км від обласного центру. У селі мешкає 2 630 людей.

село Степанки
Країна  Україна
Область Черкаська область
Район/міськрада Черкаський район
Громада Степанківська сільська громада
Рада Степанківська сільська рада
Код КАТОТТГ UA71080430010067592
Облікова картка картка 
Основні дані
Засноване 18 століття
Населення 2 630
Поштовий індекс 19632
Телефонний код +380 472
Географічні дані
Географічні координати 49°19′28″ пн. ш. 31°59′34″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
91 м[1]
Водойми річка Тясмин
Місцева влада
Адреса ради с. Степанки, вул.Героїв України,124
Сільський голова Чекаленко Ігор Миколайович
Карта
Степанки
Степанки
Мапа

Історія

Назва села походить від імені першого поселенця Степана. Ім'я це було дуже поширене в селі, що й вплинуло на вибір назви. Село виникло в XVIII столітті, коли польська шляхта після трагічного періоду Руїни в Україні почала заохочувати заселення на Правобережжі, звільняючи від податків поселенців на 20-30 років. Також в селі селилися втікачі від кріпацтва і козаки в основному з Білозірського полку. У 1775 р. побудована дерев'яна Покровська церква, яка згоріла в 1832 р. На її місці в 1836 побудували нову, муровану. У 1793 р., після входження Правобережжя до складу Росії, селяни села були переведені в розряд державних, кріпосного права тут не існувало.

У ХІХ столітті село входило до Вергунівської волості Черкаського повіту Київської губернії.

За свідченнями Л. І. Похилевича[2]: «рос. Степанки, село на левой стороне Тясмина, расположено совокупно с селом Бузуковом и Хацьками. Жителей обоего пола: православных 1810 евреев 18. Церковь Покровская деревянная, 6-го класса; земли имеет 49 десятин; построена в половине прошлого века, а до того времени Степанковцы были прихожанами Хацьковской церкви. Эта первоначальная церковь сгорела в 1832 году, а на место ее в 1836 году построена на счет казны нынешняя каменная, с такою же колокольней, еще и доселе не совсем оконченная, так как в продолжение постройки она развалилась от непрочности строевых матер, и работ.»

10—11 лютого 1920 року у Степанках під час Зимового походу зупинялася на ночівлю Кінна бригада на чолі з Петром Дяченком Армії УНР[3].

Початкова школа була відкрита в 1928 р.

Під час Німецько-радянської війни 310 жителів села пішли на фронт. За проявлений героїзм та мужність 130 односельців були нагороджені орденами і медалями, а двоє уродженців села отримали найвищу нагороду — звання Героя Радянського Союзу. 301 односельчанин з війни не повернувся.

У 1954 р. збудовано новий Будинок культури.

Освіта

У Степанках функціонує загальноосвітня школа I—III ст.

Економіка

За юридичною адресою у селі працює компанія «Буассон Еліт Бельведер Груп» (дочка «Marie Brizard Wine & Spirits») — виробник алкогольних та безалкогольних напоїв.[4] Її завод — це колишній Черкаський лікеро-горілчаний завод, який у січні 2008 був перейменований на «Буассон Еліт Бельведер Груп».[5] Через фінансову кризу французько-польська компанія мала фінансові проблеми. Цим скористалися деякі українські рейдери, які намагалися захопити підприємство, а потім його продати.[6] Суд з банкрутства компанії почався у 2011 році і станом на 2016 так і не завершений, компанія так і не розплатилася з податками до українського бюджету та з кредиторами.[7]

Природа

По території села протікає річка Рудка, яка бере свій початок на південному заході за межами села, і впадає в Тясмин по адміністративній межі між селами Степанки та Хацьки.

Природно-заповідний фонд

Поблизу села розташовано ландшафтний заказник місцевого значення Степанківський.

Відомі люди

У селі народилися:

Галерея

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.